Přeskočit na obsah

O městských bytech a možnostech, jak je získat, se lidé dozví z nového webu a brožury

18. února 2021
Nejen běžné obecní byty, ale také sociální byty, startovací, seniorské, družstevní, sdílené… Nabídka městských bytů není jednolitá a pro řadu občanů není jednoduché se v ní zorientovat a zjistit, co ve své situaci můžou využít. Nyní však mají možnost čerpat informace v přehledné formě hned třemi způsoby: z webu, tištěné brožury a osobní návštěvou Kontaktního místa pro bydlení.

„Dostupnost bydlení v Brně je palčivým tématem pro lidi všech generací. Kromě toho, že město staví a rekonstruuje nové byty, musíme zlepšit i informovanost občanů o nabídce a možnostech obecního bydlení. Chceme, aby všechny podstatné informace byly přístupny jednoduše a srozumitelně na jednom místě. Nový informační web a brožura tak doplní vloni otevřené kontaktní místo pro bydlení,“ vysvětlil náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Komunikaci bytové problematiky město staví na třech pilířích. Ode dneška mají lidé k dispozici brožuru Obecní bydlení v Brně přehledně, která bude k rozebrání v budovách MMB i úřadů městských částí, o dalších místech, kde by se k ní potenciální zájemci mohli dostat, se ještě jedná. Mimo to se spustil web bydleni.brno.cz, na kterém budou průběžně aktualizovány informace o všech typech městského bydlení a také o probíhajících i dokončených rekonstrukcích a výstavbě.

Na webu spolupracoval s bytovým odborem také Odbor městské informatiky. „Pro web jsme dodali hned několik map, které jsou postaveny na datech z jednotlivých městských částí a Bytového odboru MMB. Nachází se zde informační nástěnka, jež shrnuje informace pro lidi, kteří plánují žádat o běžný obecní byt. Pomocí tohoto ‚dashboardu‘ je možné zjistit, kde bylo největší procento úspěšných žadatelů, kolik bylo v posledních 3 letech zájemců, kolik bytů a jaké nájemné se kde platí. Informace je možné filtrovat a zaměřit se tak na městskou část, která občana zajímá. Web obsahuje i mapku oblastí s jednotlivými druhy bytů. I ty lze filtrovat a při kliknutí na určitý bod zjistit počet bytů v dané oblasti. Na úvodní straně je také možné při kliknutí na vybranou městskou část zjistit počet všech druhů bytů, které se tam nachází,“ doplnil uvolněný zastupitel pro oblast IT Ondřej Kotas. 

Už loni v červnu se otevřelo Kontaktní místo pro bydlení, které od té doby navštívilo 2500 lidí. Zhruba polovina lidí sem míří s potřebou získat finančně dostupné bydlení, které představují obecní byty; chtějí se zorientovat v pravidlech, která má každá městská část stanovena samostatně. Druhá polovina příchozích se zajímá o sociální byty s komplexní sociální podporou (jde o byty, kam pravidelně dochází sociální pracovník).

Kontaktní místo pro bydlení funguje na Malinovského náměstí 3 (přízemí vlevo) a je otevřeno v úředních hodinách Magistrátu města Brna.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

V Brně odstartoval mezinárodní výzkumný projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.

V Brně začne jezdit nová bezplatná okružní linka pro návštěvníky Riviéry

Od čtvrtka 1. června 2023 začnou jezdit autobusy po nové okružní lince s označením C. Ta zajistí doplňkovou obsluhu areálu Riviéra a jeho propojení s okolními místy. V provozu bude do konce letních prázdnin a bude bezplatná.

Dětské hřiště v Akátkách se zmodernizuje díky projektu Dáme na vás

V loňském ročníku participativního rozpočtu získal projekt Dětské hřiště AKÁTKY 2 887 kladných hlasů. Díky tomu se stal jedním z vítězných a míří k realizaci. Dnes byl Radou města Brna vybrán zhotovitel, který hřiště postaví. Je jím společnost Unipark, s. r. o.