Přeskočit na obsah

Nový modul Brno iD: Lidé si z domu prodlouží nájemní smlouvu k hrobovému místu

29. ledna 2020

Jednou za deset let přijde nájemci hrobu na některém z brněnských hřbitovů domů dopis, že jeho smlouva se blíží ke konci. Pokud má zájem o její prodloužení a zachování hrobového místa, musí se vypravit na Správu hřbitovů města Brna. Plně ověření uživatelé Brno iD se ale bez osobní návštěvy obejdou a prodloužení i platbu provedou online odkudkoli. Osmý modul „Městské hřbitovy“ přibyde na portál Brno iD 1. února 2020.

„Smlouvy se uzavírají na deset let. Za tu dobu se mnohdy změní životní situace lidí, někteří z nich už v Brně třeba ani nebydlí, ale mají tu pohřbenou rodinu. Proto jsem inicioval vznik nového modulu. Snahou bylo umožnit lidem provést tento úkon elektronicky, bez nutnosti osobní návštěvy Správy hřbitovů města Brna,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Na základě zákona o pohřebnictví odesílá Správa hřbitovů města Brna (SHMB) tři měsíce před uplynutím nájemní doby nájemcům doporučený dopis, ve kterém je o tom informuje. Součástí dopisu bude nově i návod na to, jak smlouvu prodloužit přes Brno iD. „Uživatel po přihlášení zadá číslo smlouvy a systém automaticky předvyplní jeho údaje do smlouvy na dalších 10 let. Je potřeba údaje zkontrolovat a doplnit kontakt na náhradní kontaktní osobu. Celý systém je navržený jednoduše, aby si s ním poradili i starší lidé, kterým právě chceme ulehčit od cesty na Správu hřbitovů města Brna,“ doplnil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Modul bude sloužit pouze k prodloužení stávající nájemní smlouvy, nikoli k uzavření nové. Do budoucna SHMB uvažuje o dalším rozšíření. „Přes Brno iD by si lidé mohli do dvou let objednat zahradnické služby, jako je výsadba zeleně na hrobě, zálivka, zapálení svíčky nebo sváteční výzdoba. K jejich sjednání se zatím musí dostavit na Zahradnické středisko na Ústředním hřbitově,“ popisuje ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová. Ceny i otevírací doba jsou uvedeny na www.hrbitovybrno.cz.

Základní účet na portálu Brno iD má skoro 129 tisíc lidí, více než 80 tisíc patří k plně ověřeným uživatelům. Přístup k tzv. Brno iD full získali tím, že nechali svou totožnost ověřit na některém z ověřovacích míst Dopravního podniku města Brna nebo Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Městský účet Brno iD funguje od ledna 2017. Lidé přes něj mohou zaplatit za svoz odpadů, pořídit si předplatní jízdenku na MHD, dobít čipové hodinky na sportoviště STAREZ-SPORT nebo založit osobní stránky uživatele pro rezidentní parkování. Všechny informace jsou na www.brnoid.cz.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.