Přeskočit na obsah

Nejlepší týmy hry Brno, co není se vydaly do netradičních míst

14. dubna 2018 2 minuty čtení
(fpo) – Ježečci, Mozky z Prošlotin, Sinivalkoiset, Kiwi a Marmeláda. Těmto týmům se podařilo nejlépe rozetnout Šoférův gordický uzel na Plotní. Zástupci dvou z nich, Ježečků a Mozků z Prošlotin, se zúčastnili prohlídky míst, kam se obyčejný člověk nedostane.

Před týdnem město spustilo první kolo šifrovací hry „Brno, co není“. Zaregistrovalo se do ní více než 80 týmů. „Hru jsme si rádi zahráli a myslím si, že je pro všechny přívětivá. Vyřešit nám to trvalo asi hodinu, a proto to oceňuji, že si ji může zahrát každý,“ popsala Lenka Suchá, členka Mozků z Prošlotin.

Hádanky týkající se projektu Tramvaje Plotní úspěšně vyluštilo 31 týmů. Na ty nejlepší, kteří se mohli dnes zúčastnit speciální výhry, čekal netradiční zážitek.

První zastávkou bylo sídlo Dopravního podniku města Brna, ve kterém sídlí i jeho dispečink a operační středisko. Zde se monitoruje a řídí celý systém brněnské MHD. „V pracovní den tu sledujeme až 600 vozů, které jezdí v terénu. Naším cílem je udržet hromadnou dopravu v daných časových intervalech, řešíme poruchy vozů nebo také informujeme občany o zpožděních na sociálních sítích a webu,“ přiblížil fungování dispečinku vedoucí odboru řízení provozu Miroslav Dressler.

Výprava dále pokračovala na místo, které je symbolem prvního kola šifrovací soutěže. Exkurze po stavbě Tramvaje Plotní, jednoho ze strategických projektů a největších investičních akcí města, ukázala výhercům jeho potřebnost a také náročnost. Nejde jen o přeložení tramvajové trati z ulice Dornych na ulici Plotní, ale také o kompletní rekonstrukci inženýrských sítí a především o zvýšení kapacity kanalizační sítě. To je jeden z hlavních úkolů první etapy tohoto projektu. Kvůli tomu se stavba dostává až do 7metrové hloubky a dělníci se musejí vypořádat se spodní vodou.

Na prohlídku stavby projektu Tramvaje Plotní navázala poslední část připraveného programu. Místo, díky kterému dokážou vodárny regulovat při deštích odtok splašků a zamezovat znečišťování řek. Retenční nádrž Jenewainova je podzemní nádrží, která dokáže pojmout 8,5 tisíce kubíků splaškové vody. Zároveň je technologickým skvostem a Stavbou roku 2013. Dovnitř tohoto podzemního komplexu se podívali všichni účastníci exkurze a dozvěděli se, jak fungují retenční nádrže v Brně.

Druhé kolo startuje za týden, v sobotu 21. dubna 2018 v 10 hodin. Pět týmů, které jako první vyluští všechny šifry, čeká i v druhém kole nová zážitková odměna. Více informací zveřejní město ve středu 18. dubna 2018. „Na další kolo se těším a ve hře budeme pokračovat,“ zakončila Lenka Suchá.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.