Přeskočit na obsah

Nové prostory pro pomoc brněnským expatům za sebou mají rok fungování

27. května 2021

Brno Expat Centre se loni v březnu přestěhovalo do nových prostor na adrese Orlí 3. Ačkoli tedy muselo centrum od počátku svou činnost podřizovat aktuálnímu stavu pandemie covid-19 a platným opatřením, jeho klientela se navzdory tomu ve srovnání s předchozím obdobím ještě rozšířila. V červnu se k obvyklým aktivitám přidá velká celoměstská hra livinginbrno.cz.

Typický příběh expata začíná, když dostane nabídku práce pro českou nebo mezinárodní firmu do Brna. O Brně v tu chvíli slyší často poprvé a začne si zjišťovat informace, jak se zde žije, jaké jsou životní náklady, co město nabízí. Má hodně dotazů a trochu obav. Když se pro dobrodružství ve střední Evropě rozhodne, přijíždí do nového města, bez bytu, bez rodiny a kamarádů, bez znalosti jazyka a prostředí. A právě pro tu chvíli nabízí město Brno první pomocnou ruku. Nově příchozí potřebuje poradit s ubytováním, vyřízením předplatní jízdenky na MHD, otevřením účtu, hledáním lékaře nebo registrací auta. Další kolo otázek se roztáčí, pokud přichází s rodinou a dětmi. Jak přihlásit dítě do školky? Co může dělat manželka na částečný úvazek? Kde může pomáhat jako dobrovolník? Jaké jsou v Brně kroužky a sportoviště?

Odpověď na takové otázky zná tým poradců Brno Expat Centre (BEC). Po deseti letech fungování už si ví rady s každým dotazem. Konzultanti jsou dostupní online e-mailem, telefonicky i pro osobní schůzku. Nově v reprezentativní kanceláři na adrese Orlí 3, která už více než rok slouží jako prostor pro uvítání těchto zahraničních profesionálů – nových obyvatel Brna. Moc se mi líbí, že nové prostory jsou vymalovány tematicky brněnskými stavbami a symboly. Naši noví sousedé si tak od začátku pěstují identitu Brňáka a Brňačky. Navíc se zde také mohou změřit u ‚metru integrace‘ – jestli ví, kde je Čára, a zda už byli ve sklípku,“ pochválil nové prostory radní města Brna Marek Fišer.

Nová společenská místnost nabízí také prostor pro pořádání prezentací a kurzů pro nově příchozí. BEC totiž neposkytuje jen poradenství, ale organizuje živá setkání, prezentace a semináře pro veřejnost. Každý měsíc se konají jedna nebo dvě akce, přístupné nově příchozím i starousedlíkům. Některé jsou na odborné téma se zástupci veřejných institucí, jiné pro rodiny a děti, další zaměřené na začátek a rozvoj podnikání cizinců. „Kromě velkých mezinárodních firem a jejich zaměstnanců jsou pro Brno důležité malé i středně velké podniky, které potřebují pomoc s relokací a integrací zahraničních expertů. Těch k nám potřebujeme nalákat více a ukázat jim, že Brno je živé a kosmopolitní město,“ vysvětlil náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný. Část akcí teď může probíhat přímo v prostorách BEC, v nové seminární místnosti s kapacitou až 40 osob.

Provoz Brno Expat Centre financuje Magistrát města Brna a významní mezinárodní zaměstnavatelé (IBM, AT&T, Red Hat, Infosys, Honeywell, Kiwi.com, Thermo Fisher Scientific, Atlas Copco, Lufthansa InTouch, 2KCzech a další). „Brno bylo první a donedávna jediné město v České republice s vlastní službou zaměřenou na talentované a vysoce kvalifikované cizince. Po deseti letech provozu Brno Expat Centre můžeme být pyšní na unikátní model služby, kterým se jezdí inspirovat zástupci měst nejen z Evropy. Děkuji týmu BEC za dobrou práci a přeji Centru dalších alespoň deset úspěšných let,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková při příležitosti návštěvy vedení města v nových prostorách.

I když poslední rok musela být většina akcí pro expaty přesunuta do online prostředí, již v červnu se chystá velká městská hra pro cizince: livinginbrno.cz, díky které budou noví obyvatelé poznávat město a jeho instituce v terénu a získávat praktické informace pro život v Brně.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz

 

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.