O víkendu bude Maraton, ale hudby. Den Brna připomene obléhání Švédy

  • 13. srpna 2021
  • 2 minuty čtení
(zob) – Obléhání Brna Švédy při třicetileté válce vrcholilo v letních měsících, proto si i Den Brna připomínáme v srpnu. Již tento víkend se uskuteční historický pochod centrem města a bitva na Kraví hoře. Zároveň bude v nadcházejících volných dnech vrcholit i festival Maraton Brno, který nabízí širokou paletu koncertů pod širým nebem.

Naše město by vypadalo velmi odlišně, kdyby v 17. století padlo při švédském obléhání. Dozajista by nezískalo status zemského centra, který do té doby měla Olomouc. Takže nejen výhodná poloha mezi Vídní a Prahou, ale i významný podíl na tom, že se Švédové nedostali k Vídni, dopomohl, aby se Brno stalo moravskou metropolí. A také máme díky obléhání několik zajímavých pověstí.

Den Brna začíná již v pátek vzpomínkou na velitele švédského vojska v Labyrintu pod Zelným trhem, kde se odehraje představení Černá koule generála Torstenstona. Sobota přinese vrchol oslav. V 10:20 začíná pochod historických vojenských jednotek městem. Trasa vede z Denisových sadů přes centrum města a končí na Moravském náměstí. 

Odpoledne se utkají vojska v bitvě v parku na Kraví hoře. Můžete se podívat, jak vypadalo vojenství v historii. Součástí klání bude i sokolnická a jezdecká show, na odlehčení po řinčení zbraní je připravena i módní přehlídka historických oděvů. V neděli se chystá koncert v zahradách pod Petrovem.

Maraton hudby

Bezuliční busking a pokojíky Kateřiny Šedé patří k sobě a jsou pro Maraton hudby typické. I letos nahlédnete v celém centru Brna do cizích domácností, které se proměnily v koncertní síně. Letošní novinkou je dětský pokoj, v něm budou vystupovat hudební naděje vybrané ze ZUŠ. Koncerty budou až do neděle probíhat i na různých náměstích a v zákoutích centra. Přesný harmonogram naleznete zde.  

Program organizátoři připravili velmi pestrý. Vychutnat si můžete lidovou cimbálku, balkánské rytmy i mladé talenty a mnoho dalšího. Při procházce Brnem třeba narazíte na svoji oblíbenou kapelu. 

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít