Přeskočit na obsah

Novou výstavu nabízí Urban centrum i Křížová chodba. Ukazují 90 let lázní Zábrdovice a historii vztahů s Lucemburskem

02. srpna 2022 2 minuty čtení
(zob) – Polovinu týdne ozvláštní hned dvě zajímavé výstavy. Po staletých stopách diplomatických styků mezi Lucemburskem a Českem se vydáte v Křížové chodbě Nové radnice. Historii zábrdovických lázní poodhalí expozice v Urban centru. Obě výstavy začínají ve středu 3. srpna.

Sto let diplomatické spolupráce mezi Lucemburským velkovévodstvím a Československou, respektive Českou republikou oslavuje výstava Po staletých stopách v Křížové chodbě Nové radnice. Představí se na ní lucemburský sochař Pitt Brandenburger, který se věnuje práci se dřevem. Zpracovává výhradně uschlé stromy, nejčastěji jabloně, švestky či lípy. Ty přetváří ve strážce a strážkyně. Jeho sochy jsou často vybaveny „šuplíčky“ s drobnými tajemstvími. Sochy dotváří kovem, hlavně bronzem a nerezovou ocelí.

Malířka a sochařka Iva Mrázková se věnuje malbám na ručně tkané plátno. Několik velkoplošných pláten si prohlédnete také na výstavě. Tato díla díky tomuto způsobu tkaní získávají zcela nové vyznění. Obrazy budou doplněny o drobné bronzové sochy nazvané Kořeny, Strom, Mangrovník a Pohyb. Tato díla vynikají lehkostí a dynamikou. Po staletých stopách se v Křížové chodbě vydáte až do 29. září, od úterý do neděle, vždy od 10 do 18 hodin.

90 let lázní Zábrdovice

Pokud jste si nestihli prohlédnout výstavu k 90letému výročí zábrdovických lázní na náměstí Svobody ani přímo v areálu koupaliště, nevěšte hlavu. Až do 31. srpna si ji vychutnáte v Urban centru na Mečové. Výstava mapuje historii lázní od jejich vzniku v roce 1932 až po aktuální stav rekonstruovaného koupaliště. Rozšířena je o dobové a současné fotografie.

Více se dozvíte nejen o architektonickém klenotu samotných lázní, které navrhl funkcionalistický architekt Bohuslav Fuchs, ale také o hygienické kultuře v Brně během první republiky. Mnohé to překvapí, ale v tehdejší době byly samostatné koupelny v bytech či domech známkou luxusu, proto vznikaly veřejné lázně, kam se chodilo převážně opravdu za základní hygienou – tedy se prostě vysprchovat či si dát lázeň ve vaně.

Urban centrum má pro letní měsíce upravenou návštěvní dobu – otevřeno je každý všední den vždy od 10 do 12 a od 13 do 18 hodin.  

Lázně Zábrdovice. Foto: Muzeum města Brna
Lázně Zábrdovice. Foto: Muzeum města Brna


            

Mohlo by vás dále zajímat

Biotop Brno-jih. Foto: M. Schmerková
Vyšel prázdninový Brněnský metropolitan

(zug) – Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Těžištěm jsou letní akce, jako divadelní a hudební festivaly, letní kina, dronové show, Festival planet či Den Brna.

Nejnovější články

Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly
Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly

Druhý srpnový víkend se ponese ve znamení oslav Dne Brna. Vojáky, řemeslníky, pištce a tambory ze 17. století však doplní soudobí hudebníci, kteří už ve čtvrtek „rozběhli“ Maraton hudby. V neděli se k nim pak přidají i divadelníci a kejklíři, kteří se představí na Prknech, dlažbě i trávě. A na to všechno budou z pátku na sobotu padat hvězdy. Bylo by škoda si takový krásný mumraj nechat ujít…

Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu
Brno jako oáza klidu, nebo středisko zločinu? Pohled obyvatel město zjišťovalo v průzkumu

Jaká místa jsou nebezpečná, kdo už se setkal s pouliční kriminalitou nebo jestli je kamerový dohled dostatečný – i takové byly otázky, na které odpovídala veřejnost v průzkumu provedeném Masarykovou univerzitou. Město tyto názory obyvatel sbírá pravidelně a na základě výsledků může například lépe cílit preventivní opatření.

Nabíjecí stanice pro elektroauta. Foto: M. Schmerková
Elektromobily mají u dobíjecích stanic vlastní zónu E. Jaká jsou pravidla?

(and) – Ke stávajícím parkovacím zónám A, B a C přibyla od pondělí nová zóna E. Bude u nabíjecích stanic pro elektromobily a měla by zajistit, že tato místa neobsadí jiný vůz než elektromobil či hybrid a že zároveň parkovací stání nezůstane obsazené déle, než je nezbytné.

Rekonstrukce bitvy mezi Brňany a Švédy. Foto: Michal Růžička, TIC Brno
Brno oslaví svůj den na povrchu i pod zemí

Centrum města se o víkendu vrátí o čtyři sta let zpět do historie, do momentu, kdy Brňané odrazili švédské útočníky. Vítězství, které Brnu na další staletí zajistilo status moravské metropole, oslaví třídenní program, ve kterém nechybí ani oblíbená ukázka historické bitvy.