Odhalení vývojových vad pomocí umělé inteligence nebo software na 3D strukturu proteinů. Brno podpoří unikátní prototypy - Tiskový servis

Odhalení vývojových vad pomocí umělé inteligence nebo software na 3D strukturu proteinů. Brno podpoří unikátní prototypy

  • 01. července 2021
  • 3 minuty čtení

Tři projekty uspěly v první výzvě druhého ročníku programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno společně s inovační agenturou JIC podporuje začínající podnikatelské nápady. Ve finále se představilo 8 projektů, které nabízí unikátní řešení a jejich autoři shánějí zdroje na výrobu prototypu. Tři vítězné projekty si mezi sebe rozdělí 2,5 milionu korun, které pokryjí 70 procent jejich nákladů. Zbytek si příjemci hradí sami.

Bratři Götthansovi z brněnské rodinné firmy GK servis uspěli s projektem na urychlení analýzy vývojových vad v prenatálním věku pomocí umělé inteligence. Ve spolupráci s Cytogenetickou laboratoří Brno chtějí naprogramovat algoritmus pro strojové učení, který bude umět pomocí vizuálních datových sad určit takzvaný karyotyp, odhalit odchylky chromozomů a upozornit na možné riziko genetických vad včetně Downova syndromu. „Cytogenetické vyšetření se provádí převážně manuálně. Znamená to, že každý vzorek pacienta je snímán mikroskopem. Laboratorní technik musí nejprve vyhodnotit, zda je snímek vůbec vhodný k další analýze. Až potom může snímky analyzovat a třídit,“ popisuje náročnost celého procesu Jakub Götthans. Celý tento proces zkušenému laboratornímu technikovi trvá přibližně 45 minut. Pokud se jim podaří projekt zrealizovat, zkrátí se doba analýzy přibližně desetinásobně. Z programu Prototypuj a ověřuj získali na svůj projekt 650 tisíc korun, sami do něj vloží dalších téměř tři sta tisíc.

Finanční podporu a podporu expertů z JICu získal na rozvoj svého projektu také nově vznikající startup s názvem AI|ffinity, za kterým stojí vědec Thomas Evangelidis z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Společně s mezinárodním týmem kolegů z CEITECu a Katedry informatiky Masarykovy univerzity zkoumá možnosti využití metody nukleární magnetické rezonance pro základní výzkum a vývoj léčiv. Podařilo se jim vyvinout první prototyp softwaru, který s použitím zmíněné metody dokáže predikovat 3D strukturu proteinů. Oproti jiným metodám přináší jejich nápad úsporu času, peněz i lidské práce.

Třetím podpořeným projektem je původně studentský projekt Kateřiny Bortlové iParcely.cz. S nápadem na vytvoření systému, který by shromažďoval všechny potřebné informace o parcelách na jednom místě, uspěla už minulý rok v Soutěži podnikatelských nápadů JICu. Teď získala od poroty programu Prototypuj a ověřuj finanční i expertní podporu na další vývoj systému. „Chceme zlepšit orientaci zákazníků v realitní džungli. Vytváříme systém, kde jsou veškeré informace o parcelách na jednom místě v jedné interaktivní mapě. Zájemce si tak bude moci jednoduše zjistit reálnou cenu pozemku, možnost zastavění, rizika i možnost připojení k inženýrským sítím,“ popisuje své řešení autorka nápadu Kateřina Bortlová.

Program Prototypuj a ověřuj podporuje podnikatelské projekty v rané fázi vývoje. Na české poměry se jedná o originální koncept, kterým město Brno loni navázalo na předcházející úspěšný program s podobným zacílením SME Instrument Brno. Do letošního ročníku Prototypuj a ověřuj se přihlásilo celkem 32 projektů. Osm z nich se dostalo do finálového kola, ve kterém vybírala vítěze porota složená ze zástupců města Brna, JICu i úspěšných podnikatelů z místního prostředí. 

„Stabilní podpora inovací a podnikání pomohla udělat z Brna technologickou metropoli. Vznikají tu nová pracovní místa a na ně navázané další služby. Je to cesta, kterou nám ukazuje Regionální inovační strategie, a zároveň cesta, po které chceme jednoznačně jít dál,“ říká k podpoře startupů primátorka Brna Markéta Vaňková. Doplňuje ji i její náměstek Tomáš Koláčný: „Mnohdy se stává, že byť má firma velmi dobrý nápad, tak na tvorbu prototypu nedokáže získat v České republice finance. Podpora města tak místním firmám pomáhá překlenout nejsložitější životní fázi vývoje produktů a služeb.“ S tím souhlasí i ředitel JICu Petr Chládek: „Banky i investoři jsou velmi opatrní, protože se jedná o rizikovou investici. Proto je podobný program klíčový, o to víc v našem regionu, kde je obrovský potenciál podnikatelských nápadů například na univerzitách a výzkumných pracovištích. Brno je v našich končinách absolutním pionýrem a jsem přesvědčen, že výsledky budou prokazatelně pozitivní.“

Kontakt pro média: Martin Gillár, gillar@jic.cz, 775 958 907

Další články z rubriky