Přeskočit na obsah

Otevření industriální stezky u řeky Svitavy

03. června 2021

Myslíte, že už máte Brno “prolezlé” křížem krážem? Máme pro vás další tip kam na vycházku i bez průvodce. Pod patronátem TIC BRNO vznikla u řeky Svitavy industriální naučná stezka. Jedenáct zastavení přibližuje průmyslovou historii města od textilu, přes parní stroje až po zbraně.

Nápad na novou stezku vzešel z participativního rozpočtu a jeho autorkou je Olga Strublová. Jsem rád, že spolupráce s obyvateli, která je v tomto rozsahu v rámci republiky ojedinělá, přináší možnost realizovat takto zajímavé projekty,“ říká 2. náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný. Realizací byl pověřen TIC BRNO, který již druhým rokem oživuje zapomenutou industriální historii města v rámci projektu Brno INdustrial. „Stezku jsme zařadili do našeho konceptu, na který přirozeně navazuje,” říká Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. „Navíc se jedná o skvělý způsob, jak prozkoumat Brno na vlastní pěst a doplní i nabídku komentovaných prohlídek města s průvodcem. Brněnská průmyslová, zejména textilní, historie ze slavných dob tzv. Moravského Manchesteru je jednou z klíčových hodnot, ze kterých vyrostlo současné Brno, centrum moderních a kreativních průmyslů,” dodává Janulíková.

Vodní toky v hlavní historické roli

Vodní toky hrály velmi důležitou roli při rozvoji průmyslu v Brně. Především pro textilní výrobu, kterou bylo před válkami Brno proslulé po celém světě, byl přístup k vodě zcela zásadní. Jedenáct venkovních panelů podél řeky Svitavy připomene 11 konkrétních průmyslových staveb a jejich historii. Dozvíte se například, kde byla vyrobena první Kaplanova turbína, kde stála první továrna na parní stroje v Brně i celé monarchii nebo jedna z největších přádelen v Evropě první pol. 19. století. Panely vás seznámí i s reáliemi života podnikatelů, židovských továrníků a pádu a zániku brněnských továren. 

Posvitavská výrobní zóna sehrála důležitou roli při rozvoji průmyslu v Brně. Areály postupně mizí nebo jsou proměňovány. Industriální stezka si klade za úkol upozornit na tato místa, která již brzy nebudou, a také oživit nábřeží řeky. Podobnou procházku nabízí v rámci projektu Brno INdustrial i stezka Moravským Manchesterem, která se věnuje výhradně textilnímu průmyslu. Na sezónu pak TIC BRNO připravuje několik komentovaných prohlídek města a vyhlídkovou jízdu minibusem s industriální tématikou. V jejich rámci se projedete Šalinou Moravským Manchesterem, projdete se Okolo řeky přes Cejl a Křenovou, podíváte se z Ameriky až na Staré Brno a minibus vás proveze kolem Paláců průmyslové aristokracie.

Více informací o projektu na www.brnoindustrial.cz.

Jednotlivá zastavení industriální stezky u řeky Svitavy a další informace najdete na webu https://www.gotobrno.cz/info/industrialni-stezka-u-reky-svitavy/.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Adéla Nováková
725 047 701
novakova@ticbrno.cz

Hana Novosadová
775 911 269
novosadova@ticbrno.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.