Nový velodrom už má svou podobu, cyklisté se těší na konec dojíždění

  • 26. září 2018
  • 3 minuty čtení
(rek) - Vedení města Brna dnes představilo plánovanou podobu nového velodromu. Ten bude stát v ulici Hněvkovského na Komárově do konce roku 2021. Náklady na výstavbu se budou pohybovat od 350 do 400 milionů korun. S dřevěnou dráhou dlouhou 250 metrů velodrom umožní v Brně pořádat mezinárodní soutěže, bude ale také komplexním centrem pro vrcholové sportovce.

V současné době cyklistům podobný prostor v Brně chybí. Původní velodrom nedaleko výstaviště je totiž sice stále největší podobnou stavbou v Česku, svými parametry už ale neodpovídá současným požadavkům moderní cyklistiky. „Nesmírně se těšíme, že budeme mít vlastní zázemí, díky němuž se vyrovnáme vyspělým státům a nebudeme muset jezdit trénovat jinam. Nejčastěji jezdíme do Vídně, z každého tréninku se ale kvůli náročné logistice stává vlastně celodenní záležitost,“ podotkl dráhový cyklista a vicemistr světa Tomáš Bábek. 

S novým velodromem budou moci brněnští cyklisté navázat na bohatou historii pořádání závodů s mezinárodní účastí. Ta začala už více než před stoletím. V letech 1969 a 1981 dokonce Brno hostilo světové šampionáty v dráhové cyklistice. 400 metrů dlouhá betonová dráha s jen částečným zastřešením na původním velodromu už ale není vhodná ani pro plnohodnotné trénování. 

„Brněnští cyklisté si zaslouží lepší podmínky a nové možnosti pro rozvoj. A to nejen proto, aby mohli navázat na tak bohatou tradici pořádání velkých závodů. Trénovat za každého počasí na částečně krytém oválu rozhodně není v dnešní době standardní. Jsem tedy opravdu rád, že nový velodrom získává konečně konkrétní obrysy a začátek jeho stavby už je na dohled,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

Společnost Arch.Design pro ulici Hněvkovského v Komárově zpracovávala územní studii a navrhla tam i další již fungující sportoviště – například pro cyklokros, in-line bruslení, U-rampu pro skateboard, tréninkové hřiště pro baseball, víceúčelová hřiště a hřiště v areálu FC Sparta Brno. Velodrom je tak posledním navrženým projektem, jehož výstavba se doposud nerealizovala. 

Letos byla ale stavba zařazena mezi strategické projekty města. Přípravy díky tomu výrazně pokročily. Předpokládá se, že dokončena by měla být do konce roku 2021. Na přípravách zaštítěných městskou společností STAREZ-SPORT a. s. se podílejí například všechny dotčené odbory Magistrátu města Brna a také brněnské cyklistické kluby Dukla a Favorit. 

Jakmile bude v prosinci zpracována technická studie, bude se zadávat zakázka na zpracování projektové dokumentace. Na jejím základě pak bude možné zažádat o povolení nutná k započetí stavby. 

„Náklady na vybudování velodromu se budou pohybovat v rozmezí od 350 do 400 milionů korun – přesnou částku určí až výběrové řízení na dodavatele stavby. Do roku 2021 by mělo být hotovo. Nový velodrom by měl mít kapacitu 2000 pevných a 500 mobilních sedadel a klopenou dráhu dlouhou 250 metrů a širokou osm metrů,“ řekl 1. náměstek primátora Petr Hladík. 

Velodrom bude umožňovat i pořádání špičkových cyklistických akcí podle parametrů mezinárodní cyklistické unie UCI. Žádný takový areál nefunguje v Česku ani na Slovensku. 

„Velodrom bude mít dvě podlaží. Ve spodním bude zázemí pro cyklisty, úschovna pro kola nebo dvě hřiště na kolovou. V horním bude například ubytovna pro 40 cyklistů, restaurace, ústav sportovní medicíny a prostor, kde bude možné simulovat vysokohorské prostředí. Bude to komplexní centrum pro vrcholové sportovce,“ popsal radní pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Suchý. 

Kromě toho bude mít ve středové části oválu také prostor pro provozování gymnastiky či sálových míčových sportů.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít