Novým ředitelem CEDu se stane Miroslav Oščatka

  • 16. května 2018
  • 2 minuty čtení
(mad) – Novým ředitelem Centra experimentálního divadla (CED) se stane bývalý umělecký šéf Husy na provázku Miroslav Oščatka. Rozhodla o tom výběrová komise složená ze zástupců města a odborné veřejnosti. Tento výběr byl včera schválen na zvláštním zasedání Rady města Brna.

Výběrové řízení bylo dvoukolové, přičemž v prvním kole nebyl vybrán nikdo. Do druhého si komise pozvala celkem čtyři kandidáty, mezi nimiž zvolila právě zkušeného dramaturga Miroslava Oščatku. „Jsem rád, že výběrové řízení dopadlo právě takto,“ potěšilo Oščatku. „Zároveň cítím velkou zodpovědnost; čeká mě hodně práce. Přichází nové umělecké vedení Husy na provázku, Divadlo U stolu čeká transformace, změn bude hodně,“ je si vědom nástrah ve své nové funkci Oščatka, který má zkušenosti také s prací u filmu – je například autorem scénáře snímku Cyril a Metoděj.

Výběr komise pozitivně kvitoval také náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan: „Miroslav Oščatka mimo jiné předložil nejméně konfliktní řešení stávající složité situace nejen v CEDu, ale – po dramatickém loňském ukončení 13leté etapy Vladimíra Morávka na místě uměleckého šéfa – především v Divadle Husa na provázku. Komisi také zaujala avizovaná spolupráce s polským režisérem Janem Klatou, která slibuje přivést do Brna velkou osobnost evropského formátu a může být pro soubor velkou uměleckou výzvou,“ prohlásil Matěj Hollan. 

Centrum experimentálního divadla je příspěvková organizace, kterou zřizuje statutární město Brno. CED provozuje několik brněnských divadel: Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo a Divadlo U stolu. Kromě toho organizuje festivaly, divadelní akce, výstavy nebo koncerty. Dosavadní ředitel Petr Oslzlý odešel z funkce po svém zvolení rektorem brněnské JAMU. Miroslav Oščatka nastoupí na novou pozici v září.  

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít