Přeskočit na obsah

Nejrychlejší soutěžící posledního kola hry Brno, co není objevovali tajemství teplárny na Špitálce

29. listopadu 2018 3 minuty čtení
(rek) - Když byla v roce 1930 spuštěna do provozu, byla nejmodernější teplárnou ve střední Evropě. Tehdy se v ní spalovalo uhlí. Dnes spaluje teplárna na Špitálce zemní plyn a kromě tepla pro velkou část Brna v ní vzniká i elektřina. Ve středu 28. listopadu se do útrob jejího provozu vydali soutěžící z týmů, které zvládly nejrychleji vyluštit šifry posledního podzimního kola hry Brno, co není. Se zaměstnancem Tepláren Brno Stanislavem Bradáčem se vydali na speciální prohlídku celého provozu.

Při ní se podívali na místa, kde se pro účely tepláren upravuje voda, na "jedovou chýši", k turbínám, zásobním nádržím i chladicí věži. Ta je dnes už mimo provoz, zůstává ale součástí areálu. "Vidíte sami, že je to tak velký a členitý prostor, že by se tady člověk bez problémů ztratil. Přitom původní teplárna vznikla za pouhých 18 měsíců. A to se ještě zjistilo, že se staví na tekutých píscích, které musely být zpevněny speciálními piloty," vyprávěl Bradáč, zatímco soutěžící postupovali do útrob teplárny, užili si unikátní výhled na Brno a svezli se i speciálním výtahem o nosnosti 4000 tun. 

"Hráli jsme už na jaře, za nejrychleji zvládnuté kolo jsme si ale ještě odměnu nevybírali. Do finále jsme na jaře postoupili, já se ale neúčastnil, protože jsem měl v tu dobu finále jiné hry v Praze. Teď to ale vypadá, že bychom měli do finále postoupit také, tak se těším. Odměna se mi moc líbí, je to super. Jsem fyzik, takže mi to přijde tím zajímavější, a užívám si to," hodnotil návštěvu v teplárně David Nečas z týmu Celer řapíkatý. 

Prohlídka byla mimořádná i tím, že se mezi úspěšnými týmy objevil i tým Banda (ska), který tvoří žáci druhého stupně Základní školy Kamenomlýnské, kam chodí děti se znevýhodněním, ať zdravotním, nebo sociálním. Na prohlídku přišlo jedenáct členů týmu a dva jejich učitelé. Tým luštil i na jaře a poslední kolo hry Brno, co není vyluštil za sedmý nejrychlejší čas. "Ti, co byli před námi, si ale výhru nemohli vybrat, protože by šli opakovaně, a tak jsme tady. Procházka po areálu teplárny je moc zajímavá. Nikdy jsme tady ještě nebyli, tak máme radost," hodnotili soutěžící Radim Kazdera, Šimon Rajta a Václav Krejtálek. 

Poslední kolo hry Brno, co není a stejně tak celá základní část soutěže končí v neděli 2. prosince ve 23:59 hodin. Následovat bude vyhodnocení, z něhož vzejde sto nejúspěšnějších týmů. Ty se potom utkají ve Velkém finále, které bude připraveno na sobotní odpoledne 8. prosince v centru města. Další informace ke hře, šifry z jarního kola i průběžné pořadí mohou čtenáři najít na hra.brnoconeni.cz.  

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.