Přeskočit na obsah

Nejenom na prýgl zvou víkendové aktivity

24. června 2022 2 minuty čtení
(zob) – Tento víkend doplujte k Brněnské přehradě, čekají tam dračí lodě a večer první ze soutěžních ohňostrojů Ignis Brunensis. Kamenná kolonie zve na třináctý ročník festivalu Kamenka open. Od venkovního tepla si na Špilberku odpočinete na výstavě o historii oddělení architektury.

Pohodový festival pro celou rodinu v krásném prostředí bývalé dělnické kolonie, to je Kamenka open. Koná se po celý nadcházející víkend. Pestrý hudební program, rozmanité gastro zázemí i šapitó, v němž bude dětský koutek, najdete na louce nad kolonií. Pokud byste na festivalu chtěli prezentovat svoje dovednosti (akrobacie, žonglování, výtvarné performance), neváhejte se ozvat pořadatelům.

Soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis začíná v sobotu na Brněnské přehradě. Jako první se představí domácí český tým. Jejich zářivá show se jmenuje Plameny vášně a začíná ve 22:30. Předcházet jí bude první ze dvou dronových show (na druhou se těšte 2. července). Ta začíná již ve 21:45 a bude na téma vědy definující všechny organizmy – genetiky. Mistři s dvěma sty drony vzdají hold zakladateli genetiky Gregoru Johannu Mendelovi, který letos slaví 200leté výročí narození.

Na Přehradě ještě zůstaneme. Festival dračích lodí v sobotu opanuje brněnské moře. Na závodech se představí týmy z celé republiky v několika disciplínách. Fandit můžete přijít k Rakovci, ale od Sirky bude jistě dobře vidět také a bubeníky udávající rytmus určitě uslyšíte po celé přehradě. 

Šedesát/sólo pro stále mladou dámu, tak se nazývá nejnovější výstava na Špilberku. A čemu je věnovaná? Výročí vzniku oddělení dějin architektury v Muzeu města Brna. Jedinečné sbírky se zabývají převážně meziválečnou brněnskou architekturou. Na výstavě se seznámíte s historií sbírky a prohlédnete si nejvýznamnější a nejcennější kousky. Patří do nich materiály od Ludwiga Miese van der Rohe, Le Corbusiera či Jindřicha Kumpošta. Projekt je sestaven do proměnných vizuálních prezentací, výstava se tedy bude měnit a doprovázet ji bude cyklus přednášek s historiky a teoretiky architektury. 

Dětská dopravní hřiště v Řečkovicích a Komíně ožijí v sobotu zábavnými aktivitami pro větší i menší. Řečkovické hřiště zve na akci Hurá, budou prázdniny. Pro školáky prvního a druhého stupně jsou připraveny tematické disciplíny přímo z provozu. Pokud dítě nemá kolo či přilbu, může si je půjčit přímo na místě. Bezpečné prázdniny v Komíně zopakují dětem na několika stanovištích nejdůležitější zásady jízdy na kole či koloběžce.

V oba víkendové dny se konají oslavy 100 let orelského sletu v Brně. Akce se uskuteční v parku a sportovním areálu Horácké náměstí Brno-Řečkovice. Součástí bude fotbalový zápas nebo závod Řečkovická míle. V neděli projde slavnostní průvod s prapory centrem města za zvuků dechové hudby. Přesný program najdete na webu. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.