Přeskočit na obsah

Nový elegantní most přes řeku Svitavu navrhnou architekti z Londýna

16. března 2022

Brno získá nový most, jehož podoba vzejde z pera britského ateliéru William Matthews Associates. Odborná porota ho ze sedmi soutěžních návrhů vybrala na konci února a výsledky dnes na svém zasedání schválila Rada města Brna. Všechny návrhy ze soutěže organizované Kanceláří architekta města Brna budou vystaveny na přelomu dubna a května v kavárně Industra, která je součástí areálu Zbrojovky.

„Nový most pomůže jako elegantní spojení obou břehů řeky Svitavy hned dvakrát. Umožní další rozvoj lokality a zároveň se stane impulzem k proměně nábřeží s připravovaným poříčním parkem, který překlene. Podle autorů z architektonické kanceláře William Matthews Associates nabídne místo přírodní alternativu urbanizované krajiny a umožní jinak městem svázané řece si trochu oddechnout. Celý návrh se snaží maximálně respektovat kulturní a přírodní priority místa, zároveň má být i zodpovědně hospodárný a udržitelný,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

 „Most, přibližně 30 metrů široký a 85 metrů dlouhý, umožní přes Svitavu projet ve dvou pruzích veřejné hromadné dopravě a další dva nabídne řidičům automobilů. Na obou stranách přibydou samostatné oddělené cyklostezky i prostor pro pohyb pěších,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Stavba bude připravena na příchod stoleté povodně. Celý projekt je tak nutné sladit s výstavbou XXI. a XXII. etapy brněnské ochrany před velkou vodou, které mají vzniknout do roku 2025 a spolu s plánovaným mostem jde o nutné podmínky proměny Zbrojovky v novou městskou čtvrť.“ Náklady projektu jsou odhadovány na více než 220 milionů korun.

„V Brně se desítky let nepostavil nový most, je proto skvělé, že na jeho podobu byla vypsána architektonická soutěž. Oceňuji možnost výběru mezi sedmi velmi rozdílnými návrhy, kdy každý z týmů přistupoval k zadání úplně jinak,“ vyzdvihuje městský architekt Michal Sedláček. A jako člen odborné poroty doplňuje: „Při svém hodnocení jsme ocenili především štíhlou ocelovou konstrukci mostu a velkorysý povodňový park rozšiřující nábřeží řeky do obou stran. Řešení je jednoduché, prostorově velkorysé, flexibilní, dostatečně prostupné pro různé druhy pohybu návštěvníků i velkým potenciálem plnit funkci biokoridoru.“

Historicky lokalitu ovládal průmysl – jedna strana řeky patřila výrobě v brněnské Zbrojovce, ta druhá Motorárně Zetoru. „Potenciál proměny nábřeží je proto pro město i jeho obyvatele velký – místo zanedbaných brownfieldů přibydou nové byty, kanceláře, služby i nová zeleň. Díky dlouhodobé spolupráci soukromého a veřejného sektoru navíc investoři pokryjí také část nákladů na veřejnou infrastrukturu,“ vyzdvihuje náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje, zároveň dodává: „Proměnu celé lokality i stabilizaci trasy budoucího mostu umožnila také aktualizace stávajícího územního plánu. Nad řekou se propojí vznikající ulice Nová Dukelská ze směru od Tomkova náměstí a Nová Šámalova od Zábrdovické ulice. Cílem bylo zajistit také co nejmenší zásah do hodnotných budov areálu Briessovy sladovny.“

Vítězný ateliér William Matthews Associates stojí za oceňovanými projekty, jako je pěší most Tintagel Castle v severním Cornwallu nebo Canada Square Pavilion v londýnské čtvrti Canary Wharf. Podílí se také na projektu britské vysokorychlostní železnice na nádraží Euston.

Všechny soutěžní návrhy si veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě v kavárně Industra v areálu Zbrojovky. Vernisáž za účasti vítězného týmu proběhne ve středu 20. dubna 2022 od 18 hodin.

Nový most přes řeku Svitavu
Urbanisticko-architektonicko-konstrukční jednofázová otevřená projektová soutěž o návrh byla zahájena 19. listopadu 2021 a o vítězi rozhodovala porota 24. února 2022. Vybírala ze sedmi soutěžních návrhů.

1. cena: William Matthews Associates Limited (https://wma.co/)
2. cena: P.P. Architects – PRIS
3. cena: re:architekti studio, s. r. o., Bridge Structures, s. r. o.

Návrhy najdete na https://youtu.be/gjw1fvvYUp8 a https://kambrno.cz/souteze/novy-most-pres-reku-svitavu/

Kontakt pro média:
Šárka Reichmannová, 725 428 893, reichmannova.sarka@kambrno.cz    
Filip Poňuchálek, 773 785 318, ponuchalek.filip@brno.cz


1. cena: William Matthews Associates Limited


2. cena: P.P. Architects – PRIS

 
3. cena: re:architekti studio, s. r. o., Bridge Structures, s. r. o.

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.