Oslavy Velkého Brna začaly křtem tramvaje a vysazením lípy. Z orloje padá nová kulička

  • 23. dubna 2019
  • 2 minuty čtení
(fpo) - Přesně před sto lety začal platit zákon, díky kterému se město Brno rozšířilo nejvíce ve své historii. Připojilo se k němu 21 okrajových obcí a 2 města, a daly mu tak přízvisko Velké. Město si tento významný den připomenulo několika akcemi na náměstí Svobody a v parku Lužánky.

Jedna z nejzásadnějších změn v dějinách Brna. Tak bývá popisován den, kdy se rozloha města před stoletím téměř sedminásobně zvýšila a počet jeho obyvatel vzrostl na více než 220 tisíc. „Pro tuto událost jsme se rozhodli polepit jednu z tramvají logem oslav, aby nám připomínala toto výročí. Tramvaj budeme vídat v ulicích města nejméně po dobu jednoho roku a s každým svezením si pak můžeme připomenout, proč je Brno tak velké,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková při slavnostním křtu vozidla na náměstí Svobody.

Po slavnostním křtu tramvaje vypadla v 11 hodin z brněnského orloje první kulička ze speciální edice oslav. Po dobu sta dní budou denně vypadávat v tento čas. K dostání jsou i v informačním centru TIC na Panenské ulici. 

Oslavy se poté přesunuly do lužáneckého parku, který je nejstarším a také největším ve městě. Primátorka zde s ředitelem Veřejné zeleně města Brna vysadila pamětní lípu srdčitou. Akce se zúčastnili i studenti Gymnázia Kapitána Jaroše. Jim a dalším přítomným význam dnešního výročí vysvětlil Petr Vachůt z Muzea města Brna. Zároveň jim představil aplikaci, která každému ukáže podobu města před a po jeho rozšíření.

Více informací o akcích spojených se 100. výročím vzniku Velkého Brna naleznete na webu https://www.brno.cz/velkebrno100, případně na sociálních sítích pod hashtagem #velkebrno.

 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít