Odešla originální brněnská herečka, dlouholetá členka Divadla Husa na provázku Ivana Hloužková

  • 06. března 2023
  • 2 minuty čtení
  • Markéta Žáková

Nedávno nás suchým glosováním dramatických situací bavila jako maskérka Dáda v seriálu Dobré ráno, Brno, teď přišla smutná a neuvěřitelná zpráva – herečka Ivana Hloužková, která se stejnou bravurou zvládala komediální i charakterní role v divadle, filmu i televizi, v pondělí 6. března zemřela. Nositelce Ceny města Brna za rok 2021 bylo 62 let.  

Po studiu na brněnské konzervatoři nastoupila Ivana Hloužková v roce 1981 do Divadla Husa na provázku, které bylo tehdejšímu režimu nepohodlné a bylo nuceno hrát pod cenzurovaným názvem Divadlo na provázku. Kromě herecké všestrannosti tak v tomto angažmá, do něhož přišla za svým obdivovaným profesorem, režisérem Peterem Scherhauferem, musela prokázat i jistou míru osobní statečnosti.

Provázku pak zůstala věrná až do své náhlé smrti, tedy více než 40 let, a podílela se tak na genezi originálního, nebojácného, avantgardního tvůrčího stylu, kterým tato brněnská scéna obohatila celou českou divadelní kulturu a který zcela souzněl s hereččiným naturelem. Ztvárnila zde téměř 150 komediálních, osobitě groteskních i hluboce tragických rolí. Diváci i kritici a odborná veřejnost jí byli nakloněni, protože její postavy byly přesvědčivé a současně jevištně působivé. Za dvě z nich byla odměněna nejprestižnější českou hereckou Cenou Alfréda Radoka – v roce 1995 za titulní roli v dramatu Maryša a v roce 2012 za ztvárnění podivínského jihomoravského fotografa Miroslava Tichého v inscenaci Tichý Tarzan. K těmto dvěma oceněním v roce 2017 přidala ještě Cenu divadelní kritiky za roli Emmi Kurowski ve hře Strach jíst duši, kterou pohostinsky nastudovala v Národním divadle Brno. V roce 2021 se pak stala nositelkou Ceny města Brna v oboru dramatické umění.

Ivana Hloužková spolupracovala také s rozhlasem, televizí a filmem. Nepřehlédnutelná byla například ve vysoce oceňovaných filmech Poslední leč či Nuda v Brně.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít