Přeskočit na obsah

Odešla Věra Mikulášková, tvůrčí osobnost spjatá s brněnským rozhlasem i televizí

11. srpna 2020 2 minuty čtení
(mak) – Ve věku 92 let zemřela Věra Mikulášková, televizní a rozhlasová publicistka a novinářka, která stála u zrodu i úspěchů brněnského televizního studia, nositelka Ceny města Brna.

Narodila se v roce 1928 v Třebíči. Po studiích na vysoké škole začala v roce 1952 pracovat v Československém rozhlase v Brně. Nejdříve se věnovala zpravodajství a poté přešla do literární redakce, kde se seznámila s budoucím manželem, básníkem Oldřichem Mikuláškem. Po narození syna v roce 1953 se už do rozhlasu nevrátila, ale začala jako externí reportérka spolupracovat například s časopisy Svět v obrazech, Květy, Vlasta, Kultura, Ohníček, Mateřídouška.

Když v roce 1961 začalo vysílat brněnské televizní studio, nastoupila sem jako jedna z prvních programových pracovnic a podařilo se jí založit úspěšnou, a dokonce i na mezinárodním poli oceňovanou redakci pro děti a mládež. První cena Intervize, kterou brněnské studio získalo, byla za pořad pro děti. Redakci vedla až do roku 1987, kdy odešla do důchodu. Po změně politických poměrů se na výzvu pracovníků studia do televize vrátila a v letech 1990–1992 ji vedla. Poté odešla definitivně do důchodu.

V roce 2011 knižně vydala Zrcadlo vzpomínek, medailonky zajímavých osobností, s nimiž se během života a práce v rozhlase a televizi setkala, původně po kapitolách vysílané v literárně-publicistickém magazínu ČRo Brno Zelný rynk.

V roce 1997 byla Věře Mikuláškové udělena Cena měst Brna za celoživotní tvůrčí a organizátorskou činnost na poli žurnalistiky a publicistiky, kterou přispěla k posílení prestiže města Brna na poli veřejného života i kultury.

Poslední rozloučení se zesnulou se uskuteční v úterý 18. srpna v 11 hodin v obřadní síni brněnského krematoria.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.