Přeskočit na obsah

Opera zahájí Pravidly slušného chování v moderní společnosti

14. září 2017 2 minuty čtení
(java) – V pátek 15. září uvede Národní divadlo Brno světovou premiéru opery Pravidla slušného chování v moderní společnosti. Nová inscenace je dílem skladatele Michala Nejtka a libretisty Jiřího Adámka.

Hra vychází z monodramatu francouzského dramatika Jeana-Luca Lagarceho. „Je to monodrama pro jednu herečku, která nás seznamuje s pravidly slušného chování od narození až po úmrtí,“ uvedla dramaturgyně Patricie Částková.

Přestože je hra koncipována jako monodrama, v operním pojetí nabízí možnosti rozčlenění mezi více postav a tím rozehrání až absurdních situací pramenících ze svázanosti lidského života pravidly „slušného chování“. V brněnském nastudování tak jednu herečku vystřídá kvarteto pěvců – odvěkých strážců morálky a slušného chování.

Hudebního nastudování se ujal Pavel Šnajdr. „Pro mě hudba vykazuje známky určité stylové jednoty. Není to roztříštěné a ta formální dotaženost je naprosto zřejmá. Hudba je velmi spontánní. Myslím si, že je dramatická a dokáže opravdu zaujmout a posluchače vtáhnout. Současně je velmi náročná jak hráčsky, tak především pěvecky,“ přiblížil Pavel Šnajdr.

Opera vznikla přímo pro soubor Národního divadla Brno. „Mám velkou radost, že máme novou operu, která vznikla přímo pro náš soubor. Do této opery byli obsazeni jak naši sólisté Marta Reichelová, Daniela Straková-Šedrlová, Jitka Klečanská, tak hostující Josef Škarka a Petr Vančura,“ dodal umělecký šéf opery Jiří Heřman.

Nejbližší reprízy jsou plánovány na 17. a 22. září v divadle Reduta.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.