Orloj na náměstí Svobody čeká několikatýdenní oprava. Hra o kuličky začíná - Tiskový servis

Orloj na náměstí Svobody čeká několikatýdenní oprava. Hra o kuličky začíná

  • 09. července 2020
  • 2 minuty čtení

Po deseti letech provozu čeká multifunkční hodinový stroj z náměstí Svobody v Brně neodkladná repase. Po dobu nejméně tří týdnů tak zůstane orloj nefunkční. V rámci náročné opravy bude vyměněn mosazný ozubený věnec a pastorek motoru, současně budou všechna kuličková ložiska nahrazena ložisky kuželíkovými.

Dnes dopoledne proběhla pomocí autojeřábu demontáž horní kopule s prstencem a motorovou klecí. Kopule byla odvezena na halu provozní budovy Technických sítí Brno na Barvířské, kde bude následně probíhat servisní zásah a výměna poškozených dílů.

Po odstranění kopule bude během dne horní část překryta voděodolnou plachtou a fólií. Následně bude na celý stroj instalován ochranný obal a místo ohradí plotové zábrany. Po provedení opravy bude celá sestava opět dovezena na náměstí Svobody a znovu instalována. Následně proběhne kontrola chodu stroje a řídicího programu. 

Brněnský časostroj má své odpůrce i fanoušky. V každém případě jsou však za uplynulých deset let kuličky, které vydává, vyhledávaným suvenýrem pro obyvatele města i pro turisty. Nechceme proto nikoho ochudit o napětí spojené s jejich získáváním ani v době nutné opravy orloje. Rozhodli jsme se každý den jednu kuličku schovat a pomocí nápovědy, která bude na facebooku TIC Brno, k ní zájemce dovést,“ popsala novou hru brněnská zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá. Skleněnky budou ukryty poblíž významných brněnských památek, případně na místech, kde se bude konat nějaká zajímavá akce. Nápovědou se stanou GPS souřadnice, pravidla jsou jednoduchá: kdo přijde první, vyhrává a bere. Lovit mimořádnou brněnskou „kešku“ mohou lidé poprvé v sobotu 11. července 2020, hra potrvá po celou dobu opravy hodinového stroje.

Orloj byl slavnostně odhalen 18. září 2010. Od té doby vydal více než 7000 skleněných kuliček s různými motivy spojenými s významnými událostmi města nebo důležitými výročími. Tradičním se stal např. výdej černých kuliček k oslavám srpnového Dne Brna. Značný zájem mají Brňané také o vánoční kuličky, které vypadávají během období adventu. Celkem orloj vydal přes 22 různých motivů kuliček.

Kuličky do zásobníků doplňují pracovníci TSB, a. s., kteří rovněž provádí pravidelné kontroly, servisní zásahy či opravy, porouchá-li citlivý mechanismus stroje třeba podomácku vyrobená a instalovaná pastička na kuličky. Před dvěma lety prošel orloj kompletní výměnou všech skleněných komponentů a servisem vnitřního mechanismu. 

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Kontakt pro média:
Jiřina Veselá
jvesela@apc-pr.cz
tel.: 737 243 002


Další články z rubriky