Přeskočit na obsah

Neziskové organizace obdrží od města téměř sedmnáct milionů korun na sociální a navazující služby

26. srpna 2020

Radní dnes doporučili schválit zastupitelům dotace ve výši 16 859 000 korun na další podporu sociálních služeb a projektů, které s nimi úzce souvisí. Město je dlouholetým a spolehlivým partnerem sociálních služeb, které poskytují nestátní neziskové organizace. Vzájemná spolupráce se odráží v již šestém Komunitním plánu sociálních služeb města Brna.

Téměř sedmnáct milionů zahrnuje podporu pro 520 úvazků lidí pracujících v přímé péči s klienty v terénních, ambulantních či pobytových službách s 688 lůžky v rámci 55 služeb poskytovaných celkem 34 organizacemi. Jedná se o oblast pečovatelských a asistenčních služeb, které umožnují lidem zůstávat a plnohodnotně žít ve svém přirozeném prostředí, domovů pro seniory, chráněného bydlení či denních stacionářů pro lidi s handicapem, preventivních terénních programů, nocleháren, komplexní sociální rehabilitace a dalších. Současně Brno financuje služby působící na území města zařazené v projektech Jihomoravského kraje, mezi které patří azylové domy, intervenční centra, sociálně terapeutické dílny a sociálně aktivizační služby pro děti a mládež.

„Vzhledem k tomu, že jde o sociální služby, které Brňané nezbytně potřebují a zároveň je město samo nemůže v potřebném rozsahu zajistit, dofinancuje město celkem 55 sociálních služeb v celkové výši 15 809 000 korun. Celkem tak letos neziskové organizace na sociální služby získají od města více než 80 miliónů korun,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Zbývající finance podpoří brněnské inovativní projekty, které na sociální služby úzce navazují.

V první řadě se jedná o sociální podnik AMERFO, který zaměstnává 75 osob se zdravotním postižením v rámci svých projektů, mezi něž patří Franz Kafka Špitál, Retro-Use, Paměťová stopa, fotosérie Normalizační Brno a Atomový kryt. S projektem Franz Kafka Špitál organizace postoupila do druhého kola soutěže Evropské investiční banky o nejlepší inovativní sociální podnik, a kromě dotace z evropských fondů a Ministerstva práce a sociálních věcí dále získala podporu i od Úřadu práce ČR. V Jihomoravském kraji byla nezaměstnanost mezi hendikepovanými před pandemií 17 %.

 Lidé s duševním či fyzickým postižením se často stávají obětí chudoby a dluhových pastí v důsledku vlastního zdravotního stavu, práce v oblasti kultury je pro ně přitom nejdůležitějším pojítkem s okolním světem, stabilizací nemoci i prevencí chudoby. „Projekt, který by nabídl uplatnění nemocným mimo tradiční uplatnění možnosti hlídacích a uklízecích prací, proto patří k projektům, které si zaslouží pozornost a podporu města,“ doplnil náměstek primátorky města Brna Robert Kerndl.

Druhý podpořený projekt Symbios – sdílené bydlení organizace EkoInkubátor je v České republice pilotním. Reaguje na nedostatečně řešenou problematiku přechodu mladých dospělých z dětských domovů a poskytuje této cílové skupině sdílené bydlení se studenty vysokých škol. V bytovém domě v Brně na ulici Křenová poskytuje ubytování, kde v osmi bytech o velikosti 2+1 spolu bydlí vždy jeden student a jeden mladý dospělý z dětského domova. Vzniká zde tak komunita mladých lidí, kteří se spolu mohou každodenně setkávat a sdílet běžné životní situace. Dochází tak k přenosu kompetencí v peer rovině.

„Podporou projektu chceme dětem z dětských domovů nabídnout příležitost pro samostatný start do života, prostor pro budování vztahů a učení se vlastní zodpovědnosti,“ řekl náměstek primátorky města Brna Robert Kerndl. 

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz


Brno 26. 8. 2020

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.