Žádné finanční limity, žádný pevně daný harmonogram. Občanské návrhy, které letos radnice nadesignovala jako novou možnost zapojení obyvatel do veřejného života, jsou ve srovnání se zavedeným participativním rozpočtem v mnohém volnější a dovolují lidem navrhovat třeba i větší stavby týkající se dopravy nebo občanské vybavenosti. Pokud se pro takový návrh vysloví 10 tisíc lidí, vedení města se jím bude seriózně zabývat.
Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili na devadesát nápadů, jak zlepšit Brno. Jestli i vy nějaký máte, zaregistrujte ho na navrhy.damenavas.cz. Navrhovatelem můžete být, ať už v Brně žijete od narození, nebo sem jen dojíždíte za studiem, za prací nebo na návštěvu za přáteli; není zkrátka nutné mít tu trvalé bydliště.
Od chvíle, kdy se návrh objeví v galerii, začíná bojovat o svou budoucnost. Je potřeba, aby mu lajk (z anglického like: líbí se mi – pozn. red.) udělilo 10 tisíc lidí, což není málo (pro srovnání, nejúspěšnější projekty z participativního rozpočtu mívají kolem 4 až 5 tisíc hlasů). Pro sbírání podpory je ale mnohem delší časový limit, a to 24 měsíců, na rozdíl od participativního rozpočtu, kde lidé hlasují přesně měsíc.
Další odlišnost představují počty hlasů, jak vysvětlila Linda Seitlerová z magistrátního odboru participace: „Každému návrhu lze udělit jen jeden kladný nebo jeden záporný hlas, celkový počet hlasů u jednoho hlasujícího ale omezený není, takže z dosavadních návrhů můžou lidé podpořit jeden, deset nebo třeba sedmdesát. V čem se oba nástroje shodují, je to, že rozdávat hlasy mohou jen a pouze občané města, tedy lidé s trvalým pobytem v Brně. Přece jen se rozhoduje o využití městského rozpočtu a ten je právě na počet oficiálních občanů navázaný.“
Letošní novinka podporující zapojení obyvatel do veřejného života v Brně už oslovila stovky lidí, kteří mezi zaregistrované návrhy rozdali přes tisíc lajků. Jakmile daná idea získá podporu 10 tisíc hlasujících, zpracuje ji příslušný odbor magistrátu, pod který by realizace spadala, a předloží materiál k projednání Radě města Brna. Radní se následně domluví, zda se bude záměr dále rozvíjet, dopracovávat a uskutečňovat.
„V první řadě tedy musí jít o návrhy, které spadají do kompetence města, nikoliv kraje, státu nebo soukromých vlastníků. Dále máme v zásadách stanoveno, že návrhy musejí být veřejně prospěšné, nepropagovat produkty nebo služby subjektů komerčního či nekomerčního charakteru, a to ani náboženského či politického, a samozřejmě musejí být v souladu s platnou legislativou,“ doplnil vedoucí odboru participace Marco Banti.
Všechny návrhy i další informace najdete na webu navrhy.damenavas.cz.