Přeskočit na obsah

Olga Havlová by oslavila 90 let. Vzpomene na ni i Brno

14. září 2023

(AKTUALIZOVÁNO; 19. 9. v 13:30) Píseň, arch známek, vzpomínkové akce, koncert, sbírka nebo kalendář. To vše organizuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v průběhu roku 2023 k připomínce nedožitých 90 let někdejší první dámy Olgy Havlové. Na seznamu zapojených měst figuruje i Brno, kde se bude 19. září konat setkání u stromu Olgy Havlové.

Setkání za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové a zástupce Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) se uskuteční 19. září od 10 hodin v parku Lužánky u stromu Olgy Havlové. Doprovodí ho mladý nevidomý hudebník Benjamin Levíček; zazní i Píseň pro Olgu od Anety Langerové, která měla premiéru 14. března v Praze na slavnostním benefičním koncertu. 

„Aneta Langerová v Písni pro Olgu zpívá o něžných očích, které nevidí černobíle a žasnou nad škálou barev. Takto si Olgu Havlovou pamatují všichni. Jako dámu s velkým srdcem, která neviděla černobíle, byla upřímná, podnikavá a kreativní. V Lužánkách nedaleko nové cukrárny roste lípa malolistá, která v sobě aspoň symbolicky uchovává kousek duše této výjimečné osobnosti. Zavzpomínáme na ni 19. září na tomto místě a připomeneme si, co Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v Brně podpořil,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Kdo by setkání nestihl, může do parku přijít týž den od 10 do 17 hodin na venkovní výstavu Olga Havlová: První dáma – královna dětí. V následujících dnech, a to nejméně do pátku 22. září, bude instalace přesunuta k blízké cukrárně. 

Dobrovolné sdružení Výbor dobré vůle bylo zaregistrováno v roce 1990, v roce 1992 se transformovalo v Nadaci Olgy Havlové. Od té doby je užíván název Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. V Brně tato nadace podpořila projekty např. Armády spásy v České republice, Diecézní charity Brno, Domu pro Julii, Hospicu sv. Alžběty, IQ Roma servisu, Ligy vozíčkářů a dalších neziskových organizací.

V roce 2023 VDV připravuje k oslavě nedožitých 90. narozenin první manželky Václava Havla mnoho akcí a projektů pod hlavičkou kampaně Olga je tu s námi. Přehled najdete zde.

 

Kontakt pro média

Zuzana Gregorová

redaktorka Tiskového střediska MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Pětice sportovních klubů chce žádat o podporu z NSA na zlepšení stavu sportovišť. Město jim přislíbilo spolufinancování

Další rozvoj regionální i nadregionální sportovní infrastruktury má zajistit čerpání investičních dotací ze čtyř výzev Národní sportovní agentury. Aby měli brněnští žadatelé šanci uspět, město jim chce přislíbit potřebnou finanční spoluúčast. Dnes tuto podporu doporučili brněnští radní, finálně ještě musí rozhodnout zastupitelé.

Co si myslí Brňané a Brňanky, zjistí město snadněji díky nové anketní platformě

Vyjádřit svůj názor i jinde než v komentáři na Facebooku a jednou za čtyři roky u volebních uren budou Brněnští moci už od letošního podzimu díky novému systému městských anket. Jednotná platforma pro ně vzniká na webu Dáme na vás.

Sedmdesátá sezóna brněnské hvězdárny začíná návštěvnickým rekordem

V úterý 3. října 2023 navštívil Hvězdárnu a planetárium Brno 223 771. návštěvník. Překonal se tak divácký rekord z roku 2022, kdy za celých 12 měsíců dorazilo 223 770 kosmoplavců. Jinak řečeno, letošní rok je v „brněnském vesmírném přístavu“ obzvlášť rušný a neméně rušná bude i sedmdesátá sezóna, do které právě vstupuje.

Přírodní vědy, informatika a polytechnické vzdělávání v novém. Na ZŠ Bosonožská se připravuje rekonstrukce učeben

Rekonstrukce a stavební úpravy se chystají na Základní škole Bosonožská díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Bude se jednat o vybudování odborných učeben pro přírodní vědy, polytechnické vzdělávání a pro práci s digitálními technologiemi. Brněnští radní dnes na své schůzi schválili manuál realizace projektu a doporučili zastupitelům souhlasit s podmínkami přijetí dotace.