Přeskočit na obsah

O víkendu se konal první brněnský hackathon. Vzniklo mnoho užitečných aplikací

11. dubna 2022

Město Brno o uplynulém víkendu uspořádalo společně s uskupeními Czechitas a BrnoAI první městský hackaton. Jedná se o akci, na které programátoři často ve spolupráci s grafiky a webdesignéry intenzivně pracují na zadaném projektu. V tomto případě se jednalo o hackathon nad otevřenými daty města Brna z portálu data.brno.cz. Cílem bylo vyvinout aplikaci, která povede ke zlepšení života obyvatel nebo rozvoje města.

Do brněnského hackathonu se zapojilo 50 účastníků a účastnic, kteří utvořili týmy po 2 až 5 lidech. Celkem tak soutěžilo 12 týmů. Zahájení proběhlo v sobotu 9. 4. v 9 hodin v prostorách CTP Czechitas House na Škrobárenské ulici a od 10 hodin již začala samotná soutěž, která skončila po 24 hodinách v neděli 10. 4. Poté jednotlivé týmy prezentovaly porotě a všem účastníkům akce svoje aplikace, nápady, řešení či prototypy.  

Hodnotící porota byla složena z 5 členů, kteří jsou respektovanými odborníky ve svých profesích. Konkrétně to byl Jan Černocký (specialista z FIT VUT na umělou inteligenci a řečové technologie), Jan Boček (datový novinář z iROZHLAS), Martin Cígler (předseda představenstva a generální ředitel, Solitea, a. s.), Matěj Karolyi (softwarový specialista ve společnosti Oracle NetSuite) a Oliver Pospíšil (tajemník Magistrátu města Brna).

„Vítězný tým DataSentics představil návrh řešení, které rozšiřuje možnosti použití speciálního auta jezdícího Brnem a monitorujícího vozy parkující v zónách rezidentního parkování. Tým navrhl a naprogramoval postup, při kterém dokážou kamery rozeznat a nahlásit přeplněné koše. V budoucnu by mohlo být využití mnohem širší, třeba hlášení výmolů, zničeného mobiliáře, padlých stromů a podobně,“ uvedl Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky.

Druhý tým přišel s nápadem třídit a vizualizovat data z hlasování brněnského zastupitelstva. Nyní lze hlasování zobrazovat pouze jednotlivě, nově by bylo možné vyhledávat potřebné informace napříč lety i hlasováními, a to tzv. fulltextově. Projekt byl v podstatě dokončen a bylo by velmi přínosné ho zahrnout do nového připravovaného webu města,“ uvedl tajemník Magistrátu města Brna Oliver Pospíšil.

Tým na bronzové pozici ukázal řešení, jak by mohlo město lépe a komplexně uchopit systém dotací. Soutěžící vytvořili podání žádosti pomocí elektronického formuláře, generování transparentního přehledu nebo zobrazení podpořených projektů v mapě. Identifikaci podávajícího pak řeší bankovní identitou, k dispozici je i chatbot (umělá a předem definovaná konverzace s žadatelem), který zodpoví případné dotazy. I tento projekt byl vytvořen tak, aby mohl být využíván napříč odbory brněnského magistrátu.

„Smyslem konaného hackathonu bylo hledat řešení, která posunou město v jeho rozvoji anebo pomohou občanům města. Proto se bude město i u ostatních projektů soutěžních týmů snažit, aby byly tyto nápady co nejvíce využity,“ vysvětlil Tomáš Koláčný.

Vítězné týmy na prvních třech pozicích získaly finanční ocenění. Vítěz si odnesl 20 tisíc korun, stříbrný tým 15 tisíc a bronzový tým 10 tisíc. Vítězným týmům ocenění předal tajemník Magistrátu města Brna Oliver Pospíšil. „Pokud se pořádání hackathonu osvědčí, zamýšlí město tuto akci v budoucnu zopakovat,“ dodal Oliver Pospíšil.

Popis a prototypy projektů z hackathonu budou dostupné na webu data.brno.cz, který byl zároveň největším dodavatelem podkladových dat pro jednotlivé projekty. 

 

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.