Přeskočit na obsah

Očkovací centrum v Bohémě může zahájit provoz, jakmile budou k dispozici vakcíny

07. dubna 2021

Očkovací centrum v bývalé restauraci Bohéma pod Janáčkovým divadlem je kompletně připravené. Poslední formální krok, schválení bezplatné výpůjčky prostor, udělala Rada města Brna dnes. Samotné zahájení provozu závisí na dostupnosti vakcín.

„S návrhem využít bývalou restauraci Bohéma pod Janáčkovým divadlem jako očkovací centrum přišla na přelomu ledna a února Společnost Podané ruce, když hledala vhodné místo v centru, které bude dobře dostupné městskou hromadnou dopravou. Potřebné stavebně-technické úpravy jsou již kompletně dokončeny a zajistilo je především město. Dnes jsme na radě schválili smlouvu o výpůjčce, na jejímž základě nebudou Podané ruce platit nájemné. Náklady za spotřebované energie uhradí přímo Národnímu divadlu Brno a samy si zajistí likvidaci odpadu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Konkrétní rozsah prací přiblížil náměstek primátorky Tomáš Koláčný: „Na základě hygienických požadavků bylo nutné realizovat stříkané podlahy, udělat rozvody elektřiny včetně montáže LED svítidel a vybudovat oddělovací boxy. Vše bylo provedeno tak, aby bylo vyhověno stanoviskům, rozhodnutím a sdělením správních orgánů, jako jsou Krajská hygienické stanice Jihomoravského kraje, Krajský úřad Jihomoravského kraje či stavební úřad ÚMČ Brno-střed.“

Janáčkovo divadlo a očkovací centrum mohou fungovat i souběžně. „Vzhledem k tomu, že se jedná o místo zcela provozně oddělené od samotného divadla, případný návrat diváků do hlediště a umělců na scénu nezpůsobí žádné komplikace. Smlouva je uzavřena na dobu plnění účelu, pro který byla uzavřena, znamená to tedy, že dokud bude koho očkovat, bude k dispozici na vakcinaci,“ řekl radní pro kulturu Marek Fišer.

Předpokládaná kapacita očkovacího centra je až 1 500 lidí denně. Jeho provoz bude plně zajišťovat nezisková organizace Společnost Podané ruce ve spolupráci s Diecézní charitou Brno, financovat ho chce částečně z veřejného zdravotního pojištění, částečně pak z darů a dotací. Podané ruce nyní vedou jednání s krajským koordinátorem očkování Jihomoravského kraje o přidělení vakcín. „Společnost Podané ruce byla v Brně průkopníkem antigenního testování a například na výstavišti, kde úspěšně provozuje testovací centrum, jasně prokázala, že silný neziskový sektor může převzít část úkonů od přetíženého zdravotnictví, kterému je tímto z dlouhodobého hlediska potřeba ulevit. Stejně tak by to mělo fungovat i v případě očkování. Nejedná se o žádné místní specifikum, stejně to funguje například ve Vídni, která je partnerským městem Brna, nebo v celém Německu,“ dodala primátorka Markéta Vaňková.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.