Přeskočit na obsah

Očkovací centrum v Bohémě může zahájit provoz, jakmile budou k dispozici vakcíny

07. dubna 2021
Očkovací centrum v bývalé restauraci Bohéma pod Janáčkovým divadlem je kompletně připravené. Poslední formální krok, schválení bezplatné výpůjčky prostor, udělala Rada města Brna dnes. Samotné zahájení provozu závisí na dostupnosti vakcín.

„S návrhem využít bývalou restauraci Bohéma pod Janáčkovým divadlem jako očkovací centrum přišla na přelomu ledna a února Společnost Podané ruce, když hledala vhodné místo v centru, které bude dobře dostupné městskou hromadnou dopravou. Potřebné stavebně-technické úpravy jsou již kompletně dokončeny a zajistilo je především město. Dnes jsme na radě schválili smlouvu o výpůjčce, na jejímž základě nebudou Podané ruce platit nájemné. Náklady za spotřebované energie uhradí přímo Národnímu divadlu Brno a samy si zajistí likvidaci odpadu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Konkrétní rozsah prací přiblížil náměstek primátorky Tomáš Koláčný: „Na základě hygienických požadavků bylo nutné realizovat stříkané podlahy, udělat rozvody elektřiny včetně montáže LED svítidel a vybudovat oddělovací boxy. Vše bylo provedeno tak, aby bylo vyhověno stanoviskům, rozhodnutím a sdělením správních orgánů, jako jsou Krajská hygienické stanice Jihomoravského kraje, Krajský úřad Jihomoravského kraje či stavební úřad ÚMČ Brno-střed.“

Janáčkovo divadlo a očkovací centrum mohou fungovat i souběžně. „Vzhledem k tomu, že se jedná o místo zcela provozně oddělené od samotného divadla, případný návrat diváků do hlediště a umělců na scénu nezpůsobí žádné komplikace. Smlouva je uzavřena na dobu plnění účelu, pro který byla uzavřena, znamená to tedy, že dokud bude koho očkovat, bude k dispozici na vakcinaci,“ řekl radní pro kulturu Marek Fišer.

Předpokládaná kapacita očkovacího centra je až 1 500 lidí denně. Jeho provoz bude plně zajišťovat nezisková organizace Společnost Podané ruce ve spolupráci s Diecézní charitou Brno, financovat ho chce částečně z veřejného zdravotního pojištění, částečně pak z darů a dotací. Podané ruce nyní vedou jednání s krajským koordinátorem očkování Jihomoravského kraje o přidělení vakcín. „Společnost Podané ruce byla v Brně průkopníkem antigenního testování a například na výstavišti, kde úspěšně provozuje testovací centrum, jasně prokázala, že silný neziskový sektor může převzít část úkonů od přetíženého zdravotnictví, kterému je tímto z dlouhodobého hlediska potřeba ulevit. Stejně tak by to mělo fungovat i v případě očkování. Nejedná se o žádné místní specifikum, stejně to funguje například ve Vídni, která je partnerským městem Brna, nebo v celém Německu,“ dodala primátorka Markéta Vaňková.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.