Přeskočit na obsah

Oslavy i dozvuky festivalu ukončí prázdniny v Brně

27. srpna 2021 2 minuty čtení
(zob) – Kulaté výročí slaví o víkendu Technické muzeum v Brně a také Jazzfest. Obě akce opanují sobotu a neděli v Brně. Těšit se můžete na koncerty a do muzea pojedou historická vozidla přímo z centra. Kino Scala bude hostit ozvěny karlovarského festivalu Šary Vary.

Technické muzeum v Brně slaví 60. narozeniny před, v i za budovou muzea. Už cesta na oslavy bude speciální, depozitáře muzea otevřely své brány. Dopravovat vás budou historické tramvaje, autobusy i trolejbusy, a to z Mendlova náměstí nebo z náměstí Svobody. Před budovou muzea bude po celý den probíhat prezentace osobních a vojenských vozů i dalších vozidel městské dopravy ze sbírek muzea. Expozici v sobotu zaplní zajímavá stanoviště pro malé i velké návštěvníky. Že nevíte, co je Úžasné divadlo fyziky? Nevadí, svoje experimenty bude divadlo předvádět v prostoru za muzeem. Celá akce vyvrcholí koncertem skupiny Žlutý pes v 18 h. 

Dvacáté výročí slaví také Jazzfest Brno, a to koncertem v Divadle Husa na provázku v neděli 29. srpna. Hudební vystoupení se budou konat ve dvou sálech a také na open air alžbětinské scéně. Představí se především tuzemská jazzová špička. Sklepní sál bude hostit spíše intimnější koncerty, chybět nebude brněnský saxofonista Pavel Zlámal s kytaristou Davidem Dorůžkou ve společném projektu s bubeníkem Scottem McLemorem. Alžbětinský dvůr rozezní například Muff a také Zorba že ja Buddha. Ve velkém sále se těšte na stálice české scény v čele s Jaromírem Honzákem, Emilem Viklickým, Pavlem Hrubým a Ivonne Sanchez. Lenka Dusilová vystoupí s Cotatcha Orchestra. 

Příslovečný červený koberec se rozvine v kině Scala, kde od soboty budou probíhat oficiální ozvěny karlovarského festivalu Šary Vary. Výběr soutěžních snímků, ale také filmů uváděných v nesoutěžních sekcích si vychutnáte až do pátku 3. září. Přehlídka začíná filmem Zátopek, který se točil i na stadionu za Lužánkami.

Rozloučit se s létem a prázdninami můžete také po celý víkend na koupališti Riviéra. Je připraven bohatý program. Vstupné je pro děti do 14let zdarma, pro starší je sníženo na 50 korun. 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.