Přeskočit na obsah

Objevená historická studna se stane uměleckým dílem

16. června 2021

Při práci na stavbě „Tramvaj Plotní“ objevili dělníci před domem Svatopetrská č. 18 historickou studnu. Vybudována byla v průběhu 19. století a její vznik souvisí se založením továrny F. Semmlera a H. Frenzla na stearinové svíčky a mýdla, která byla svého času jednou z největších továren ve střední Evropě. Rada města dnes vybrala zhotovitele, který umožní studnu zakomponovat do prostoru.

Po nálezu historické studny řešilo vedení města s představiteli městské části Brno-jih, jak se zajímavým objevem naložit. „Nakonec jsme se po vzájemné dohodě rozhodli historickou studnu zakomponovat do nově upravené pěší komunikace při ulici Svatopetrské. Část nad terénem bude vyvedena na úroveň stoleté vody a pojata jako výtvarné dílo, které bude také estetickým způsobem zakrývat ústí studny s vnitřním nasvícením. Součástí díla bude panel s vysvětlujícími informacemi o historickém objektu studny. Výtvarné dílo bude pojato jako symbol povodí řek Svratky, Svitavy a Ponávky, které se v tomto území prolínají,“ vysvětlil radní pro oblast investic David Grund.

Začleněním objevené studny do prostoru nově upravované Svatopetrské ulice bude zachována připomínka nedávné historie místa. Přispěje to ke zhodnocení této lokality, jejíž paměť pomalu mizí s likvidací posledních objektů vzniklých v 19. století a výstavbou nových budov a širokých silničních staveb. Tato drobná architektura oživí paměť místa a zpříjemní vnímání kdysi velmi zajímavého území, jehož historie se začíná datovat od 12. století.

Předpokládaný termín zahájení prací je v průběhu června, kompletní dokončení v září 2021. Pro realizaci díla v hodnotě 2 mil. Kč vybrala na dnešním jednání Rada města Brna společnost BARABA Brno, s.r.o.

Mgr. Anna Dudková
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.