Přeskočit na obsah

Nejenom na prýgl zvou víkendové aktivity

24. června 2022 2 minuty čtení
(zob) – Tento víkend doplujte k Brněnské přehradě, čekají tam dračí lodě a večer první ze soutěžních ohňostrojů Ignis Brunensis. Kamenná kolonie zve na třináctý ročník festivalu Kamenka open. Od venkovního tepla si na Špilberku odpočinete na výstavě o historii oddělení architektury.

Pohodový festival pro celou rodinu v krásném prostředí bývalé dělnické kolonie, to je Kamenka open. Koná se po celý nadcházející víkend. Pestrý hudební program, rozmanité gastro zázemí i šapitó, v němž bude dětský koutek, najdete na louce nad kolonií. Pokud byste na festivalu chtěli prezentovat svoje dovednosti (akrobacie, žonglování, výtvarné performance), neváhejte se ozvat pořadatelům.

Soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis začíná v sobotu na Brněnské přehradě. Jako první se představí domácí český tým. Jejich zářivá show se jmenuje Plameny vášně a začíná ve 22:30. Předcházet jí bude první ze dvou dronových show (na druhou se těšte 2. července). Ta začíná již ve 21:45 a bude na téma vědy definující všechny organizmy – genetiky. Mistři s dvěma sty drony vzdají hold zakladateli genetiky Gregoru Johannu Mendelovi, který letos slaví 200leté výročí narození.

Na Přehradě ještě zůstaneme. Festival dračích lodí v sobotu opanuje brněnské moře. Na závodech se představí týmy z celé republiky v několika disciplínách. Fandit můžete přijít k Rakovci, ale od Sirky bude jistě dobře vidět také a bubeníky udávající rytmus určitě uslyšíte po celé přehradě. 

Šedesát/sólo pro stále mladou dámu, tak se nazývá nejnovější výstava na Špilberku. A čemu je věnovaná? Výročí vzniku oddělení dějin architektury v Muzeu města Brna. Jedinečné sbírky se zabývají převážně meziválečnou brněnskou architekturou. Na výstavě se seznámíte s historií sbírky a prohlédnete si nejvýznamnější a nejcennější kousky. Patří do nich materiály od Ludwiga Miese van der Rohe, Le Corbusiera či Jindřicha Kumpošta. Projekt je sestaven do proměnných vizuálních prezentací, výstava se tedy bude měnit a doprovázet ji bude cyklus přednášek s historiky a teoretiky architektury. 

Dětská dopravní hřiště v Řečkovicích a Komíně ožijí v sobotu zábavnými aktivitami pro větší i menší. Řečkovické hřiště zve na akci Hurá, budou prázdniny. Pro školáky prvního a druhého stupně jsou připraveny tematické disciplíny přímo z provozu. Pokud dítě nemá kolo či přilbu, může si je půjčit přímo na místě. Bezpečné prázdniny v Komíně zopakují dětem na několika stanovištích nejdůležitější zásady jízdy na kole či koloběžce.

V oba víkendové dny se konají oslavy 100 let orelského sletu v Brně. Akce se uskuteční v parku a sportovním areálu Horácké náměstí Brno-Řečkovice. Součástí bude fotbalový zápas nebo závod Řečkovická míle. V neděli projde slavnostní průvod s prapory centrem města za zvuků dechové hudby. Přesný program najdete na webu. 

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.