Přeskočit na obsah

Občanské návrhy rozšíří participativní rozpočet. Nápady na zlepšení života ve městě mohou podávat obyvatelé města přímo Radě města Brna

27. dubna 2022

Nápady na zlepšení života ve městě je možné ode dneška podávat prostřednictvím webu navrhy.damenavas.cz. Jde o takzvané občanské návrhy, které může podat každý obyvatel Brna bez ohledu na trvalé bydliště. Spuštění webu i interní Metodiku občanských návrhů dnes schválila Rada města Brna.

Širší zapojení obyvatel do rozvoje města Brna – to si slibuje vedení města od tzv. občanských návrhů. Ty umožní lidem, aby své nápady na zlepšení života ve městě předkládali k projednání přímo Radě města Brna.

„Občanské návrhy jsme schválili letos v lednu jako další z nástrojů pro širší zapojení obyvatel do rozvoje města Brna. Oproti participativnímu rozpočtu, který má pevně stanovený harmonogram a maximální hodnotu pro jednotlivé projekty, mohou v tomto případě obyvatelé Brna nápady přihlašovat celoročně a bez finančního limitu, omezením není ani trvalé bydliště. Lidé tak získají možnost navrhnout i větší projekty, které svým rozsahem participativní rozpočet přesahují,“ sdělil 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Každý návrh bude Odborem participace posouzen z hlediska vhodnosti, tedy jestli je případná realizace v samostatné působnosti města, jestli se jedná o veřejně prospěšný projekt a zda nedochází k propagaci produktů, služeb, činnosti či stanoviska subjektů komerčního či nekomerčního charakteru ani náboženského či politického. „Vhodné návrhy budou zveřejněny v takzvané Galerii návrhů, kde jim občané Brna starší 18 let prostřednictvím Brno iD budou moci udělit kladný nebo záporný hlas. V případě, že návrh získá alespoň 10 000 podporujících, bude úřadem ve spolupráci s navrhovatelem zpracován a předložen k projednání v Radě města Brna,“ vysvětlil náměstek Tomáš Koláčný.

Kromě souhlasu se spuštěním webových stránek navrhy.damenavas.cz dnes Rada města Brna schválila Metodiku občanských návrhů, která spolu se Zásadami podávání a projednání občanských návrhů tvoří ústřední dokumenty upravující průběh a celkové nastavení procesu občanských návrhů. „Zatímco zásady jsou dokumentem důležitým pro veřejnost, metodika má interní charakter, protože především definuje role jednotlivých subjektů vstupujících do procesu a fáze procesu občanských návrhů,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.