Přeskočit na obsah

Novinky v parkování: rezidentní oprávnění si vyřídí i cizinci. Pro abonenty klesají ceny za další auta

24. července 2018 2 minuty čtení
AKTUALIZOVÁNO (tis) - Město připravuje nový systém rezidentního parkovaní, který spustí 1. září letošního roku. Na základě podnětů z veřejných projednání a návrhu městské části brněnští radní rozšířili kategorii rezidentů a snížili abonentům ceny za další vozidla. Díky tomu si o parkovací oprávnění budou moci požádat i cizinci, kteří mají v Brně přechodné bydliště. Za druhé a třetí auto nově abonenti zaplatí 20 tisíc korun.

Vedle občanů s trvalým pobytem rozšiřují skupinu rezidentů nově i cizinci s přechodným pobytem. Změnu v metodice rezidentního parkování včera schválili radní. Cizí státní příslušníci ale na rozdíl od Brňanů nebudou moci čerpat „volné minuty“ pro návštěvy.

Abonenti za druhé a další auto oproti původnímu návrhu ušetří. Namísto dříve schválených 30 a 40 tisíc je nově vyjde každé další auto shodně na 20 tisíc korun. „Jako město určujeme rozmezí, ve kterém se městské části s cenami jednotlivých oprávnění musí pohybovat. Určení konkrétní ceny je záležitostí městské části. S ohledem na toto pravidlo jsme ceník upravili podle požadavku městské části,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Richard Mrázek.

Níže uvedené ceny budou platit pro podnikající osoby, které mají v dané oblasti sídlo či provozovnu, a také pro majitele budov – právnické osoby, instituce a úřady.

                              Původní ceny           Nové ceny

1. auto                        6 000 Kč                 6 000 Kč

2. auto                      30 000 Kč               20 000 Kč

3. a další auto          40 000 Kč               20 000 Kč

První fáze rezidentního parkování se týká pouze historického centra města. Lidé, kteří zde žijí, a osoby (fyzické i právnické), které mají sídlo podnikání ve vymezené oblasti, si budou moci vyřídit parkovací oprávnění na kontaktním pracovišti na adrese Zvonařka 5. Pracovníci vytvoří žadatelům osobní stránky. Díky nim si uživatelé následně budou vyřizovat vše z domu. Pracoviště se otevře 30. července 2018 a od tohoto data bude možné žádat i elektronicky – datovou schránkou nebo elektronickým podpisem.

Výše popisované změny se v nejbližší době objeví i na webu parkovanivbrne.cz, kde najdou lidé potřebné informace.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.