Osvětlení cyklostezky v úseku Kamenná–Anthropos, které má zvýšit bezpečnost v exponované lokalitě, je hotové. Fungovat začne v září

  • 19. srpna 2021
Osvětlení cyklostezky v úseku Kamenná–Anthropos o délce bezmála 2,5 kilometru je hotové. Zbývá už jen poslední administrativní úkon, zařazení do seznamu veřejného osvětlení, a během září začne kompletně fungovat. Pohyb pěšky i na kolech tak bude na tomto frekventovaném místě bezpečnější.

Kromě několika stávajících stožárů, kde pracovníci městské společnosti Technické sítě Brno vyměnili pouze původní svítidla za moderní, zde v posledním půlroce postupně vybudovali 77 nových světelných míst. Délka celé nasvícené trasy je 2 420 metrů, celkové náklady činí necelých 8 milionů korun.

„Oceňuji, že práce byly organizovány tak, aby nenarušovaly zvýšený prázdninový provoz na této oblíbené trase. Její osvětlení poslouží nejen všem, kdo se po stezce pohybují, ale považuji za důležité, že zároveň také respektuje životní prostředí a klidný přírodní charakter lokality,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Instalovaná LED svítidla totiž mají v souladu s doporučením Ministerstva životního prostředí tzv. teplejší chromatičnost 2700 kelvinů, což je nastavení příjemné pro lidské oko, které zároveň negativně neovlivňuje chování ptáků, savců, obojživelníků či hmyzu, kteří se v dané lokalitě vyskytují. Vybraná svítidla navíc směrují světelný tok výhradně do dolního poloprostoru.

„K vybudování osvětlení jsme přistoupili po dohodě s městskou částí Brno-střed a s Policií ČR. V hlavní sezóně zde totiž dochází k velké koncentraci cyklistů i pěších, a to včetně maminek s dětmi a kočárky, takže instalace svítidel výrazně napomůže zvýšení bezpečnosti,“ připomněla primátorka Markéta Vaňková.

Veřejné osvětlení mezi Kamennou a Anthroposem bude fungovat stejně jako na ostatních nasvětlených cyklostezkách v Brně, tedy v letním a zimním režimu.

Technické údaje:

·        Počet nových světelných míst: 77 ks

·        Počet vyměněných stávajících stožárů: 8 ks (z toho 6 osazeno LED svítidly)

·        Počet instalovaných LED svítidel: 89 ks (77 ks + 6ks + 6ks na stávajících stožárech)

·        Délka celkové trasy: 2420 m

·        Instalovaný příkon: cca 1,25 kW

·        Náhradní teplota: chromatičnost 2700 K

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy