Odešla Věra Mikulášková, tvůrčí osobnost spjatá s brněnským rozhlasem i televizí - Tiskový servis

Odešla Věra Mikulášková, tvůrčí osobnost spjatá s brněnským rozhlasem i televizí

  • 11. srpna 2020
  • 2 minuty čtení

(mak) – Ve věku 92 let zemřela Věra Mikulášková, televizní a rozhlasová publicistka a novinářka, která stála u zrodu i úspěchů brněnského televizního studia, nositelka Ceny města Brna.

Narodila se v roce 1928 v Třebíči. Po studiích na vysoké škole začala v roce 1952 pracovat v Československém rozhlase v Brně. Nejdříve se věnovala zpravodajství a poté přešla do literární redakce, kde se seznámila s budoucím manželem, básníkem Oldřichem Mikuláškem. Po narození syna v roce 1953 se už do rozhlasu nevrátila, ale začala jako externí reportérka spolupracovat například s časopisy Svět v obrazech, Květy, Vlasta, Kultura, Ohníček, Mateřídouška.

Když v roce 1961 začalo vysílat brněnské televizní studio, nastoupila sem jako jedna z prvních programových pracovnic a podařilo se jí založit úspěšnou, a dokonce i na mezinárodním poli oceňovanou redakci pro děti a mládež. První cena Intervize, kterou brněnské studio získalo, byla za pořad pro děti. Redakci vedla až do roku 1987, kdy odešla do důchodu. Po změně politických poměrů se na výzvu pracovníků studia do televize vrátila a v letech 1990–1992 ji vedla. Poté odešla definitivně do důchodu.

V roce 2011 knižně vydala Zrcadlo vzpomínek, medailonky zajímavých osobností, s nimiž se během života a práce v rozhlase a televizi setkala, původně po kapitolách vysílané v literárně-publicistickém magazínu ČRo Brno Zelný rynk.

V roce 1997 byla Věře Mikuláškové udělena Cena měst Brna za celoživotní tvůrčí a organizátorskou činnost na poli žurnalistiky a publicistiky, kterou přispěla k posílení prestiže města Brna na poli veřejného života i kultury.

Poslední rozloučení se zesnulou se uskuteční v úterý 18. srpna v 11 hodin v obřadní síni brněnského krematoria.

Další články z rubriky