Přeskočit na obsah

O víkendu se otevře Art i retrokabaret. Městské části chystají slavnosti

13. září 2019 3 minuty čtení
(ral) – Filmový maraton, mimořádné prohlídky běžně nepřístupných míst, fotbalové derby nebo festival sladkostí. V následujících dnech mohou Brňané vybírat z pestré nabídky aktivit.

Pátek třináctého si navzdory všem pověrám vybrala ke slavnostnímu okamžiku znovuotevření hned dvě místa. Po dvouleté rekonstrukci zahájí obnovený provoz na domovské scéně kino Art. Startuje stohodinovým filmovým maratonem trvajícím celý víkend. Více o rekonstrukci najdete zde, program maratonu je dostupný na webu kina.

V 18 hodin se oficiálně otevře Cabaret des péchés neboli Kabaret hříchu v opraveném paláci Jalta. Grand Opening je sice beznadějně vyprodaný, program na další dny ale najdete zde.

V sobotu se Brno připojí ke Dnům evropského dědictví. TIC Brno zpřístupní pět míst včetně krajského úřadu nebo Janáčkova divadla, šestá prohlídka zavede návštěvníky k dávným brněnským kinům, z nichž dodnes zůstala jen Scala. Kompletní informace včetně možnosti rezervace jsou na stránkách TIC Brno.

Sobotní odpoledne rozezní Denisovy sady tóny benefičního koncertu, který pořádají salesiáni na podporu svých misií v Bulharsku. Vedle hudebního programu se návštěvníci můžou těšit i na drobné dárkové a upomínkové předměty přímo z Bulharska. Výtěžek akce je určen na stavbu komunitního centra ve Staré Zagoře, které zahrnuje i školu nebo kostel.

Už jen rok chybí královopolským Erbovním slavnostem ke třicátému ročníku. Letos se tradiční akce ponese v duchu historických výročí – před 111 lety získalo Královo Pole svůj znak, přesně 100 let je součástí Brna. V parku na Slovanském náměstí vystoupí žáci místních základních a středních škol, odpoledne je vystřídají koncerty a večer nebude chybět ani ohňostroj. Také sem je vstup zdarma.

Městská část Brno-jih zve širokou veřejnost na fotbalové hřiště při ulici Modřická, kde se v sobotu konají už páté Jižanské slavnosti. Od 15 hodin je připraven program pro děti, večer vystoupí brněnské kapely. Vstup je zdarma.

Od soboty se letohrádek Mitrovských stane Mekkou fanoušků rébusů. Výstava Svět hlavolamů představí asi 120 artefaktů, zhruba čtvrtinu z nich si mohou příchozí i vyzkoušet.

Podzimní výstavu výpěstků ze zahrad a vinohradů Brna a okolí hostí v pátek a v sobotu Pivovarské pohostinství na Mendlově náměstí. V prostorách bude možné zakoupit si třeba burčák, víno nebo med, ochutnávat se bude ovoce i ovocné destiláty.

Milovníky sladkého zveme v neděli na náměstí Svobody. „Plavková sezóna už stejně bude pasé, tak se můžeš pomalu začít rýsovat do vánočního svetru,“ zvou organizátoři Sweet Dream Festu. K dostání tu od 9 do 19 hodin budou cupcaky, muffiny, wafle, donuty, čokoládové lanýže a spousta dalšího.

Mimořádně v sobotním termínu si proti sobě zahrají dvě domácí fotbalová družstva. V osmém kole národní fotbalové ligy se potkají Zbrojovka a Líšeň. Kdo se stane fotbalovým vládcem Brna? Vstupenky na stadion na Srbské koupíte zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.