O významných osobnostech pochovaných v Brně se návštěvníci doví více díky QR kódům - Tiskový servis

O významných osobnostech pochovaných v Brně se návštěvníci doví více díky QR kódům

  • 04. října 2019
  • 2 minuty čtení

(fpo) – Na brněnských hřbitovech je v současné době 171 čestných hrobů, o které pečuje město. Jsou v nich pochované slavné a významné osobnosti, které měly spojitost s Brnem. Nyní se o nich mohou návštěvníci dozvědět více, a to díky QR kódům, které jsou u těchto hrobů nainstalovány. Ve čtvrtek 3. října proběhla na Ústředním hřbitově prezentace novinky a komentovaná prohlídka.

S blížícím se podzimem a svátkem zesnulých se mnoho lidí vypraví uctít památku svých příbuzných nebo přátel. Při procházce po hřbitovech se dozví řadu informací o významných osobnostech, které jsou zde pochovány. Umožní jim to Správa hřbitovů města Brna ve spolupráci s Muzeem města Brna, Internetovou encyklopedií dějin města Brna a Oddělením GIS brněnského magistrátu. „Čestných hrobů je na brněnských hřbitovech více než 170. Mnozí lidé ani neví, kde je najít nebo jaký význam pro město daný člověk měl. Proto je dobře, že si lidé nyní dokážou informace snadno dohledat. Právě k tomu poslouží QR kódy. S chytrým zařízením si návštěvník načte kód a následně se mu otevře stránka se životopisem na Internetové encyklopedii dějin města Brna. Zároveň jsme založili pracovní skupinu, jež se bude zabývat i dalšími hroby, které nejsou prohlášené za čestné. Zaměří se i na ojedinělé monumenty, náhrobky nebo sochy, které se na hřbitovech nachází,“ popsal první náměstek primátorky Petr Hladík.

 

Turistické informační centrum pořádá po Ústředním hřbitově také komentované prohlídky. Více se o nich dozvíte v následujícím odkazu https://ticbrno.cz/prochazky/ustredni-hrbitov.  

Ústřední hřbitov v Brně byl zřízen v roce 1883 a je nejrozsáhlejší v České republice. Disponuje přibližně 80 000 hrobovými místy, v nichž bylo pochováno přibližně 400 tisíc osob. Dalších asi 45 tisíc zemřelých bylo rozptýleno. Zároveň jsou některé hroby označené jako čestné. Jsou v nich uloženy například ostatky Bohuslava Fuchse, Leoše Janáčka, Karla Absolona, Gregora Johanna Mendela, Jana Skácela nebo Rudolfa Těsnohlídka. QR kódy jsou instalovány i na čestných hrobech, které se nacházejí na ostatních deseti brněnských hřbitovech. Správa hřbitovů čestné hroby celoročně kompletně udržuje a v exponovaných obdobích jako Dušičky nebo Vánoce se stará i o jejich výzdobu.

 

Další články z rubriky