Přeskočit na obsah

O víkendu vypne v noci město na pár hodin veřejné osvětlení. Cílem je získat informace o světelném smogu

09. dubna 2021

Co způsobuje světelný smog v Brně a jaký na něm mají podíl soukromé subjekty? K těmto otázkám chce Magistrát města Brna získat co nejvíce relevantních dat. Z tohoto důvodu bude o páteční a pravděpodobně i o sobotní noci vypnuto na určitou dobu veřejné a slavnostní osvětlení. Během toho bude provedeno letecké snímkování města, jehož výstupem bude ortofotomapa nočního Brna s výsledným pixelem 20 cm.

„Rádi bychom se v budoucnu věnovali problematice světelného znečištění, které je typické pro velká města a aglomerace. Rozhodli jsme se zjistit, kdo a co nám v Brně světelný smog způsobuje a jak by na to mělo vedení města reagovat. Pro lepší představu nafotíme noční Brno bez veřejného a slavnostního osvětlení, které dle naších odhadů představuje 1/3 světelného znečištění. Problémem je především přesvícení a modré spektrum světla u jiných světelných zdrojů, než kterým svítí městská společnost Technické sítě Brno. Toto přesvícení má negativní dopad na volně žijící živočichy a životní prostředí. Předběžně je domluveno, že se veřejné osvětlení a nasvícení památek vypne v průběhu páteční a pravděpodobně i sobotní noci, a to v různé časy. Využijeme tak poslední dny nouzového stavu, kdy je v nočních hodinách omezen pohyb obyvatelstva. Samozřejmě bude záležet na počasí a na leteckých podmínkách, termíny se tedy mohou ještě upravit. Samotné focení by mělo trvat 3 hodiny,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Do akce se také zapojí odborníci z oblasti světelné techniky nebo hvězdáři. Letecké fotografování provede společnost TopGis, a to za cenu 147 tisíc bez DPH. „Výsledky průzkumu může město využít například pro stanovení standardů pro užívaní světelných prvků nebo jiné formy regulace,“ dodal Petr Hladík. 

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.