Přeskočit na obsah

Nová kniha ukazuje, jak by měla vypadat kvalitní veřejná prostranství

18. prosince 2019

Radní města Brna dnes vzali na vědomí koncepční dokument Principy tvorby veřejných prostranství. Vydala jej Kancelář architekta města Brna. Prohlédnout si ho může každý na webových stránkách kanceláře.

Kniha může sloužit jako návod pro zadávání úprav veřejných prostranství. Mohou ji využít zástupci města, městských částí, architekti, projektanti i veřejnost. Oceňuji, že ukazuje v kontrastu špatné i dobré příklady z praxe. Díky tomu můžeme ve městě vytvářet kvalitní místa, která budou sloužit svému účelu,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík

Publikace popisuje postupy, jak tvořit ulice, náměstí nebo parky, kde se budou lidé cítit příjemně a bezpečně. „Většina příkladů, které v dokumentu najdeme, jsou z Brna. Autoři se ale inspirovali také v okolních evropských městech. Budu rád, když najde své čtenáře především mezi odbornou veřejností a podaří se nám v připravovaných stavebních akcích využít doporučení, která zde autorský tým dává. Zájemci v něm najdou kapitoly, které se zabývají uspořádáním ulic a náměstí, zelení a ochranou stromů, hospodařením s dešťovou vodou, dopravní infrastrukturou a technickými sítěmi nebo i typy mobiliáře,“ doplnil radní pro oblast územního rozvoje a plánování Filip Chvátal. 

Knihu Principy tvorby veřejných prostranství napsal tým Kanceláře architekta města Brna (KAM), složený z deseti autorů a více než dvaceti spolupracovníků. Lidé si ji mohou zdarma stáhnout na webových stránkách www.kambrno.cz/principy

Principy KAM plánuje uplatňovat také v praxi při navrhování úprav stávajících veřejných prostranství, například Mendlova náměstí, nebo při plánování nové čtvrti Trnitá, pro kterou připravuje aktualizaci územní studie.Bc. Filip PoňuchálekTiskový mluvčíMagistrát města Brnatel.: +420 542 172 162mobil: +420 773 785 318

e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.