Noc divadel, festival Jeden svět či módní přehlídka. O víkendu bude z čeho vybírat - Tiskový servis

Noc divadel, festival Jeden svět či módní přehlídka. O víkendu bude z čeho vybírat

  • 22. března 2024
  • 2 minuty čtení
  • Tadeáš Mima

S víkendem opět ožívá řada zajímavých akcí. Stále probíhají Dny elektronové mikroskopie, zhlédněte filmovou nabídku festivalu Jeden svět nebo vyrazte na brněnskou Noc divadel. Módní přehlídku s doprovodným programem pak navštivte v bývalé káznici na Cejlu.

Program v rámci festivalu Jeden svět. Foto: Jeden svět Brno
Program v rámci festivalu Jeden svět. Foto: Jeden svět Brno

O víkendu vrcholí Dny elektronové mikroskopie. Po celém Brně se konají různé tematické přednášky, workshopy, výstavy nebo exkurze do běžně nepřístupných laboratoří. Chybět nebudou ani soutěže či aktivity pro rodiny s dětmi. Podrobnosti hledejte na https://dembrno.cz/program/.

Dále zavítejte na expozici Space Mission, kterou hostí brněnské výstaviště. Uvidíte stovky originálních exponátů z cest do vesmíru, mezi nimi třeba unikátní sbírku skafandrů i reálné modely vesmírných lodí. A pokud nestihnete výstavu v nejbližších dnech, nesmutněte – potrvá totiž až do 1. září.

Zároveň běží festival Jeden svět, jenž už přes čtvrtstoletí představuje dokumentární filmy o lidských právech z celého světa. Kromě toho se počítá s doplňkovým programem v podobě výstavy Mluvíš o násilí? či rozmanitých besed. O promítaných snímcích zjistíte více na webu.


Aktivity při brněnských Dnech elektronové mikroskopie. Foto: Dny elektronové mikroskopie

Pátek a sobota patří festivalu Lektvar věnující se studentské herní tvorbě. Akce se zaměřuje nejen na digitální hry, ale i deskové nebo prostorové. Dějištěm festivalu se stane Fakulta výtvarných umění VUT v Brně a kreativní hub KUMST. Co vše se chystá, se dočtete na webových stránkách projektu.

V sobotu se uskuteční také každoroční Noc divadel. Kulturní svátek nabídne noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci i představení – a to zdarma, případně za symbolické vstupné. Přijít můžete i do bývalé káznice na Cejlu na festival Lidskosti, který pořádá od 15.30 hodin čtveřice brněnských středoškolaček. Součástí bude netradiční módní přehlídka, výstava fotek, debata, přednáška či projekce.


Dětské vystoupení konané během Noci divadel v Brně. Foto: Noc divadel

Blíží se dobročinný Maraton s roztroušenou sklerózou. Mezi sobotní 10. a 17. hodinou si v lázeňském komplexu na Rašínově vyzkoušíte kruhový trénink, tanec na židlích nebo smíchocviky. Z dobrovolného vstupného se pacientům s roztroušenou sklerózou nakoupí rehabilitační pomůcky a zaplatí pohybové terapie.

Ani letos Brno nevynechá Hodinu Země, kdy na 60 minut potemní hrad Špilberk, obelisk v Denisových sadech a Nová radnice. Všechny dominanty zhasnou v sobotu od 20.30 do 21.30 hodin. Sobota nabízí zajímavé dění také sportovním nadšencům, když od 10.30 hodin zabojují házenkáři Maloměřic doma se Strakonicemi v play-out nejvyšší soutěže mužů.

Další články z rubriky