Osmý ročník participativního rozpočtu: Stejné peníze, zjednodušený proces - Tiskový servis

Osmý ročník participativního rozpočtu: Stejné peníze, zjednodušený proces

  • 01. března 2024
  • 2 minuty čtení

Vždycky je co zlepšovat, a v Brně se o tom nevedou jen řeči. Aktivní lidé mají rok co rok příležitost uskutečnit svoje nápady díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás. Letošní, osmý ročník startuje 1. března a připraveno v něm je opět 35 milionů korun.

Přihlásit projekt, který má potenciál zpříjemnit veřejný prostor nebo život v Brně, může kdokoli s vazbou na Brno – ať už tady žije, nebo jen dojíždí za prací, studiem nebo třeba rodinou.

„Tématům se meze nekladou, často jde o dětská hřiště, sportoviště nebo třeba oživení zeleně, ale loni se mezi vítěznými projekty objevila například komunitní sauna nebo naučná stezka. Úspěšné bývají i tzv. měkké projekty, které zahrnují například uspořádání akce nebo nějakého dlouhodobějšího programu,“ uvedl radní pro participaci Petr Bořecký. „Nějaké mantinely ale participativní rozpočet samozřejmě vymezuje. Maximální náklady na jeden projekt jsou 5 milionů korun, musí se týkat majetku města nebo městských firem a mít pozitivní dopad pro širší veřejnost, nejen pro navrhující osobu,“ upřesnil Bořecký.

Letošní cesta nápadů od prvního přihlášení až po listopadové finálové hlasování přeskočí jeden z dříve praktikovaných kroků: projekty nebudou v této první fázi sbírat podporu veřejnosti. Dosud se do dalšího kola, tedy posuzování proveditelnosti, dostaly jen ty, které získaly alespoň 300 lajků v online prostředí nebo 50 podpisů na papírovém archu. Letos poprvé budou dotčené magistrátní odbory posuzovat proveditelnost u všech přihlášených projektů. Ty z jejich pohledu realizovatelné a odsouhlasené příslušnými městskými částmi i městskými společnostmi se o hlasy veřejnosti utkají až v listopadovém velkém finále.

Veškeré informace včetně podávacího formuláře najdou lidé na https://paro.damenavas.cz/. Komu online prostředí nevyhovuje, může se domluvit na schůzce přímo na Odboru participace, který sídlí v magistrátní budově na Husově 3 (telefon 777 457 385, e-mail damenavas@brno.cz).

Další články z rubriky