Přeskočit na obsah

Ohlédnutí za MotoGP: český úspěch i Rossiho historický rekord

06. srpna 2018 3 minuty čtení
(gak) - O víkendu se na brněnském Masarykově okruhu odjela Velká cena České republiky a čeští jezdci v ní zanechali historickou stopu.

Jedenáct let čekali fanoušci na pódiové umístění českého závodníka v závodě na domácí půdě. Naposledy to byl Lukáš Pešek, který si v Brně vyjel 3. místo. Stejné umístění získal v neděli také Jakub Kornfeil. Tomu se v sobotu podařilo zajet životní jízdu a v kvalifikaci získal pole position. Do nedělního závodu tak nastupoval z prvního místa, které se mu dařilo v závodně průběžně udržovat. Po poklesu na sedmou pozici nakonec skončil jako třetí nejrychlejší.

"Byl to dost vyrovnaný závod, vůbec jsem to v Brně nečekal. Oproti sobotě, kdy jsem měl skvěle připravenou motorku, se něco změnilo a nejela tak dobře," uvedl k závodu Kornfeil. Zda bude v příští sezóně pokračovat v kategorii Moto3 nebo přestoupí do vyšší Moto2 zatím nepotvrdil. 

I Karel Abraham, který jezdí za kategorii MotoGP, zatím s týmem jedná, co bude dál. Podle jeho slov by především rád jezdil na novější motorce. Ta aktuální je totiž dva roky stará, což ovlivňuje i jeho výkony v závodech. V neděli skončil v Brně na 18. místě.

Sobotní kvalifikaci sledovalo přes 71 tisíc fanoušků, nedělní závod pak téměř 85 tisíc. Celkem bylo na okruhu od pátku do neděle 187 348 diváků.

Úspěchy zahraničních jezdců

Na vítězství si na Masarykově okruhu jistě pomýšlel i skoro čtyřicetiletý jezdec Valentino Rossi. Pokud by se mu to podařilo, byl by jediným závodníkem, který v Brně vyhrál sedmkrát. Připsal si tady totiž i své zcela první vítězství v kariéře v roce 1996. Přestože startoval z druhého místa, což je jeho druhý nejlepší výkon v kvalifikaci v této sezóně, skončil v závodě na čtvrtém místě. I přesto jako první jezdec v historii šampionátu překonal zisk 6000 bodů.

Loňský vítěz Marc Marquez V Brně své prvenství neobhájil. Letos závod dokončil na třetím místě. V nedělním závodě si ale připsal přesně stý start v kategorii MotoGP.

Vítěz královské kubatury Ital Andrea Dovizioso letos překonal své dosavadní výsledky ze všech brněnských startů. Za posledních pět let, kdy v Česku startoval na Ducati, neskončil lépe než šestý. Pošesté v kariéře v MotoGP navíc startoval z prvního místa. 

Nedělí to neskončilo

Jezdci kubatury MotoGP na okruhu zůstávají i po závodním víkendu. Dnes do 18 hodin absolvují testy, které jsou přístupné veřejnosti. V Brně zůstává 22 pilotů. Testuje například Valentino Rossi, Marc Márquez, Jorge Lorenzo nebo vítěz Andrea Dovizioso. Přístupné jsou sedadlové tribuny T3/T5 a přírodní tribuna C. Parkování je možné na parkovišti naproti hlavním tribunám.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.