Přeskočit na obsah

Otevření industriální stezky u řeky Svitavy

03. června 2021
Myslíte, že už máte Brno “prolezlé” křížem krážem? Máme pro vás další tip kam na vycházku i bez průvodce. Pod patronátem TIC BRNO vznikla u řeky Svitavy industriální naučná stezka. Jedenáct zastavení přibližuje průmyslovou historii města od textilu, přes parní stroje až po zbraně.

Nápad na novou stezku vzešel z participativního rozpočtu a jeho autorkou je Olga Strublová. Jsem rád, že spolupráce s obyvateli, která je v tomto rozsahu v rámci republiky ojedinělá, přináší možnost realizovat takto zajímavé projekty,“ říká 2. náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný. Realizací byl pověřen TIC BRNO, který již druhým rokem oživuje zapomenutou industriální historii města v rámci projektu Brno INdustrial. „Stezku jsme zařadili do našeho konceptu, na který přirozeně navazuje,” říká Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. „Navíc se jedná o skvělý způsob, jak prozkoumat Brno na vlastní pěst a doplní i nabídku komentovaných prohlídek města s průvodcem. Brněnská průmyslová, zejména textilní, historie ze slavných dob tzv. Moravského Manchesteru je jednou z klíčových hodnot, ze kterých vyrostlo současné Brno, centrum moderních a kreativních průmyslů,” dodává Janulíková.

Vodní toky v hlavní historické roli

Vodní toky hrály velmi důležitou roli při rozvoji průmyslu v Brně. Především pro textilní výrobu, kterou bylo před válkami Brno proslulé po celém světě, byl přístup k vodě zcela zásadní. Jedenáct venkovních panelů podél řeky Svitavy připomene 11 konkrétních průmyslových staveb a jejich historii. Dozvíte se například, kde byla vyrobena první Kaplanova turbína, kde stála první továrna na parní stroje v Brně i celé monarchii nebo jedna z největších přádelen v Evropě první pol. 19. století. Panely vás seznámí i s reáliemi života podnikatelů, židovských továrníků a pádu a zániku brněnských továren. 

Posvitavská výrobní zóna sehrála důležitou roli při rozvoji průmyslu v Brně. Areály postupně mizí nebo jsou proměňovány. Industriální stezka si klade za úkol upozornit na tato místa, která již brzy nebudou, a také oživit nábřeží řeky. Podobnou procházku nabízí v rámci projektu Brno INdustrial i stezka Moravským Manchesterem, která se věnuje výhradně textilnímu průmyslu. Na sezónu pak TIC BRNO připravuje několik komentovaných prohlídek města a vyhlídkovou jízdu minibusem s industriální tématikou. V jejich rámci se projedete Šalinou Moravským Manchesterem, projdete se Okolo řeky přes Cejl a Křenovou, podíváte se z Ameriky až na Staré Brno a minibus vás proveze kolem Paláců průmyslové aristokracie.

Více informací o projektu na www.brnoindustrial.cz.

Jednotlivá zastavení industriální stezky u řeky Svitavy a další informace najdete na webu https://www.gotobrno.cz/info/industrialni-stezka-u-reky-svitavy/.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Adéla Nováková
725 047 701
novakova@ticbrno.cz

Hana Novosadová
775 911 269
novosadova@ticbrno.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.