Přeskočit na obsah

Ortofota v době vegetačního klidu pořizuje město každoročně. Pomáhají v mnoha oblastech

23. února 2022

Každoroční pořízení a zpracování ortofota v době vegetačního klidu, leteckých měřických snímků a digitálního modelu povrchu města zajistí společnost TopGis za 290 000 korun bez DPH. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna. Kromě nabídnuté ceny rozhodla také sleva 95 % pro obchodní společnosti ve vlastnictví města.

„Letecké snímkování je v dnešní době jedním z nejdůležitějších zdrojů informací jak o současném, tak i o dřívějším stavu území, proto je důležité zachovávat kontinuální časovou řadu pořizovaných dat, což se týká zejména ortofota. Obdobná veřejně dostupná ortofota jsou nevyhovující, protože jsou často pořizována ve vegetačním období a navíc nemají dostatečné rozlišení,“ uvedl 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný a dodal: „Při běžné každodenní práci ho používají pracovníci magistrátu, úřadů městských částí i některých příspěvkových organizací.“

Konkrétní příklady využití ortofota doplnil uvolněný zastupitel pro informační technologie Ondřej Kotas: „Například Majetkový odbor jej využívá při zabezpečování řádné evidence nemovitého majetku, což vyžaduje i provedení fyzické kontroly a porovnání s právním vztahem. Stejně tak ortofoto poskytuje důležité informace při přípravě dispozic s tímto majetkem, dále je i nepostradatelnou pomůckou při realizaci výkupů nemovitostí ve vlastnictví jiných subjektů. Pro Odbor územního plánování a rozvoje je ortofoto jen těžko nahraditelným zdrojem informací při pořizování územně plánovací dokumentace ve fázi průzkumů a rozborů jednotlivých lokalit i větších územních celků. Odbor životního prostředí využívá ortofoto pro zjišťování informací a lokalizaci zejména těžebních prostor, skládek, ploch veřejné zeleně a podobně.“

Na úřadech městských částí je aktuální ortofoto nepostradatelným referenčním mapovým podkladem například při tvorbě a aktualizaci pasportu zeleně a evidenci mobiliáře.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.