Přeskočit na obsah

Německé katolické dny obohatí brněnská Missa Jazz

02. února 2022

Pozvání na Německé katolické dny ve Stuttgartu dnes přijali zástupci města. Brno bude reprezentovat B-Side Band, Komorní orchestr Brno a smíšený pěvecký sbor Ars Brunensis. Ve společném koncertu zahrají pod vedením dirigenta Dana Kalouska skladbu Missa Jazz od Jaromíra Hniličky. Radní dnes schválili prezentaci Brna a s ní se pojící náklady.

Stuttgart je brněnským partnerským městem od roku 1989 a mezi městy probíhá úzká spolupráce. V letošním roce se mimo jiné zástupci města zúčastní 102. německých katolických dní. Ty se v letošním roce konají od 25. do 29. května. Kromě oficiálního zástupce města byli pozvání také zástupci Biskupství brněnského a mezinárodního festivalu Meeting Brno.

„Této akce se aktivně zúčastníme a doplníme letošní program o jedinečnou hudební událost. Podle zpráv ze Stuttgartu by měl být koncert Jazzové mše dokonce jedním z vrcholů akce. Spolupráce se Stuttgartem je velmi častá a obohacující pro obě strany, kromě Německých katolických dnů by letos měl proběhnout také sociokulturní projekt Brno – Stuttgart s živou hudební produkcí nevidomých v Brně,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Hlavním kulturním příspěvkem města Brna by měla být Jazzová mše Jaromíra Hniličky v podání big bandu B-Side Band, Komorního orchestru Brno, který je sestavený na míru projektu z hráčů Filharmonie Brno i dalších předních brněnských orchestrů, a smíšeného pěveckého sboru Ars Brunensis. Koncert by měl zaznít ve čtvrtek 26. května ve 20 hodin. „Horní zámecká zahrada ve Stuttgartu má kapacitu až 10 000 diváků. Je tedy zřejmé, že si pořadatelé opravdu cení hudby Jaromíra Hniličky. Jeho Missa Jazz – tedy Jazzová mše z 60. let – velmi neortodoxně spojila jazzovou a klasickou hudbu. Tato skladba byla kladně přijata po celé Evropě. Ve Stuttgartu si návštěvníci vyslechnou prodlouženou verzi, kterou autor doplnil o rovinu komorního orchestru v roce 2007,“ podotkl Petr Hladík a doplnil: „Brno podpoří akci také finančně. Zajistíme honoráře umělcům i technické složce a jejich cestu do Stuttgartu. Částka by neměla přesáhnout 800 000 korun.“

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.