Přeskočit na obsah

Nejlepší doktorandi dostanou finanční podporu

12. února 2020

V Rytířském sále Nové radnice budou 14. února 2020 ve 13 hodin slavnostně předány šeky nejlepším doktorským studentům. Město financuje soutěž Brno Ph.D. Talent už deset let a jejím pořadatelem je Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu.

V programu Brno Ph.D. Talent 2019 bylo vybráno 25 studentů prvních ročníků doktorských programů partnerských brněnských univerzit, a to v oblasti technických nebo přírodních věd. Soutěžní projekty i samotné uchazeče hodnotili špičkoví vědci převážně ze zahraničí, ale i České republiky. Soutěž je v anglickém jazyce a je určena uchazečům do 30 let.

Z celkově 127 přihlášených studentů bylo vybráno 25 nejlepších, kteří budou po následující tři roky (tedy během doktorského studia) pobírat finanční podporu v celkové výši 300 000 Kč. Ocenění poputuje do rukou českých i zahraničních doktorandů (Kolumbie, Chorvatsko, Slovensko) na přírodovědné a technické obory Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

„U českých doktorandů je prokazatelně nižší finanční ohodnocení v porovnání s doktorskými studenty ve vyspělých státech EU, což ovlivňuje jejich rozhodování o samotném pokračování ve studiu, ale také o změně místa působení během studia i po něm. Tento rozdíl v ohodnocení se snažíme zmírnit právě programem Brno Ph.D. Talent,” upozorňuje na problém primátorka města Markéta Vaňková.

„Důvodem podpory vzdělanosti právě v technických a přírodovědných oborech je ucelená snaha
o vytvoření vhodného místa pro rozvoj znalostní ekonomiky v souladu s vysokou koncentraci firemních vývojových center a veřejných výzkumných institucí v Brně, potažmo Jihomoravském kraji,”
vysvětluje dlouhodobou podporu programu ze strany města ředitel JCMM Miloš Šifalda.

„Program je unikátní a žádná jiná města jej nevyhlašují. Doufáme, že se nám podaří udržet na univerzitách mladé vědce a zároveň přilákat talentované studenty z jiných univerzit či ze zahraničí,“ dodává náměstek primátorky pro oblast strategického rozvoje města a oblast Smart City Tomáš Koláčný.

Dotaci poskytuje statutární město Brno již od roku 2009. Projekt je součástí Regionální inovační strategie a jeho realizaci zajišťuje JCMM, z. s. p. o. Vedle nadšení pro daný obor a vynikající výsledky v předchozích soutěžích hraje roli znalost anglického jazyka. Další informace naleznete na https://www.jcmm.cz/.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.