Přeskočit na obsah

Panelák na Lomené 48 se využije pro sociální bydlení a sdílené ubytování

27. října 2020

Bývalá ubytovna a univerzitní kolej v samostatně stojícím panelovém domě na Lomené 48 v městské části Brno-jih najde nové využití. Rada města Brna schválila investiční záměr, na jehož základě bude objekt využíván pro sociální bydlení a sdílené ubytování.

Dům z konce osmdesátých let, jehož vlastníkem je nyní město Brno, má osm nadzemních podlaží a suterén a je v něm 40 ubytovacích jednotek velikostí 1+1, 1+2 a 1+3. Celkové dispoziční řešení bytů nelze zásadně měnit vzhledem k nosné železobetonové konstrukci stěn.

„Stavba má po kompletní revitalizaci sloužit k trvalému bydlení seniorů, osob s pohybovým postižením, mladých dospělých či matek s dětmi a jako chráněné bydlení,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a informovala o rozsahu plánovaných prací: „Byty, které mají nová okna a otopná tělesa, lze v současném stavu obývat, jsou ale morálně a materiálově zastaralé. Proto se stávající bytová jádra demontují, dispozice se upraví a sociální vybavení se celkově zmodernizuje. V některých jednotkách se budou odstraňovat panelové příčky z důvodu zajištění potřebných podlahových ploch. Kromě vnitřních úprav je plánována oprava střechy, zateplení obvodového pláště a kompletní rekonstrukce lodžií. Vymění se výtah, který bude splňovat požadavky na bezbariérový provoz, ze stejného důvodu proběhne úprava hlavního vstupu.“ Součástí investice bude i rekonstrukce domovní kotelny. Nynější zdroje tepla budou vyměněny za ekologické kotle, napojené do komína, který zůstane stejný, pouze se drobně opraví. Současně se chystá i výměna ohřívačů teplé vody, které výkonově nevyhovují.

Samotný dům stojí na pozemcích města Brna. „Ale vzhledem k tomu, že je objekt součástí areálu odborného učiliště, je nutné vybudovat příjezdovou komunikaci z ulice Pompovy i nezbytná parkovací stání včetně přemístění současného chodníku a nově instalovat veřejné osvětlení, což si vyžádá majetkoprávní vypořádání pozemků s Jihomoravským krajem,“ dodal náměstek pro sociální oblast Robert Kerndl.

Předpokládané investiční náklady jsou necelých 120 milionů korun. Začátek stavebních prací lze očekávat v průběhu roku 2022.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.