Přeskočit na obsah

Participativní rozpočet: Návrh zajistit očkování psů, kteří patří bezdomovcům

05. dubna 2017 2 minuty čtení
(ik) – Lidé podali již 170 návrhů do participativního rozpočtu. Mezi podněty jsou i návrhy na očkování psů majitelů, kteří se ocitli ve složitých sociálních problémech. Mnozí z vlastníků těchto psů jsou i bezdomovci.

„Dostali jsme od jednoho sdružení žádost, aby město finančně podpořilo ochranu těchto psů,“ uvedl primátor Petr Vokřál. „Takovýto sociální program v rozpočtu města není. Doporučili jsme, aby tento návrh sdružení podalo v rámci participačního rozpočtu. Pokud dostane dostatečnou podporu, bude financován z městského rozpočtu.“

Neočkovaní psi mohou být problémem i pro veřejnost, i když jejich majitelé mají povinnost zvířata podle právních předpisů očkovat.

„Navrhovatelka z Brna přihlásila dva projekty, které se týkají lidí bez domova a jejich psů. Projekty byly podpořeny formou podpisových archů a v současné chvíli jsou posuzovány příslušnými odbory z hlediska proveditelnosti,“ uvedla Petra Klašková, koordinátorka participativního rozpočtu z magistrátu.

Z podaných návrhů již prošlo formální kontrolou a bylo zveřejněno celkem 105 projektů.

Bližší informace o participativním rozpočtu jsou dostupné na webu http://damenavas.brno.cz/.

Participativní rozpočet má letos v Brně premiéru. V městském rozpočtu je pro něj vyčleněno 20 milionů korun. Závěrečné hlasování veřejnosti o jednotlivých projektech proběhne v listopadu.

Participativní rozpočtování je jedním z prvků přímé demokracie. Jedná se o proces, při kterém územní samospráva vymezí část veřejného rozpočtu pro účely participativního rozpočtování a umožní občanům přímo rozhodovat o způsobu, jakým budou vymezené prostředky vynaloženy.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.