Přeskočit na obsah

Nový elegantní most přes řeku Svitavu navrhnou architekti z Londýna

16. března 2022
Brno získá nový most, jehož podoba vzejde z pera britského ateliéru William Matthews Associates. Odborná porota ho ze sedmi soutěžních návrhů vybrala na konci února a výsledky dnes na svém zasedání schválila Rada města Brna. Všechny návrhy ze soutěže organizované Kanceláří architekta města Brna budou vystaveny na přelomu dubna a května v kavárně Industra, která je součástí areálu Zbrojovky.

„Nový most pomůže jako elegantní spojení obou břehů řeky Svitavy hned dvakrát. Umožní další rozvoj lokality a zároveň se stane impulzem k proměně nábřeží s připravovaným poříčním parkem, který překlene. Podle autorů z architektonické kanceláře William Matthews Associates nabídne místo přírodní alternativu urbanizované krajiny a umožní jinak městem svázané řece si trochu oddechnout. Celý návrh se snaží maximálně respektovat kulturní a přírodní priority místa, zároveň má být i zodpovědně hospodárný a udržitelný,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

 „Most, přibližně 30 metrů široký a 85 metrů dlouhý, umožní přes Svitavu projet ve dvou pruzích veřejné hromadné dopravě a další dva nabídne řidičům automobilů. Na obou stranách přibydou samostatné oddělené cyklostezky i prostor pro pohyb pěších,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Stavba bude připravena na příchod stoleté povodně. Celý projekt je tak nutné sladit s výstavbou XXI. a XXII. etapy brněnské ochrany před velkou vodou, které mají vzniknout do roku 2025 a spolu s plánovaným mostem jde o nutné podmínky proměny Zbrojovky v novou městskou čtvrť.“ Náklady projektu jsou odhadovány na více než 220 milionů korun.

„V Brně se desítky let nepostavil nový most, je proto skvělé, že na jeho podobu byla vypsána architektonická soutěž. Oceňuji možnost výběru mezi sedmi velmi rozdílnými návrhy, kdy každý z týmů přistupoval k zadání úplně jinak,“ vyzdvihuje městský architekt Michal Sedláček. A jako člen odborné poroty doplňuje: „Při svém hodnocení jsme ocenili především štíhlou ocelovou konstrukci mostu a velkorysý povodňový park rozšiřující nábřeží řeky do obou stran. Řešení je jednoduché, prostorově velkorysé, flexibilní, dostatečně prostupné pro různé druhy pohybu návštěvníků i velkým potenciálem plnit funkci biokoridoru.“

Historicky lokalitu ovládal průmysl – jedna strana řeky patřila výrobě v brněnské Zbrojovce, ta druhá Motorárně Zetoru. „Potenciál proměny nábřeží je proto pro město i jeho obyvatele velký – místo zanedbaných brownfieldů přibydou nové byty, kanceláře, služby i nová zeleň. Díky dlouhodobé spolupráci soukromého a veřejného sektoru navíc investoři pokryjí také část nákladů na veřejnou infrastrukturu,“ vyzdvihuje náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje, zároveň dodává: „Proměnu celé lokality i stabilizaci trasy budoucího mostu umožnila také aktualizace stávajícího územního plánu. Nad řekou se propojí vznikající ulice Nová Dukelská ze směru od Tomkova náměstí a Nová Šámalova od Zábrdovické ulice. Cílem bylo zajistit také co nejmenší zásah do hodnotných budov areálu Briessovy sladovny.“

Vítězný ateliér William Matthews Associates stojí za oceňovanými projekty, jako je pěší most Tintagel Castle v severním Cornwallu nebo Canada Square Pavilion v londýnské čtvrti Canary Wharf. Podílí se také na projektu britské vysokorychlostní železnice na nádraží Euston.

Všechny soutěžní návrhy si veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě v kavárně Industra v areálu Zbrojovky. Vernisáž za účasti vítězného týmu proběhne ve středu 20. dubna 2022 od 18 hodin.

Nový most přes řeku Svitavu
Urbanisticko-architektonicko-konstrukční jednofázová otevřená projektová soutěž o návrh byla zahájena 19. listopadu 2021 a o vítězi rozhodovala porota 24. února 2022. Vybírala ze sedmi soutěžních návrhů.

1. cena: William Matthews Associates Limited (https://wma.co/)
2. cena: P.P. Architects – PRIS
3. cena: re:architekti studio, s. r. o., Bridge Structures, s. r. o.

Návrhy najdete na https://youtu.be/gjw1fvvYUp8 a https://kambrno.cz/souteze/novy-most-pres-reku-svitavu/

Kontakt pro média:
Šárka Reichmannová, 725 428 893, reichmannova.sarka@kambrno.cz    
Filip Poňuchálek, 773 785 318, ponuchalek.filip@brno.cz


1. cena: William Matthews Associates Limited


2. cena: P.P. Architects – PRIS

 
3. cena: re:architekti studio, s. r. o., Bridge Structures, s. r. o.

Nejnovější tiskové zprávy

Minulost i budoucnost. Zoo Brno slaví 70 let od otevření výstavou v Urban centru

V letošním roce slaví brněnská zoo 70 let od svého otevření. Historii, současnost i budoucnost a význam Zoo Brno představuje nová výstava v Urban centru, která začne ve čtvrtek 25. května a potrvá do 10. července.

Město osadilo střechy osmi městských budov fotovoltaikou, ušetří 20 milionů korun

Městská akciová společnost SAKO Brno SOLAR dokončuje instalaci fotovoltaických panelů na střechách osmi  budov v majetku města. Současně podává žádost o dotace na dalších 55 výroben a v různých fázích projektové přípravy má rozpracováno 70 realizací

Muzejku by měl do konce měsíce opustit problematický nájemce, budova se potom snad konečně dočká slíbeného znovuotevření restaurace

Dlouhodobé neplacení nájemného a záloh na energie, svévolné úpravy interiérů bez respektu k památkové hodnotě objektu, nefungující domluva a nakonec vyjádření na hraně pomluvy – takový je odkaz, který po sobě zanechává nájemce někdejší proslulé Muzejky. Po osmi letech marného čekání na nápravu dostal nájemce výpověď a do 31. května má prostory vyklidit. 

Projekt Nebýt na to sama II Míří k realizaci

Brněnští radní dnes projednali bod týkající se vítězného projektu participativního rozpočtu. Pokračovat budou aktivity zaměřené na lidi, již procházejí onkologickou léčbou Nebýt na to sama II.