Přeskočit na obsah

Nejrychlejší soutěžící posledního kola hry Brno, co není objevovali tajemství teplárny na Špitálce

29. listopadu 2018 3 minuty čtení
(rek) - Když byla v roce 1930 spuštěna do provozu, byla nejmodernější teplárnou ve střední Evropě. Tehdy se v ní spalovalo uhlí. Dnes spaluje teplárna na Špitálce zemní plyn a kromě tepla pro velkou část Brna v ní vzniká i elektřina. Ve středu 28. listopadu se do útrob jejího provozu vydali soutěžící z týmů, které zvládly nejrychleji vyluštit šifry posledního podzimního kola hry Brno, co není. Se zaměstnancem Tepláren Brno Stanislavem Bradáčem se vydali na speciální prohlídku celého provozu.

Při ní se podívali na místa, kde se pro účely tepláren upravuje voda, na "jedovou chýši", k turbínám, zásobním nádržím i chladicí věži. Ta je dnes už mimo provoz, zůstává ale součástí areálu. "Vidíte sami, že je to tak velký a členitý prostor, že by se tady člověk bez problémů ztratil. Přitom původní teplárna vznikla za pouhých 18 měsíců. A to se ještě zjistilo, že se staví na tekutých píscích, které musely být zpevněny speciálními piloty," vyprávěl Bradáč, zatímco soutěžící postupovali do útrob teplárny, užili si unikátní výhled na Brno a svezli se i speciálním výtahem o nosnosti 4000 tun. 

"Hráli jsme už na jaře, za nejrychleji zvládnuté kolo jsme si ale ještě odměnu nevybírali. Do finále jsme na jaře postoupili, já se ale neúčastnil, protože jsem měl v tu dobu finále jiné hry v Praze. Teď to ale vypadá, že bychom měli do finále postoupit také, tak se těším. Odměna se mi moc líbí, je to super. Jsem fyzik, takže mi to přijde tím zajímavější, a užívám si to," hodnotil návštěvu v teplárně David Nečas z týmu Celer řapíkatý. 

Prohlídka byla mimořádná i tím, že se mezi úspěšnými týmy objevil i tým Banda (ska), který tvoří žáci druhého stupně Základní školy Kamenomlýnské, kam chodí děti se znevýhodněním, ať zdravotním, nebo sociálním. Na prohlídku přišlo jedenáct členů týmu a dva jejich učitelé. Tým luštil i na jaře a poslední kolo hry Brno, co není vyluštil za sedmý nejrychlejší čas. "Ti, co byli před námi, si ale výhru nemohli vybrat, protože by šli opakovaně, a tak jsme tady. Procházka po areálu teplárny je moc zajímavá. Nikdy jsme tady ještě nebyli, tak máme radost," hodnotili soutěžící Radim Kazdera, Šimon Rajta a Václav Krejtálek. 

Poslední kolo hry Brno, co není a stejně tak celá základní část soutěže končí v neděli 2. prosince ve 23:59 hodin. Následovat bude vyhodnocení, z něhož vzejde sto nejúspěšnějších týmů. Ty se potom utkají ve Velkém finále, které bude připraveno na sobotní odpoledne 8. prosince v centru města. Další informace ke hře, šifry z jarního kola i průběžné pořadí mohou čtenáři najít na hra.brnoconeni.cz.  

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.