Přeskočit na obsah

Nejrychlejší soutěžící posledního kola hry Brno, co není objevovali tajemství teplárny na Špitálce

29. listopadu 2018 3 minuty čtení
(rek) - Když byla v roce 1930 spuštěna do provozu, byla nejmodernější teplárnou ve střední Evropě. Tehdy se v ní spalovalo uhlí. Dnes spaluje teplárna na Špitálce zemní plyn a kromě tepla pro velkou část Brna v ní vzniká i elektřina. Ve středu 28. listopadu se do útrob jejího provozu vydali soutěžící z týmů, které zvládly nejrychleji vyluštit šifry posledního podzimního kola hry Brno, co není. Se zaměstnancem Tepláren Brno Stanislavem Bradáčem se vydali na speciální prohlídku celého provozu.

Při ní se podívali na místa, kde se pro účely tepláren upravuje voda, na "jedovou chýši", k turbínám, zásobním nádržím i chladicí věži. Ta je dnes už mimo provoz, zůstává ale součástí areálu. "Vidíte sami, že je to tak velký a členitý prostor, že by se tady člověk bez problémů ztratil. Přitom původní teplárna vznikla za pouhých 18 měsíců. A to se ještě zjistilo, že se staví na tekutých píscích, které musely být zpevněny speciálními piloty," vyprávěl Bradáč, zatímco soutěžící postupovali do útrob teplárny, užili si unikátní výhled na Brno a svezli se i speciálním výtahem o nosnosti 4000 tun. 

"Hráli jsme už na jaře, za nejrychleji zvládnuté kolo jsme si ale ještě odměnu nevybírali. Do finále jsme na jaře postoupili, já se ale neúčastnil, protože jsem měl v tu dobu finále jiné hry v Praze. Teď to ale vypadá, že bychom měli do finále postoupit také, tak se těším. Odměna se mi moc líbí, je to super. Jsem fyzik, takže mi to přijde tím zajímavější, a užívám si to," hodnotil návštěvu v teplárně David Nečas z týmu Celer řapíkatý. 

Prohlídka byla mimořádná i tím, že se mezi úspěšnými týmy objevil i tým Banda (ska), který tvoří žáci druhého stupně Základní školy Kamenomlýnské, kam chodí děti se znevýhodněním, ať zdravotním, nebo sociálním. Na prohlídku přišlo jedenáct členů týmu a dva jejich učitelé. Tým luštil i na jaře a poslední kolo hry Brno, co není vyluštil za sedmý nejrychlejší čas. "Ti, co byli před námi, si ale výhru nemohli vybrat, protože by šli opakovaně, a tak jsme tady. Procházka po areálu teplárny je moc zajímavá. Nikdy jsme tady ještě nebyli, tak máme radost," hodnotili soutěžící Radim Kazdera, Šimon Rajta a Václav Krejtálek. 

Poslední kolo hry Brno, co není a stejně tak celá základní část soutěže končí v neděli 2. prosince ve 23:59 hodin. Následovat bude vyhodnocení, z něhož vzejde sto nejúspěšnějších týmů. Ty se potom utkají ve Velkém finále, které bude připraveno na sobotní odpoledne 8. prosince v centru města. Další informace ke hře, šifry z jarního kola i průběžné pořadí mohou čtenáři najít na hra.brnoconeni.cz.  

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.