Novinky v parkování: rezidentní oprávnění si vyřídí i cizinci. Pro abonenty klesají ceny za další auta - Tiskový servis

Novinky v parkování: rezidentní oprávnění si vyřídí i cizinci. Pro abonenty klesají ceny za další auta

  • 24. července 2018
  • 2 minuty čtení

AKTUALIZOVÁNO (tis) - Město připravuje nový systém rezidentního parkovaní, který spustí 1. září letošního roku. Na základě podnětů z veřejných projednání a návrhu městské části brněnští radní rozšířili kategorii rezidentů a snížili abonentům ceny za další vozidla. Díky tomu si o parkovací oprávnění budou moci požádat i cizinci, kteří mají v Brně přechodné bydliště. Za druhé a třetí auto nově abonenti zaplatí 20 tisíc korun.

Vedle občanů s trvalým pobytem rozšiřují skupinu rezidentů nově i cizinci s přechodným pobytem. Změnu v metodice rezidentního parkování včera schválili radní. Cizí státní příslušníci ale na rozdíl od Brňanů nebudou moci čerpat „volné minuty“ pro návštěvy.

Abonenti za druhé a další auto oproti původnímu návrhu ušetří. Namísto dříve schválených 30 a 40 tisíc je nově vyjde každé další auto shodně na 20 tisíc korun. „Jako město určujeme rozmezí, ve kterém se městské části s cenami jednotlivých oprávnění musí pohybovat. Určení konkrétní ceny je záležitostí městské části. S ohledem na toto pravidlo jsme ceník upravili podle požadavku městské části,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Richard Mrázek.

Níže uvedené ceny budou platit pro podnikající osoby, které mají v dané oblasti sídlo či provozovnu, a také pro majitele budov – právnické osoby, instituce a úřady.

                              Původní ceny           Nové ceny

1. auto                        6 000 Kč                 6 000 Kč

2. auto                      30 000 Kč               20 000 Kč

3. a další auto          40 000 Kč               20 000 Kč

První fáze rezidentního parkování se týká pouze historického centra města. Lidé, kteří zde žijí, a osoby (fyzické i právnické), které mají sídlo podnikání ve vymezené oblasti, si budou moci vyřídit parkovací oprávnění na kontaktním pracovišti na adrese Zvonařka 5. Pracovníci vytvoří žadatelům osobní stránky. Díky nim si uživatelé následně budou vyřizovat vše z domu. Pracoviště se otevře 30. července 2018 a od tohoto data bude možné žádat i elektronicky – datovou schránkou nebo elektronickým podpisem.

Výše popisované změny se v nejbližší době objeví i na webu parkovanivbrne.cz, kde najdou lidé potřebné informace.

Další články z rubriky