Přeskočit na obsah

Pacht s Lesy města Brna si vyžádal aktualizaci

17. února 2021

Každoroční dodatky a úpravy smlouvy mezi městem a jeho akciovou společností Lesy města Brna po letech užívání způsobily zhoršení přehlednosti dokumentu. Brněnští radní se tedy rozhodli schválit celou aktualizovanou pachtovní smlouvu, která obsahuje i několik změn a návrh pachtovného pro rok 2021.

„Lesy města Brna jako správce brněnského lesního majetku jsou zároveň městským pachtýřem. Smlouva s nimi se obnovuje každý rok pomocí dodatků, aktualizuje se výše pachtovného, a po dvaceti letech se tak dokument stal nepřehledným. Zasloužil si proto celkovou aktualizaci,“ podotkla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nová pachtovní smlouva obsahuje několik změn. Z důvodu vzniku cyklostezky Brno–Jinačovice–Kuřim byly ze smlouvy vyňaty pozemky v katastru území Rozdrojovice a Komín. Část stezky mezi Kníničkami a Jinačovicemi by měla být dokončena v říjnu letošního roku. „Výše pachtovného se v roce 2021 nebude měnit, a to vzhledem ke ztíženým podmínkám na trhu se dřevem. Kůrovcová kalamita citelně zlevnila vytěžené dřevo. Na hospodaření Lesů města Brna se nepříznivě podepsala i epidemická situace v České republice. Pachtovné tedy zůstává na 9 115 321 korunách jako v loňském roce. Celková výměra majetku je 8 248 hektarů převážně lesních porostů,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Pachtovní smlouva upravuje vztahy mezi propachtovatelem (městem Brnem) a pachtýřem (společností Lesy města Brna). Pevně vymezuje povinnosti v zacházení s daným majetkem: lesy, honitbami, stavbami a dalšími pozemky. Pachtýř se stará o prosperitu a zabezpečení daného majetku. Z toho mu plynou zisky, které jsou také ošetřeny ve smlouvě. Podle nich se stanovuje každoroční výše pachtovného.

Další informace o aktualizovaných smlouvách s Lesy města Brna najdete zde: https://www.brno.cz/brno-aktualne/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/a/lesy-rozhledny-i-studanky-lesy-mesta-brna-se-staraji-o-rozlicny-majetek-mesto-jim-aktualizovalo-s/.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.