Přeskočit na obsah

Odhalení vývojových vad pomocí umělé inteligence nebo software na 3D strukturu proteinů. Brno podpoří unikátní prototypy

01. července 2021
Tři projekty uspěly v první výzvě druhého ročníku programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno společně s inovační agenturou JIC podporuje začínající podnikatelské nápady. Ve finále se představilo 8 projektů, které nabízí unikátní řešení a jejich autoři shánějí zdroje na výrobu prototypu. Tři vítězné projekty si mezi sebe rozdělí 2,5 milionu korun, které pokryjí 70 procent jejich nákladů. Zbytek si příjemci hradí sami.

Bratři Götthansovi z brněnské rodinné firmy GK servis uspěli s projektem na urychlení analýzy vývojových vad v prenatálním věku pomocí umělé inteligence. Ve spolupráci s Cytogenetickou laboratoří Brno chtějí naprogramovat algoritmus pro strojové učení, který bude umět pomocí vizuálních datových sad určit takzvaný karyotyp, odhalit odchylky chromozomů a upozornit na možné riziko genetických vad včetně Downova syndromu. „Cytogenetické vyšetření se provádí převážně manuálně. Znamená to, že každý vzorek pacienta je snímán mikroskopem. Laboratorní technik musí nejprve vyhodnotit, zda je snímek vůbec vhodný k další analýze. Až potom může snímky analyzovat a třídit,“ popisuje náročnost celého procesu Jakub Götthans. Celý tento proces zkušenému laboratornímu technikovi trvá přibližně 45 minut. Pokud se jim podaří projekt zrealizovat, zkrátí se doba analýzy přibližně desetinásobně. Z programu Prototypuj a ověřuj získali na svůj projekt 650 tisíc korun, sami do něj vloží dalších téměř tři sta tisíc.

Finanční podporu a podporu expertů z JICu získal na rozvoj svého projektu také nově vznikající startup s názvem AI|ffinity, za kterým stojí vědec Thomas Evangelidis z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Společně s mezinárodním týmem kolegů z CEITECu a Katedry informatiky Masarykovy univerzity zkoumá možnosti využití metody nukleární magnetické rezonance pro základní výzkum a vývoj léčiv. Podařilo se jim vyvinout první prototyp softwaru, který s použitím zmíněné metody dokáže predikovat 3D strukturu proteinů. Oproti jiným metodám přináší jejich nápad úsporu času, peněz i lidské práce.

Třetím podpořeným projektem je původně studentský projekt Kateřiny Bortlové iParcely.cz. S nápadem na vytvoření systému, který by shromažďoval všechny potřebné informace o parcelách na jednom místě, uspěla už minulý rok v Soutěži podnikatelských nápadů JICu. Teď získala od poroty programu Prototypuj a ověřuj finanční i expertní podporu na další vývoj systému. „Chceme zlepšit orientaci zákazníků v realitní džungli. Vytváříme systém, kde jsou veškeré informace o parcelách na jednom místě v jedné interaktivní mapě. Zájemce si tak bude moci jednoduše zjistit reálnou cenu pozemku, možnost zastavění, rizika i možnost připojení k inženýrským sítím,“ popisuje své řešení autorka nápadu Kateřina Bortlová.

Program Prototypuj a ověřuj podporuje podnikatelské projekty v rané fázi vývoje. Na české poměry se jedná o originální koncept, kterým město Brno loni navázalo na předcházející úspěšný program s podobným zacílením SME Instrument Brno. Do letošního ročníku Prototypuj a ověřuj se přihlásilo celkem 32 projektů. Osm z nich se dostalo do finálového kola, ve kterém vybírala vítěze porota složená ze zástupců města Brna, JICu i úspěšných podnikatelů z místního prostředí. 

„Stabilní podpora inovací a podnikání pomohla udělat z Brna technologickou metropoli. Vznikají tu nová pracovní místa a na ně navázané další služby. Je to cesta, kterou nám ukazuje Regionální inovační strategie, a zároveň cesta, po které chceme jednoznačně jít dál,“ říká k podpoře startupů primátorka Brna Markéta Vaňková. Doplňuje ji i její náměstek Tomáš Koláčný: „Mnohdy se stává, že byť má firma velmi dobrý nápad, tak na tvorbu prototypu nedokáže získat v České republice finance. Podpora města tak místním firmám pomáhá překlenout nejsložitější životní fázi vývoje produktů a služeb.“ S tím souhlasí i ředitel JICu Petr Chládek: „Banky i investoři jsou velmi opatrní, protože se jedná o rizikovou investici. Proto je podobný program klíčový, o to víc v našem regionu, kde je obrovský potenciál podnikatelských nápadů například na univerzitách a výzkumných pracovištích. Brno je v našich končinách absolutním pionýrem a jsem přesvědčen, že výsledky budou prokazatelně pozitivní.“

Kontakt pro média: Martin Gillár, gillar@jic.cz, 775 958 907

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.