Nová pamětní deska zpodobňuje všechny životní role Tomáše Eduarda Šilingera - Tiskový servis

Nová pamětní deska zpodobňuje všechny životní role Tomáše Eduarda Šilingera

  • 13. listopadu 2023
  • 2 minuty čtení

Pět hlavních životních atributů Tomáše Eduarda Šilingera předkládá jeho pamětní deska, která byla dnes odhalena na budově Magistrátu města Brna v blízkosti rohu ulice Husovy a Pekařské při příležitosti 110. výročí jeho úmrtí. Soutěž o její výtvarné pojetí vyhrálo studio MONOLIT se svým významově přímým, ale kreativním návrhem.

Augustiniánský kněz a významný brněnský politik Tomáš Eduard Šilinger zemřel před 110 lety. Jeho pamětní deska se nacházela na stejnojmenném náměstí až do 50. let minulého století, kdy nenávratně zmizela. „Nyní se upomínka konečně vrací. Vítězný bronzový návrh v sobě s elegancí a pochopením snoubí role, které Tomáš Šilinger v životě zastával. Minimalistické pojetí zároveň povzbuzuje zájem k dalšímu seznámení s jeho osobností,“ nastínila primátorka města Brna Markéta Vaňková a doplnila: „Pevně věřím, že připomínka pozvedne význam brněnského augustiniána.“

Tomáš Eduard Šilinger byl augustiniánský kněz, poslanec zemského sněmu, později také poslanec Říšské rady Rakouska-Uherska, ale i novinář a velký podporovatel českého národa. Všem těmto aspektům se pamětní deska věnuje. „Práce studia MONOLIT naprosto výjimečně představuje tuto pozapomenutou osobnost Brna. Za dnešní událost patří dík i panu Kostelkovi, který návrat desky inicioval. Dílo velmi dobře zapadá do svého okolí a je v souladu s jeho prvky. Kartotéku připomínající deska jednoduchými grafickými prvky ukazuje Šilingera katolíka, kněze, bojovníka za pravdu a právo národa, politika a novináře,“ doplnil radní města Brna Filip Chvátal.

Jednotlivé části díla ztvárňují Šilingerův život pomocí znaků, jako je kříž, stránky knihy nebo lavice sněmu. Vyhotovení v bronzu časem získá patinu. Pamětní deska stála 200 000 korun.

Další články z rubriky