Přeskočit na obsah

Občanské návrhy rozšíří participativní rozpočet. Nápady na zlepšení života ve městě mohou podávat obyvatelé města přímo Radě města Brna

27. dubna 2022
Nápady na zlepšení života ve městě je možné ode dneška podávat prostřednictvím webu navrhy.damenavas.cz. Jde o takzvané občanské návrhy, které může podat každý obyvatel Brna bez ohledu na trvalé bydliště. Spuštění webu i interní Metodiku občanských návrhů dnes schválila Rada města Brna.

Širší zapojení obyvatel do rozvoje města Brna – to si slibuje vedení města od tzv. občanských návrhů. Ty umožní lidem, aby své nápady na zlepšení života ve městě předkládali k projednání přímo Radě města Brna.

„Občanské návrhy jsme schválili letos v lednu jako další z nástrojů pro širší zapojení obyvatel do rozvoje města Brna. Oproti participativnímu rozpočtu, který má pevně stanovený harmonogram a maximální hodnotu pro jednotlivé projekty, mohou v tomto případě obyvatelé Brna nápady přihlašovat celoročně a bez finančního limitu, omezením není ani trvalé bydliště. Lidé tak získají možnost navrhnout i větší projekty, které svým rozsahem participativní rozpočet přesahují,“ sdělil 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Každý návrh bude Odborem participace posouzen z hlediska vhodnosti, tedy jestli je případná realizace v samostatné působnosti města, jestli se jedná o veřejně prospěšný projekt a zda nedochází k propagaci produktů, služeb, činnosti či stanoviska subjektů komerčního či nekomerčního charakteru ani náboženského či politického. „Vhodné návrhy budou zveřejněny v takzvané Galerii návrhů, kde jim občané Brna starší 18 let prostřednictvím Brno iD budou moci udělit kladný nebo záporný hlas. V případě, že návrh získá alespoň 10 000 podporujících, bude úřadem ve spolupráci s navrhovatelem zpracován a předložen k projednání v Radě města Brna,“ vysvětlil náměstek Tomáš Koláčný.

Kromě souhlasu se spuštěním webových stránek navrhy.damenavas.cz dnes Rada města Brna schválila Metodiku občanských návrhů, která spolu se Zásadami podávání a projednání občanských návrhů tvoří ústřední dokumenty upravující průběh a celkové nastavení procesu občanských návrhů. „Zatímco zásady jsou dokumentem důležitým pro veřejnost, metodika má interní charakter, protože především definuje role jednotlivých subjektů vstupujících do procesu a fáze procesu občanských návrhů,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.