Přeskočit na obsah

Ortofota v době vegetačního klidu pořizuje město každoročně. Pomáhají v mnoha oblastech

23. února 2022
Každoroční pořízení a zpracování ortofota v době vegetačního klidu, leteckých měřických snímků a digitálního modelu povrchu města zajistí společnost TopGis za 290 000 korun bez DPH. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna. Kromě nabídnuté ceny rozhodla také sleva 95 % pro obchodní společnosti ve vlastnictví města.

„Letecké snímkování je v dnešní době jedním z nejdůležitějších zdrojů informací jak o současném, tak i o dřívějším stavu území, proto je důležité zachovávat kontinuální časovou řadu pořizovaných dat, což se týká zejména ortofota. Obdobná veřejně dostupná ortofota jsou nevyhovující, protože jsou často pořizována ve vegetačním období a navíc nemají dostatečné rozlišení,“ uvedl 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný a dodal: „Při běžné každodenní práci ho používají pracovníci magistrátu, úřadů městských částí i některých příspěvkových organizací.“

Konkrétní příklady využití ortofota doplnil uvolněný zastupitel pro informační technologie Ondřej Kotas: „Například Majetkový odbor jej využívá při zabezpečování řádné evidence nemovitého majetku, což vyžaduje i provedení fyzické kontroly a porovnání s právním vztahem. Stejně tak ortofoto poskytuje důležité informace při přípravě dispozic s tímto majetkem, dále je i nepostradatelnou pomůckou při realizaci výkupů nemovitostí ve vlastnictví jiných subjektů. Pro Odbor územního plánování a rozvoje je ortofoto jen těžko nahraditelným zdrojem informací při pořizování územně plánovací dokumentace ve fázi průzkumů a rozborů jednotlivých lokalit i větších územních celků. Odbor životního prostředí využívá ortofoto pro zjišťování informací a lokalizaci zejména těžebních prostor, skládek, ploch veřejné zeleně a podobně.“

Na úřadech městských částí je aktuální ortofoto nepostradatelným referenčním mapovým podkladem například při tvorbě a aktualizaci pasportu zeleně a evidenci mobiliáře.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.