Přeskočit na obsah

Ohlédnutí za MotoGP: český úspěch i Rossiho historický rekord

06. srpna 2018 3 minuty čtení
(gak) - O víkendu se na brněnském Masarykově okruhu odjela Velká cena České republiky a čeští jezdci v ní zanechali historickou stopu.

Jedenáct let čekali fanoušci na pódiové umístění českého závodníka v závodě na domácí půdě. Naposledy to byl Lukáš Pešek, který si v Brně vyjel 3. místo. Stejné umístění získal v neděli také Jakub Kornfeil. Tomu se v sobotu podařilo zajet životní jízdu a v kvalifikaci získal pole position. Do nedělního závodu tak nastupoval z prvního místa, které se mu dařilo v závodně průběžně udržovat. Po poklesu na sedmou pozici nakonec skončil jako třetí nejrychlejší.

"Byl to dost vyrovnaný závod, vůbec jsem to v Brně nečekal. Oproti sobotě, kdy jsem měl skvěle připravenou motorku, se něco změnilo a nejela tak dobře," uvedl k závodu Kornfeil. Zda bude v příští sezóně pokračovat v kategorii Moto3 nebo přestoupí do vyšší Moto2 zatím nepotvrdil. 

I Karel Abraham, který jezdí za kategorii MotoGP, zatím s týmem jedná, co bude dál. Podle jeho slov by především rád jezdil na novější motorce. Ta aktuální je totiž dva roky stará, což ovlivňuje i jeho výkony v závodech. V neděli skončil v Brně na 18. místě.

Sobotní kvalifikaci sledovalo přes 71 tisíc fanoušků, nedělní závod pak téměř 85 tisíc. Celkem bylo na okruhu od pátku do neděle 187 348 diváků.

Úspěchy zahraničních jezdců

Na vítězství si na Masarykově okruhu jistě pomýšlel i skoro čtyřicetiletý jezdec Valentino Rossi. Pokud by se mu to podařilo, byl by jediným závodníkem, který v Brně vyhrál sedmkrát. Připsal si tady totiž i své zcela první vítězství v kariéře v roce 1996. Přestože startoval z druhého místa, což je jeho druhý nejlepší výkon v kvalifikaci v této sezóně, skončil v závodě na čtvrtém místě. I přesto jako první jezdec v historii šampionátu překonal zisk 6000 bodů.

Loňský vítěz Marc Marquez V Brně své prvenství neobhájil. Letos závod dokončil na třetím místě. V nedělním závodě si ale připsal přesně stý start v kategorii MotoGP.

Vítěz královské kubatury Ital Andrea Dovizioso letos překonal své dosavadní výsledky ze všech brněnských startů. Za posledních pět let, kdy v Česku startoval na Ducati, neskončil lépe než šestý. Pošesté v kariéře v MotoGP navíc startoval z prvního místa. 

Nedělí to neskončilo

Jezdci kubatury MotoGP na okruhu zůstávají i po závodním víkendu. Dnes do 18 hodin absolvují testy, které jsou přístupné veřejnosti. V Brně zůstává 22 pilotů. Testuje například Valentino Rossi, Marc Márquez, Jorge Lorenzo nebo vítěz Andrea Dovizioso. Přístupné jsou sedadlové tribuny T3/T5 a přírodní tribuna C. Parkování je možné na parkovišti naproti hlavním tribunám.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.