Přeskočit na obsah

Od 14. století po rok 2018. Brněnští augustiniáni se představili v Echu speciál

11. září 2018 1 minuta čtení
(ral) - Tomáš Šilinger, František Matouš Klácel a především Johann Gregor Mendel. Řeč je o slavných brněnských augustiniánech. Kam až sahá jejich brněnská historie? Jaký je život v klášteře? A co čeká ve starobrněnském opatství na návštěvníky? Hostem rozhlasového pořadu Echo speciál byl tento týden Jan Emil Biernat, ekonom Opatství Starého Brna Řádu sv. Augustina.

Činnost augustiniánského opatství v Brně se datuje až do 14. století. Klášter je funkční dodnes a žije v něm pět členů - tři otcové a dva kandidáti. Co před lety vedlo Jana Emila Biernata, aby vstoupil do řádu? "Já jsem žil v době komunistické. Církev, to byl prostor, kde jsme se cítili svobodně. Proto jsem se chtěl zapojit více do jejího působení," popisuje.

Opatství na Starém Brně se čím dál více otevírá veřejnosti. Funguje tu kavárna, Mendlovo muzeum i Muzeum starobrněnského opatství, letos byla nově zpřístupněna jedna z nejstarších částí starého kláštera, tzv. klenotnice. V následujících letech by augustiniáni rádi zpřístupnili prostory, ve kterých žil a pracoval Johann Gregor Mendel, a oslavili tak blížící se 200. výročí jeho narození.

Celý rozhovor s páterem Biernatem si můžete poslechnout níže:

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.