Přeskočit na obsah

Participativní rozpočet: Co lidé loni vybrali, začne radnice letos realizovat

12. ledna 2022
Chodníček na koniklecové louce na Kamenném vrchu nebo kavárna v parku Rokle v Líšni. Do tří let mají být tyto i dalších jedenáct projektů, které lidé vybrali v loňském ročníku participativního rozpočtu, dovedeno k realizaci. Jedním z formálních kroků, které je k tomu potřeba provést, je jejich zařazení do rozpočtu na tento rok. Dnes tento proces posvětili radní, finální slovo budou mít na svém dalším zasedání zastupitelé. Celkem do vítězných projektů město vloží 32 270 000 korun.

„V participativním rozpočtu loni hlasovalo víc než 17 tisíc občanů, kteří mezi přihlášenými projekty vybírali ty nejlepší až do vyčerpání maximální částky 35 milionů korun. Nakonec se jich do tohoto rámce vešlo třináct. Za realizaci většiny z nich bude odpovídat Odbor participace, výjimkou bude kavárna v Líšni, kterou zrealizuje městská část, a digitální tabule s odjezdy u zastávky Dělnický dům, o kterou se z povahy věci postará Dopravní podnik. Opravu volejbalových kurtů v Lužánkách zaštítí Odbor sportu a projekt v Zamilovaném hájku Odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství. Všech 13 projektů je podle zásad participativního rozpočtu potřeba dokončit do 36 měsíců. Průběh realizace nejen těchto, ale i ostatních projektů z předešlých ročníků mohou lidé sledovat na našem webu damenavas.brno.cz,“ připomněl náměstek primátorky Tomáš Koláčný, který má participaci obyvatel v gesci.

Mezi vítěznými návrhy převládají ty, které se soustředí na kultivaci nebo oživení veřejného prostoru a především zeleně. Revitalizace čeká například oblíbený Zamilovaný hájek. „Díky návrhu pana Petra Bořeckého se návštěvníci Zamilovaného hájku dočkají více laviček a odpadkových košů, ale také naučné stezky, ze které se dozví víc o historii této lokality a o tom, jak vypadala dříve. Bezpečné bruslení zajistí mobilní kluziště, které bude umístěno vedle toho přírodního. I v takové zimy, jako je ta letošní, kdy přírodní plochy nestíhají zamrznout, si tak budeme moct užít bruslení v přírodě. Celkové náklady projektu jsou 2 650 000 korun včetně tříleté udržitelnosti,“ uvedl první náměstek Petr Hladík.

Několik projektů uvítají sportovci. „Kompletní rekonstrukce povrchu volejbalových hřišť čeká kurty v Lužánkách. Součástí bude oprava odvodnění a vybudování systému kropení, takže se hráči dočkají kvalitnějšího a bezpečnějšího sportování a snížení prašnosti ocení i lidé v okolí. Lepší povrch bude díky dalšímu projektu vybudovaný i na řečkovické cyklostezce,“ vyzdvihl radní pro sport Jaroslav Suchý.

Seznam vítězných projektů:
•    Chodník na přehradě (PD)
•    Koniklecový chodníček na Kamenném vrchu
•    Zelené podchody na hlavním nádraží (PD)
•    EKOPark Žabovřeské louky
•    Volejbalové kurty Lužánky
•    Oázy zeleně v Řečkovicích a Medlánkách
•    Kavárna v Centrálním parku Rokle v Líšni
•    Úprava cesty pro rodiny s dětmi (PD)
•    Zamilovaný hájek budoucím generacím
•    Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům
•    Zpevnění stezky u Křenky
•    Řečkovická cyklostezka
•    Zelená parkoviště (PD)
Další informace jsou dostupné na stránkách www.damenavas.brno.cz.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.