Přeskočit na obsah

O posledním adventním víkendu vyrazte na brusle nebo na Špilberk

17. prosince 2021 3 minuty čtení
(ral) – V Brně se tvoří vánoční ozdoby, bruslí, plní úkoly, objevují adventní zákoutí, obdivují betlémy živé i neživé a přispívá na dobré věci. K čemu se přidáte vy?

V Lužánkách oslaví vrcholící advent v sobotu 18. 12. ve sklenících LUSK u pracoviště Lidická. „Připravené jsou tvořivé dílny, živý betlém, koncert, punč, betlémské světlo a dobročinný obchůdek, kde se bude přispívat na rehabilitaci Haně Kučerové po těžké operaci míchy,“ uvedla Kristýna Kolibová z SVČ Lužánky. Akce Vánoce v Lužánkách proběhne od 10 do 18 hodin. „Další program najdou zájemci až do 23. 12. v adventních zahradách a na procházkách s úkoly, kde mohou například až do 3. ledna v Žabovřeskách podpořit Dětský domov Dagmar. Z výtěžku bude pořízena trampolína pro tamní děti,“ dodala Kolibová.

Na procházku zpestřenou úkoly vyrazte i do centra města. „Díky nové vánoční hře v aplikace Loxper máte možnost s dětmi trávit čas na čerstvém vzduchu a užít si společně spoustu zábavy. Prozkoumáte kouzlo brněnského adventu a dozvíte se zajímavosti o vánočních zvycích a symbolech. Trasa začíná na Moravském náměstí u sochy Jošta a dohromady je dlouhá víc než kilometr. Všech 7 míst zvládnete obejít zhruba za tři čtvrtě hodiny,“ popsala mluvčí TIC Brno Adéla Nováková. Právě díky partnerství s TIC Brno nabízejí tvůrci aplikace hru ke stažení zdarma.

Taky doma slyšíte otázku: „A kdy už budou ty Vánoce?“ Na Špilberku se jí inspirovali a nazvali tak adventní dílničku pro děti, ve které si vyrobí přání nebo ozdoby. Více informací včetně online registrace najdete zde.

Tradiční výstavu betlémů opět po roce organizuje Letohrádek Mitrovských. „Výstava představí historické i soudobé exponáty od nás i ze zahraničí, včetně nejoblíbenějších českých betlémů a kuriozit. Výjimečným exponátem je rozsáhlý ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů. Exotické betlémy pochází z Afriky a jižní či střední Ameriky,“ lákají na webu organizátoři. Součástí expozice je i tzv. celoroční betlém, což je největší dioráma v ČR na téma život Ježíše Krista se 105 figurami.

Na Lesné, na Kraví hoře nebo za Lužánkami už se nějaký ten pátek bruslí, ale jedno kluziště na první zaříznutí ostří teprve čeká. V sobotu 18. prosince zahajuje provoz tradiční Bruslák Brna-středu, tentokrát ale ne pod Joštem, nýbrž v areálu Nové Zbrojovky v Židenicích. Otevřeno bude denně od 10 do 21 hodin, bruslit se bude ve dvouhodinových blocích, po kterých bude následovat údržba. Ceník i další informace hledejte na https://www.kravihora-brno.cz/kluziste-nova-zbrojovka.

A poslední pozvánka našich víkendových tipů vás zavede do Králova Pole. Na hale Vodova se v neděli od 15.15 konají Druhé brněnské Vánoce na ledě. Přijďte si nejen aktivně zabruslit, ale taky se pokochat profesionálními krasobruslařskými výkony. Vstup je zdarma.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.