Přeskočit na obsah

Nejlepší doktorandi dostanou finanční podporu

12. února 2020
V Rytířském sále Nové radnice budou 14. února 2020 ve 13 hodin slavnostně předány šeky nejlepším doktorským studentům. Město financuje soutěž Brno Ph.D. Talent už deset let a jejím pořadatelem je Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu.

V programu Brno Ph.D. Talent 2019 bylo vybráno 25 studentů prvních ročníků doktorských programů partnerských brněnských univerzit, a to v oblasti technických nebo přírodních věd. Soutěžní projekty i samotné uchazeče hodnotili špičkoví vědci převážně ze zahraničí, ale i České republiky. Soutěž je v anglickém jazyce a je určena uchazečům do 30 let.

Z celkově 127 přihlášených studentů bylo vybráno 25 nejlepších, kteří budou po následující tři roky (tedy během doktorského studia) pobírat finanční podporu v celkové výši 300 000 Kč. Ocenění poputuje do rukou českých i zahraničních doktorandů (Kolumbie, Chorvatsko, Slovensko) na přírodovědné a technické obory Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

„U českých doktorandů je prokazatelně nižší finanční ohodnocení v porovnání s doktorskými studenty ve vyspělých státech EU, což ovlivňuje jejich rozhodování o samotném pokračování ve studiu, ale také o změně místa působení během studia i po něm. Tento rozdíl v ohodnocení se snažíme zmírnit právě programem Brno Ph.D. Talent,” upozorňuje na problém primátorka města Markéta Vaňková.

„Důvodem podpory vzdělanosti právě v technických a přírodovědných oborech je ucelená snaha
o vytvoření vhodného místa pro rozvoj znalostní ekonomiky v souladu s vysokou koncentraci firemních vývojových center a veřejných výzkumných institucí v Brně, potažmo Jihomoravském kraji,”
vysvětluje dlouhodobou podporu programu ze strany města ředitel JCMM Miloš Šifalda.

„Program je unikátní a žádná jiná města jej nevyhlašují. Doufáme, že se nám podaří udržet na univerzitách mladé vědce a zároveň přilákat talentované studenty z jiných univerzit či ze zahraničí,“ dodává náměstek primátorky pro oblast strategického rozvoje města a oblast Smart City Tomáš Koláčný.

Dotaci poskytuje statutární město Brno již od roku 2009. Projekt je součástí Regionální inovační strategie a jeho realizaci zajišťuje JCMM, z. s. p. o. Vedle nadšení pro daný obor a vynikající výsledky v předchozích soutěžích hraje roli znalost anglického jazyka. Další informace naleznete na https://www.jcmm.cz/.

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.