Opera zahájí Pravidly slušného chování v moderní společnosti - Tiskový servis

Opera zahájí Pravidly slušného chování v moderní společnosti

  • 14. září 2017
  • 2 minuty čtení

(java) – V pátek 15. září uvede Národní divadlo Brno světovou premiéru opery Pravidla slušného chování v moderní společnosti. Nová inscenace je dílem skladatele Michala Nejtka a libretisty Jiřího Adámka.

Hra vychází z monodramatu francouzského dramatika Jeana-Luca Lagarceho. „Je to monodrama pro jednu herečku, která nás seznamuje s pravidly slušného chování od narození až po úmrtí,“ uvedla dramaturgyně Patricie Částková.

Přestože je hra koncipována jako monodrama, v operním pojetí nabízí možnosti rozčlenění mezi více postav a tím rozehrání až absurdních situací pramenících ze svázanosti lidského života pravidly „slušného chování“. V brněnském nastudování tak jednu herečku vystřídá kvarteto pěvců – odvěkých strážců morálky a slušného chování.

Hudebního nastudování se ujal Pavel Šnajdr. „Pro mě hudba vykazuje známky určité stylové jednoty. Není to roztříštěné a ta formální dotaženost je naprosto zřejmá. Hudba je velmi spontánní. Myslím si, že je dramatická a dokáže opravdu zaujmout a posluchače vtáhnout. Současně je velmi náročná jak hráčsky, tak především pěvecky,“ přiblížil Pavel Šnajdr.

Opera vznikla přímo pro soubor Národního divadla Brno. „Mám velkou radost, že máme novou operu, která vznikla přímo pro náš soubor. Do této opery byli obsazeni jak naši sólisté Marta Reichelová, Daniela Straková-Šedrlová, Jitka Klečanská, tak hostující Josef Škarka a Petr Vančura,“ dodal umělecký šéf opery Jiří Heřman.

Nejbližší reprízy jsou plánovány na 17. a 22. září v divadle Reduta.

Další články z rubriky