Přeskočit na obsah

Novinky v parkování: S koncem prázdnin přibydou tři regulované oblasti, v Komíně a na Starém Brně se plánují nová stání

30. června 2021

Tři královopolské oblasti, Poděbradova, Vackova a Mojmírovo náměstí, se do systému rezidentního parkování připojí v létě. Regulace tu začne platit 30. srpna. Vedle toho dnes radní schválili zpracování dvou investičních záměrů, a to na rozšíření parkoviště na Včeličkově v Komíně a na legalizaci parkovacích stání na Nádvorní na Starém Brně.

„Zvýšení počtu parkovacích míst na Včeličkově vychází z požadavku místních obyvatel. Ulice už nyní slouží převážně k odstavení osobních aut, ale vzhledem k množství bytových domů v okolí je současná kapacita nevyhovující. Parkoviště je v plánu rozšířit směrem na západ, počet stání se navýší o 21, z toho budou 3 místa určená pro ZTP a 4 místa pro motocykly. V místě zároveň zrekonstruujeme vozovku a chodníky. Orientační cena investice je 4,3 milionu vč. DPH,“ představila jeden ze záměrů primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Další parkovací místa chce město vybudovat na Nádvorní v blízkosti Mateřské a základní školy Křídlovická. Plochy v současnosti využívané k odstavení vozidel nejsou k tomuto účelu určeny. Nyní 3,5 m široká, obousměrná silnice se rozšíří minimálně o 1,5 metru a bude vybudováno 25 legálních parkovacích stání včetně jednoho místa pro ZTP. Rekonstrukce se dočkají i chodníky, jejichž šířka bude proměnlivá a bude se pohybovat mezi 1,2 až 3,5 metru. Investice počítá i s revitalizací zeleně a vysázením několika stromů. Výsledkem by mělo být bezpečnější prostředí pro chodce i plynulejší provoz na silnici. Náklady se v tuto chvíli předpokládají ve výši necelých 10 milionů korun vč. DPH.

„Takzvaná doprava v klidu neboli parkování je v Brně vedle dopravy obecně a bydlení asi nejpalčivějším problémem, se kterým se potýkají místní i dojíždějící. Na jeho řešení soustavně pracujeme, ať už zaváděním regulovaného parkování, které má usnadnit situaci především rezidentům, projektováním a výstavbou nových parkovišť nebo parkovacích domů – v poslední době například P + R u Zetoru nebo na Polní, nebo i budováním takovýchto na první pohled menších parkovacích ploch, které ale významně ulehčují životy místních obyvatel,“ dodala primátorka.

Rozšiřování rezidentního parkování postupuje podle schváleného harmonogramu. Od 30. 8. se do něj připojí královopolské oblasti 3-04 (Poděbradova), 3-05 (Vackova) a 3-07 (Mojmírovo náměstí). V listopadu je bude následovat 3-06 (Berkova) – půjde o poslední změnu v oblastech RP v tomto roce. Všechny zmíněné oblasti spadají do zóny C, regulace tedy probíhá ve všední dny jen v noci, od 17 do 6 hodin, tak aby usnadnila parkování rezidentům vracejícím se z práce domů. Přes den (od 6 do 17 hodin), o víkendech a o svátcích je státní zdarma. Podrobněji o systému RP hovoří web www.parkovanivbrne.cz.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.