Přeskočit na obsah

O posledním adventním víkendu vyrazte na brusle nebo na Špilberk

17. prosince 2021 3 minuty čtení
(ral) – V Brně se tvoří vánoční ozdoby, bruslí, plní úkoly, objevují adventní zákoutí, obdivují betlémy živé i neživé a přispívá na dobré věci. K čemu se přidáte vy?

V Lužánkách oslaví vrcholící advent v sobotu 18. 12. ve sklenících LUSK u pracoviště Lidická. „Připravené jsou tvořivé dílny, živý betlém, koncert, punč, betlémské světlo a dobročinný obchůdek, kde se bude přispívat na rehabilitaci Haně Kučerové po těžké operaci míchy,“ uvedla Kristýna Kolibová z SVČ Lužánky. Akce Vánoce v Lužánkách proběhne od 10 do 18 hodin. „Další program najdou zájemci až do 23. 12. v adventních zahradách a na procházkách s úkoly, kde mohou například až do 3. ledna v Žabovřeskách podpořit Dětský domov Dagmar. Z výtěžku bude pořízena trampolína pro tamní děti,“ dodala Kolibová.

Na procházku zpestřenou úkoly vyrazte i do centra města. „Díky nové vánoční hře v aplikace Loxper máte možnost s dětmi trávit čas na čerstvém vzduchu a užít si společně spoustu zábavy. Prozkoumáte kouzlo brněnského adventu a dozvíte se zajímavosti o vánočních zvycích a symbolech. Trasa začíná na Moravském náměstí u sochy Jošta a dohromady je dlouhá víc než kilometr. Všech 7 míst zvládnete obejít zhruba za tři čtvrtě hodiny,“ popsala mluvčí TIC Brno Adéla Nováková. Právě díky partnerství s TIC Brno nabízejí tvůrci aplikace hru ke stažení zdarma.

Taky doma slyšíte otázku: „A kdy už budou ty Vánoce?“ Na Špilberku se jí inspirovali a nazvali tak adventní dílničku pro děti, ve které si vyrobí přání nebo ozdoby. Více informací včetně online registrace najdete zde.

Tradiční výstavu betlémů opět po roce organizuje Letohrádek Mitrovských. „Výstava představí historické i soudobé exponáty od nás i ze zahraničí, včetně nejoblíbenějších českých betlémů a kuriozit. Výjimečným exponátem je rozsáhlý ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů. Exotické betlémy pochází z Afriky a jižní či střední Ameriky,“ lákají na webu organizátoři. Součástí expozice je i tzv. celoroční betlém, což je největší dioráma v ČR na téma život Ježíše Krista se 105 figurami.

Na Lesné, na Kraví hoře nebo za Lužánkami už se nějaký ten pátek bruslí, ale jedno kluziště na první zaříznutí ostří teprve čeká. V sobotu 18. prosince zahajuje provoz tradiční Bruslák Brna-středu, tentokrát ale ne pod Joštem, nýbrž v areálu Nové Zbrojovky v Židenicích. Otevřeno bude denně od 10 do 21 hodin, bruslit se bude ve dvouhodinových blocích, po kterých bude následovat údržba. Ceník i další informace hledejte na https://www.kravihora-brno.cz/kluziste-nova-zbrojovka.

A poslední pozvánka našich víkendových tipů vás zavede do Králova Pole. Na hale Vodova se v neděli od 15.15 konají Druhé brněnské Vánoce na ledě. Přijďte si nejen aktivně zabruslit, ale taky se pokochat profesionálními krasobruslařskými výkony. Vstup je zdarma.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.