Přeskočit na obsah

Od pondělí bude rezidentní parkování fungovat v nových oblastech

15. listopadu 2019 2 minuty čtení
(and) – Od pondělí začnou pravidla rezidentního parkování platit ve čtyřech nových oblastech. S celodenní regulací ve všední dny musejí řidiči počítat v oblastech 1-03 (Bratislavská), 1-04 (Koliště), 1-11 (Kopečná) a 1-12 (Pellicova). Dotvoří tak pomyslný prstenec kolem historického centra města.

V uvedených lokalitách už od září pracovníci Brněnských komunikací připravovali dopravní značení. Lidé, kteří v nově přidaných oblastech placeného stání mají trvalý pobyt nebo vlastní nemovitost, mohou využívat rezidentní oprávnění. To je vyjde na 200 korun ročně za první vozidlo, na 8 tisíc korun ročně za druhé a každé další pak bude stát 12 tisíc korun za rok. Abonenti, tedy ti, kteří zde mají sídlo nebo provozovnu firmy, zaplatí za roční oprávnění u prvního vozidla 4 tisíce korun, u každého dalšího pak 18 tisíc korun.

Ostatní lidé, kteří zde budou potřebovat parkovat, jsou vnímáni jako návštěvníci. Pro ně je důležité, že všechny čtyři nové oblasti spadají do zóny B. To znamená, že regulace parkování zde platí v pracovní dny celodenně. O víkendu nebo státních svátcích se za parkování nic neplatí. V pracovní dny mohou lidé jednou za kalendářní den parkovat v zóně prvních 60 minut zdarma. Za každou další hodinu je nutné uhradit poplatek 30 korun.

V této zóně lze využít zvýhodněného předplaceného oprávnění pro návštěvníky. To opravňuje držitele k parkování v této zóně v době od 6 do 17 hodin bez nutnosti prokazování vztahu k autu. Týdenní předplatné stojí 400 korun, měsíční 1200 korun a roční 12 tisíc korun. Hodí se například lidem, kteří v oblasti nejsou rezidenty ani abonenty, ale pracují zde a potřebují parkovat poblíž zaměstnání pravidelně. Díky předplacenému oprávnění nemusí denně řešit placení za parkování.

V oblastech, kde začne rezidentní parkování platit od pondělí, si oprávnění zakoupilo celkem 1062 rezidentů a 73 abonentů. Nejvíce lidí s parkovacím oprávněním, ať už rezidentním nebo abonentním, je v oblasti 1-03, kterou přibližně ohraničují ulice Milady Horákové, Hvězdová, Rooseveltova, Malinovského náměstí a Cejl. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.