Přeskočit na obsah

O významných osobnostech pochovaných v Brně se návštěvníci doví více díky QR kódům

04. října 2019 2 minuty čtení
(fpo) – Na brněnských hřbitovech je v současné době 171 čestných hrobů, o které pečuje město. Jsou v nich pochované slavné a významné osobnosti, které měly spojitost s Brnem. Nyní se o nich mohou návštěvníci dozvědět více, a to díky QR kódům, které jsou u těchto hrobů nainstalovány. Ve čtvrtek 3. října proběhla na Ústředním hřbitově prezentace novinky a komentovaná prohlídka.

S blížícím se podzimem a svátkem zesnulých se mnoho lidí vypraví uctít památku svých příbuzných nebo přátel. Při procházce po hřbitovech se dozví řadu informací o významných osobnostech, které jsou zde pochovány. Umožní jim to Správa hřbitovů města Brna ve spolupráci s Muzeem města Brna, Internetovou encyklopedií dějin města Brna a Oddělením GIS brněnského magistrátu. „Čestných hrobů je na brněnských hřbitovech více než 170. Mnozí lidé ani neví, kde je najít nebo jaký význam pro město daný člověk měl. Proto je dobře, že si lidé nyní dokážou informace snadno dohledat. Právě k tomu poslouží QR kódy. S chytrým zařízením si návštěvník načte kód a následně se mu otevře stránka se životopisem na Internetové encyklopedii dějin města Brna. Zároveň jsme založili pracovní skupinu, jež se bude zabývat i dalšími hroby, které nejsou prohlášené za čestné. Zaměří se i na ojedinělé monumenty, náhrobky nebo sochy, které se na hřbitovech nachází,“ popsal první náměstek primátorky Petr Hladík.

 

Turistické informační centrum pořádá po Ústředním hřbitově také komentované prohlídky. Více se o nich dozvíte v následujícím odkazu https://ticbrno.cz/prochazky/ustredni-hrbitov.  

Ústřední hřbitov v Brně byl zřízen v roce 1883 a je nejrozsáhlejší v České republice. Disponuje přibližně 80 000 hrobovými místy, v nichž bylo pochováno přibližně 400 tisíc osob. Dalších asi 45 tisíc zemřelých bylo rozptýleno. Zároveň jsou některé hroby označené jako čestné. Jsou v nich uloženy například ostatky Bohuslava Fuchse, Leoše Janáčka, Karla Absolona, Gregora Johanna Mendela, Jana Skácela nebo Rudolfa Těsnohlídka. QR kódy jsou instalovány i na čestných hrobech, které se nacházejí na ostatních deseti brněnských hřbitovech. Správa hřbitovů čestné hroby celoročně kompletně udržuje a v exponovaných obdobích jako Dušičky nebo Vánoce se stará i o jejich výzdobu.

 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.