Přeskočit na obsah

O městských bytech a možnostech, jak je získat, se lidé dozví z nového webu a brožury

18. února 2021

Nejen běžné obecní byty, ale také sociální byty, startovací, seniorské, družstevní, sdílené… Nabídka městských bytů není jednolitá a pro řadu občanů není jednoduché se v ní zorientovat a zjistit, co ve své situaci můžou využít. Nyní však mají možnost čerpat informace v přehledné formě hned třemi způsoby: z webu, tištěné brožury a osobní návštěvou Kontaktního místa pro bydlení.

„Dostupnost bydlení v Brně je palčivým tématem pro lidi všech generací. Kromě toho, že město staví a rekonstruuje nové byty, musíme zlepšit i informovanost občanů o nabídce a možnostech obecního bydlení. Chceme, aby všechny podstatné informace byly přístupny jednoduše a srozumitelně na jednom místě. Nový informační web a brožura tak doplní vloni otevřené kontaktní místo pro bydlení,“ vysvětlil náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Komunikaci bytové problematiky město staví na třech pilířích. Ode dneška mají lidé k dispozici brožuru Obecní bydlení v Brně přehledně, která bude k rozebrání v budovách MMB i úřadů městských částí, o dalších místech, kde by se k ní potenciální zájemci mohli dostat, se ještě jedná. Mimo to se spustil web bydleni.brno.cz, na kterém budou průběžně aktualizovány informace o všech typech městského bydlení a také o probíhajících i dokončených rekonstrukcích a výstavbě.

Na webu spolupracoval s bytovým odborem také Odbor městské informatiky. „Pro web jsme dodali hned několik map, které jsou postaveny na datech z jednotlivých městských částí a Bytového odboru MMB. Nachází se zde informační nástěnka, jež shrnuje informace pro lidi, kteří plánují žádat o běžný obecní byt. Pomocí tohoto ‚dashboardu‘ je možné zjistit, kde bylo největší procento úspěšných žadatelů, kolik bylo v posledních 3 letech zájemců, kolik bytů a jaké nájemné se kde platí. Informace je možné filtrovat a zaměřit se tak na městskou část, která občana zajímá. Web obsahuje i mapku oblastí s jednotlivými druhy bytů. I ty lze filtrovat a při kliknutí na určitý bod zjistit počet bytů v dané oblasti. Na úvodní straně je také možné při kliknutí na vybranou městskou část zjistit počet všech druhů bytů, které se tam nachází,“ doplnil uvolněný zastupitel pro oblast IT Ondřej Kotas. 

Už loni v červnu se otevřelo Kontaktní místo pro bydlení, které od té doby navštívilo 2500 lidí. Zhruba polovina lidí sem míří s potřebou získat finančně dostupné bydlení, které představují obecní byty; chtějí se zorientovat v pravidlech, která má každá městská část stanovena samostatně. Druhá polovina příchozích se zajímá o sociální byty s komplexní sociální podporou (jde o byty, kam pravidelně dochází sociální pracovník).

Kontaktní místo pro bydlení funguje na Malinovského náměstí 3 (přízemí vlevo) a je otevřeno v úředních hodinách Magistrátu města Brna.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.