Od pondělí bude rezidentní parkování fungovat v nových oblastech

  • 15. listopadu 2019
  • 2 minuty čtení
(and) – Od pondělí začnou pravidla rezidentního parkování platit ve čtyřech nových oblastech. S celodenní regulací ve všední dny musejí řidiči počítat v oblastech 1-03 (Bratislavská), 1-04 (Koliště), 1-11 (Kopečná) a 1-12 (Pellicova). Dotvoří tak pomyslný prstenec kolem historického centra města.

V uvedených lokalitách už od září pracovníci Brněnských komunikací připravovali dopravní značení. Lidé, kteří v nově přidaných oblastech placeného stání mají trvalý pobyt nebo vlastní nemovitost, mohou využívat rezidentní oprávnění. To je vyjde na 200 korun ročně za první vozidlo, na 8 tisíc korun ročně za druhé a každé další pak bude stát 12 tisíc korun za rok. Abonenti, tedy ti, kteří zde mají sídlo nebo provozovnu firmy, zaplatí za roční oprávnění u prvního vozidla 4 tisíce korun, u každého dalšího pak 18 tisíc korun.

Ostatní lidé, kteří zde budou potřebovat parkovat, jsou vnímáni jako návštěvníci. Pro ně je důležité, že všechny čtyři nové oblasti spadají do zóny B. To znamená, že regulace parkování zde platí v pracovní dny celodenně. O víkendu nebo státních svátcích se za parkování nic neplatí. V pracovní dny mohou lidé jednou za kalendářní den parkovat v zóně prvních 60 minut zdarma. Za každou další hodinu je nutné uhradit poplatek 30 korun.

V této zóně lze využít zvýhodněného předplaceného oprávnění pro návštěvníky. To opravňuje držitele k parkování v této zóně v době od 6 do 17 hodin bez nutnosti prokazování vztahu k autu. Týdenní předplatné stojí 400 korun, měsíční 1200 korun a roční 12 tisíc korun. Hodí se například lidem, kteří v oblasti nejsou rezidenty ani abonenty, ale pracují zde a potřebují parkovat poblíž zaměstnání pravidelně. Díky předplacenému oprávnění nemusí denně řešit placení za parkování.

V oblastech, kde začne rezidentní parkování platit od pondělí, si oprávnění zakoupilo celkem 1062 rezidentů a 73 abonentů. Nejvíce lidí s parkovacím oprávněním, ať už rezidentním nebo abonentním, je v oblasti 1-03, kterou přibližně ohraničují ulice Milady Horákové, Hvězdová, Rooseveltova, Malinovského náměstí a Cejl. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít