Od 14. století po rok 2018. Brněnští augustiniáni se představili v Echu speciál - Tiskový servis

Od 14. století po rok 2018. Brněnští augustiniáni se představili v Echu speciál

  • 11. září 2018
  • 1 minuta čtení

(ral) - Tomáš Šilinger, František Matouš Klácel a především Johann Gregor Mendel. Řeč je o slavných brněnských augustiniánech. Kam až sahá jejich brněnská historie? Jaký je život v klášteře? A co čeká ve starobrněnském opatství na návštěvníky? Hostem rozhlasového pořadu Echo speciál byl tento týden Jan Emil Biernat, ekonom Opatství Starého Brna Řádu sv. Augustina.

Činnost augustiniánského opatství v Brně se datuje až do 14. století. Klášter je funkční dodnes a žije v něm pět členů - tři otcové a dva kandidáti. Co před lety vedlo Jana Emila Biernata, aby vstoupil do řádu? "Já jsem žil v době komunistické. Církev, to byl prostor, kde jsme se cítili svobodně. Proto jsem se chtěl zapojit více do jejího působení," popisuje.

Opatství na Starém Brně se čím dál více otevírá veřejnosti. Funguje tu kavárna, Mendlovo muzeum i Muzeum starobrněnského opatství, letos byla nově zpřístupněna jedna z nejstarších částí starého kláštera, tzv. klenotnice. V následujících letech by augustiniáni rádi zpřístupnili prostory, ve kterých žil a pracoval Johann Gregor Mendel, a oslavili tak blížící se 200. výročí jeho narození.

Celý rozhovor s páterem Biernatem si můžete poslechnout níže:

Další články z rubriky