Přeskočit na obsah

Nová sanitka pořízená z dotace statutárního města Brna

04. prosince 2019

„S velkým a upřímným poděkováním přijímáme nový sanitní vůz z rukou vedení města Brna. Jedná se o vozidlo zvláštního určení se zástavbou schváleného typu RLP, tedy rychlá lékařská pomoc. Sanitka má zabudovanou kompletní zdravotnickou zástavbu a všechny výstražné a další systémy, v souladu s příslušnou legislativou ČR. Vozidlo je na podvozku Mercedes-Benz Sprinter řady 419 CDI. Ve srovnání s našimi ostatními sanitními vozidly je novinkou úplné vzduchové odpružení zadní nápravy, které nyní budeme testovat v podmínkách městského provozu. Auto bude dlouhodobě sloužit na naší základně v Brně-Černovicích,“ říká Pavel Chvalina, technický náměstek jihomoravské záchranky.

„Chceme udržet dostupnost a vysoký standard zdravotnické péče. Jedním z kroků je i nákup nových, plně vybavených sanitek, které jsou nezbytné pro poskytování přednemocniční neodkladné péče. Město Brno s Jihomoravským krajem, Zdravotnickou záchrannou službou JMK a Úrazovou nemocnicí v Brně uzavřelo Memorandum o spolupráci, v němž se zavázalo, že zakoupí po dobu pěti let jednu sanitku ročně. Tato sanitka je první v pořadí. Ráda bych při této příležitosti také poděkovala všem, kteří dnes a denně zachraňují naše životy. Doufám, že jim nové sanitky ulehčí jejich náročnou práci,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Několik technických údajů:
motor diesel 2987 cm3, 140 kW (190 koní), max. rychlost 151 km/h, celková hmotnost 3 880 kg, palivová nádrž 93 l, automatická převodovka s hydrodynamickým měničem, pohon zadní nápravy, světlá výška zástavby 1920 mm.

„Vozidlo je vybaveno úchytným systémem FERNO FASTENERS 170, který je namontovaný ve všech našich vozech. Uchycení nosítek na stůl je tedy ve všech sanitkách ZZS JmK shodné, což umožňuje překládání pacientů mezi vozidly i s nosítky. Sanitka má dále speciální 12V zásuvku Dartin pro napájení přístrojové techniky ve vozidle, radiostanici pro komunikaci s operačním střediskem a s ostatními složkami IZS, systém Hydra pro záznam videí z kamer, instalovaných na vozidle. Samozřejmostí je GPS a systém mobilního zadávání dat (MZD). Tato data zadávají posádky při zásahu v terénu do tabletu, který je předurčen pro práci v náročném prostředí. Má tedy výrazně vyšší stupeň odolnosti proti mechanickému poškození, vlhkosti a prachu. Ve voze je i tiskárna, která slouží pro tisk zdravotnické dokumentace,“ doplňuje Pavel Chvalina. Pořizovací hodnota této sanitky s dodaným vybavením je 3 977 270,- Kč včetně DPH.

Zdravotnické vybavení
„Vozidlo je vybaveno tak, abychom si dokázali poradit se všemi zásadními zdravotními postiženími, ke kterým nás lidé mohou přivolat. Je tu tedy monitor životních funkcí s defibrilátorem, Lifepak 15. Tento přístroj měří krevní tlak, dokáže vyhotovit záznam EKG a také například vyhodnotí procentuální množství kyslíku v krvi. Dále vozíme přístroj pro umělou plicní ventilaci dospělých i novorozenců OXYLOG 3000 plus. Samozřejmě nezbytná jsou nosítka s podvozkem, výškově i stranově polohovatelná, jejich maximální zatížitelnost je 250 kg. V sanitce má posádka k dispozici také skládací páteřní rám SCOOP, extenční dlahu, vyprošťovací vestu, injekční dávkovač, elektrickou odsávačku, pulzní oxymetr, digitální teploměr, glukometr, přístroj pro automatickou srdeční masáž, vakuové matrace a dlahy pro znehybnění poraněných částí těla, box pro léky, který je možné chladit či vyhřívat, a další zdravotnické přístroje a speciální materiál,“ vysvětluje hlavní sestra jihomoravské záchranky Romana Pochylá.

Vozový park
V současné době má náš vozový park celkem 87 vozidel k poskytování přednemocniční neodkladné péče. Počet výjezdů v loňském roce poprvé překročil hranici 100 000, konkrétně jich bylo 103 798. Za rok 2018 najezdila ostrá výjezdová vozidla ZZS JmK v součtu 2 794 238 km.

„Auta jsou provozována v extrémním a nepřetržitém provozu, což má za následek jejich velké opotřebení. Dokazují to i najeté kilometry sanitek. I proto je důležité, aby se vozidla záchranky udržovala v dobré kvalitě a vozový park se obnovoval. Tomu jistě napomůže i zakoupená sanitka z rozpočtu města Brna v hodnotě 4 milionů korun, která bude jezdit přímo v Brně. Dobrou zprávou je, že v městském rozpočtu již máme vyhrazeny finanční prostředky i na další čtyři vozy,“ doplnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

„V tomto roce jsme se ocitli v poněkud paradoxní situaci, kdy díky trvalé starostlivosti našeho zřizovatele, Jihomoravského kraje, máme peníze na nová auta, ale s ohledem na kvalitu nemnoha výrobců zdravotnických zástaveb v ČR, kteří vyhrávají zakázky na dodávky i pro zahraniční dodavatele, mají všichni naplněný výrobní program. Takže je problém sehnat kvalitního výrobce zástavby, který by pro výrobu našich vozidel měl okamžitě volnou kapacitu. V důsledku to vede k prodlužování termínů dodávky nových vozidel, což narušuje kontinuitu jejich obměny. Vzhledem k tomu, že se každoročně zvyšuje počet najetých kilometrů našimi sanitkami, je nutné obměnit minimálně 10, lépe však 15 vozidel ročně. Hledáme cesty, nevylučujeme ani možnost spolupráce se zahraničním dodavatelem, vždy však musíme respektovat pravidla pro veřejné zakázky,“ popisuje stávající situaci u ZZS JmK její ředitelka Hana Albrechtová.
„Provozujeme vozidla s náběhem i přes 350 000 km. Vyvíjíme proto trvalé úsilí, abychom tento negativní stav zvrátili a počet najetých kilometrů našich sanitních vozů výrazně snížili. Jsem si vědom toho, že prodlužování aktivní služby sanitek vede k nárůstu nákladů na jejich údržbu,“ říká krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta.

Jihomoravská záchranka má ve své péči region o rozloze 7 195 kilometrů čtverečních s 1,2 milionu obyvatel. Připočtěme fakt, že našimi pacienty bývají i studenti, kteří mají trvalý pobyt mimo kraj, či stále větší počet návštěvníků regionu.

„Ráda konstatuji, že naše sanitky jsou čím dál tím lépe vybaveny, pacientům je tak poskytována čím dál tím kvalitnější péče a vyšší komfort při převozu. Neustále se snažíme samozřejmě vylepšovat i podmínky pro náročnou práci našich zdravotníků. Městu Brnu bych také já ráda poděkovala za novou sanitku, která bude sloužit především občanům a návštěvníkům města, velmi si tohoto daru vážíme,“ uzavírá Hana Albrechtová.

Michaela Bothová
tisková mluvčí ZZS JmK
Zdravotnická záchranná služba JmK p.o.
se sídlem: Kamenice 798/1d, 625 00 Brno
IČ: 00346292
Výjezdová základna: VZ Bohunice
Telefon: +420 545 113 207, mobil: +420 720 052 303
www.zzsjmk.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.