Přeskočit na obsah

Nová ulička Kurta Gödela dostala řádné označení

27. srpna 2019 4 minuty čtení
(mak) – Dnes byla za účasti primátorky města a dalších hostů odhalena uliční deska označující nově vzniklou uličku Kurta Gödela, která tvoří spojnici mezi Husovou a Pekařskou a vede nad parkem Studánka.

Ulička se nachází v blízkosti domu na Pekařské 5, kde se budoucí matematik a myslitel Kurt Friedrich Gödel v roce 1906 narodil. Poté, co návrh na pojmenování uličky po slavném vědci prošel nezbytným úředním procesem, ho letos v červenci schválili brněnští zastupitelé.

„Brno v současnosti zažívá výrazné úspěchy na poli vědy, výzkumu a inovací, a proto se také hlásí ke slavným rodákům, kteří v této oblasti působili. Patří k nim i Kurt Gödel. Věřím, že ulička, kterou jsme mu věnovali, připomene Brňanům, že se v jejich městě narodil jeden z nejvýznamnějších matematiků a nejvlivnějších myslitelů 20. století,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková, která pak společně se starostou Brna-střed Vojtěchem Menclem, předsedou Společnosti Kurta Gödela v Brně Janem Novotným a ředitelem Hvězdárny a planetária Brno Jiřím Duškem uliční desku umístěnou na budově brněnského magistrátu odhalila.

Uliční desku odhalila primátorka města Brna Markéta Vaňková. Foto: M. Schmerková„Pojmenování uličky je taková první vlaštovka, ale proces „zpřítomňování“ Gödela v Brně bude v rámci kampaně Kurt na furt pokračovat. Připravujeme naučnou stezku a v lednu příštího roku se v Brně uskuteční jako pocta Gödelovi mezinárodní konference, kam přijedou nejvýznamnější vědci věnující se logice,“ dodal Jiří Dušek.

Gödelův odkaz
Ulička se stává další připomínkou sepětí města a vědce, o jehož odkaz pečuje Společnost Kurta Gödela, která byla při brněnské Masarykově univerzitě založena v roce 1992. 
Kdo se v Brně vydá po matematikových stopách, najde tady i díky iniciativě zmíněné společnosti hned tři jeho pamětní desky. Ta nejstarší od Milivoje Husáka zdobí od roku 1993 fasádu Gödelova rodného domu na Pekařské ulici. V roce 2006 ke stému výročí vědcova narození po něm byla pojmenována posluchárna na Fakultě informačních technologií VUT v Božetěchově ulici, která je označena skleněnou pamětní deskou. A ta poslední od Iva Koníčka se v roce 2008 objevila i na fasádě vily v Pellicově ulici. Kromě toho stojí v Technologickém parku Gödelova budova IBM.

Kurt Friedrich Gödel
Druhý syn Rudolfa a Marianny Gödelových, kteří patřili k německým obyvatelům Brna, se narodil 28. dubna 1906 v domě na Pekařské ulici č. 5.

Gödelova rodina se později přestěhovala do vilky na Pellicově 8a a Kurt v té době studoval na německém státním reálném gymnáziu na dnešní Hybešově ulici. Po vzniku republiky získal československé občanství, které měl až do roku 1929. Poté se stal občanem Rakouska.

V roce 1924 odešel do Vídně, kde na univerzitě studoval fyziku a pod vlivem tzv. Vídeňského kruhu, tedy skupiny empiricky orientovaných filozofů a vědců, se začal věnovat matematice a matematické logice.

V roce 1930 dosáhl doktorátu z matematiky a až do roku 1938 zůstal na vídeňské univerzitě, nejdříve jako soukromý docent a poté jako řádný profesor. Mezitím v roce 1931 publikoval článek nazvaný O formálně nerozhodnutelných větách v Principia Mathematica a příbuzných systémech, který je dnes vedle Einsteinových prací z roku 1905 a Watsonova a Crickova článku o struktuře DNA řazen k nejvlivnějším vědeckým publikacím moderní doby.

Gödelovi se prostřednictvím matematické logiky podařilo dokázat, že není možné vytvořit absolutně nerozporný a úplný způsob dokazování, který zaručí jistotu všech matematických výroků. Filozofie se na jeho věty odvolává jako na důkaz o nepoznatelnosti světa.

Ve 30. letech, kdy působil na vídeňské univerzitě, přednášel Gödel také v Americe. Když bylo Rakousko připojeno k nacistickému Německu, dostal se do potíží kvůli stykům s židovskými intelektuály, a proto se v roce 1940 vydal do Ameriky.

Díky příteli Albertu Einsteinovi získal místo v Ústavu pro pokročilá studia (Institute for Advanced Study) v Princetonu v New Jersey, kde pracoval i sám Einstein. Oba vědci spolu trávili hodně času společnými procházkami a filozofováním.

V roce 1948 se Gödel stal americkým občanem a v roce 1953 členem americké Národní akademie věd.

Gödelova genialita však měla i své stinné stránky. Trpěl depresemi a jeho podivínství hraničilo až s duševní chorobou. Měl panickou hrůzu z lékařů a byl přesvědčen, že ho někdo chce otrávit, proto jedl jen to, co mu uvařila jeho žena. Když pak těžce onemocněla a nemohla mu vařit, odmítl přijímat potravu a 14. ledna 1978 v Princetonu zemřel na totální podvýživu. Vážil 29 kilogramů.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.