Participativní rozpočet: Návrh zajistit očkování psů, kteří patří bezdomovcům - Tiskový servis

Participativní rozpočet: Návrh zajistit očkování psů, kteří patří bezdomovcům

  • 05. dubna 2017
  • 2 minuty čtení

(ik) – Lidé podali již 170 návrhů do participativního rozpočtu. Mezi podněty jsou i návrhy na očkování psů majitelů, kteří se ocitli ve složitých sociálních problémech. Mnozí z vlastníků těchto psů jsou i bezdomovci.

„Dostali jsme od jednoho sdružení žádost, aby město finančně podpořilo ochranu těchto psů,“ uvedl primátor Petr Vokřál. „Takovýto sociální program v rozpočtu města není. Doporučili jsme, aby tento návrh sdružení podalo v rámci participačního rozpočtu. Pokud dostane dostatečnou podporu, bude financován z městského rozpočtu.“

Neočkovaní psi mohou být problémem i pro veřejnost, i když jejich majitelé mají povinnost zvířata podle právních předpisů očkovat.

„Navrhovatelka z Brna přihlásila dva projekty, které se týkají lidí bez domova a jejich psů. Projekty byly podpořeny formou podpisových archů a v současné chvíli jsou posuzovány příslušnými odbory z hlediska proveditelnosti,“ uvedla Petra Klašková, koordinátorka participativního rozpočtu z magistrátu.

Z podaných návrhů již prošlo formální kontrolou a bylo zveřejněno celkem 105 projektů.

Bližší informace o participativním rozpočtu jsou dostupné na webu http://damenavas.brno.cz/.

Participativní rozpočet má letos v Brně premiéru. V městském rozpočtu je pro něj vyčleněno 20 milionů korun. Závěrečné hlasování veřejnosti o jednotlivých projektech proběhne v listopadu.

Participativní rozpočtování je jedním z prvků přímé demokracie. Jedná se o proces, při kterém územní samospráva vymezí část veřejného rozpočtu pro účely participativního rozpočtování a umožní občanům přímo rozhodovat o způsobu, jakým budou vymezené prostředky vynaloženy.

Další články z rubriky