Přeskočit na obsah

Nejenom na prýgl zvou víkendové aktivity

24. června 2022 2 minuty čtení
(zob) – Tento víkend doplujte k Brněnské přehradě, čekají tam dračí lodě a večer první ze soutěžních ohňostrojů Ignis Brunensis. Kamenná kolonie zve na třináctý ročník festivalu Kamenka open. Od venkovního tepla si na Špilberku odpočinete na výstavě o historii oddělení architektury.

Pohodový festival pro celou rodinu v krásném prostředí bývalé dělnické kolonie, to je Kamenka open. Koná se po celý nadcházející víkend. Pestrý hudební program, rozmanité gastro zázemí i šapitó, v němž bude dětský koutek, najdete na louce nad kolonií. Pokud byste na festivalu chtěli prezentovat svoje dovednosti (akrobacie, žonglování, výtvarné performance), neváhejte se ozvat pořadatelům.

Soutěžní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis začíná v sobotu na Brněnské přehradě. Jako první se představí domácí český tým. Jejich zářivá show se jmenuje Plameny vášně a začíná ve 22:30. Předcházet jí bude první ze dvou dronových show (na druhou se těšte 2. července). Ta začíná již ve 21:45 a bude na téma vědy definující všechny organizmy – genetiky. Mistři s dvěma sty drony vzdají hold zakladateli genetiky Gregoru Johannu Mendelovi, který letos slaví 200leté výročí narození.

Na Přehradě ještě zůstaneme. Festival dračích lodí v sobotu opanuje brněnské moře. Na závodech se představí týmy z celé republiky v několika disciplínách. Fandit můžete přijít k Rakovci, ale od Sirky bude jistě dobře vidět také a bubeníky udávající rytmus určitě uslyšíte po celé přehradě. 

Šedesát/sólo pro stále mladou dámu, tak se nazývá nejnovější výstava na Špilberku. A čemu je věnovaná? Výročí vzniku oddělení dějin architektury v Muzeu města Brna. Jedinečné sbírky se zabývají převážně meziválečnou brněnskou architekturou. Na výstavě se seznámíte s historií sbírky a prohlédnete si nejvýznamnější a nejcennější kousky. Patří do nich materiály od Ludwiga Miese van der Rohe, Le Corbusiera či Jindřicha Kumpošta. Projekt je sestaven do proměnných vizuálních prezentací, výstava se tedy bude měnit a doprovázet ji bude cyklus přednášek s historiky a teoretiky architektury. 

Dětská dopravní hřiště v Řečkovicích a Komíně ožijí v sobotu zábavnými aktivitami pro větší i menší. Řečkovické hřiště zve na akci Hurá, budou prázdniny. Pro školáky prvního a druhého stupně jsou připraveny tematické disciplíny přímo z provozu. Pokud dítě nemá kolo či přilbu, může si je půjčit přímo na místě. Bezpečné prázdniny v Komíně zopakují dětem na několika stanovištích nejdůležitější zásady jízdy na kole či koloběžce.

V oba víkendové dny se konají oslavy 100 let orelského sletu v Brně. Akce se uskuteční v parku a sportovním areálu Horácké náměstí Brno-Řečkovice. Součástí bude fotbalový zápas nebo závod Řečkovická míle. V neděli projde slavnostní průvod s prapory centrem města za zvuků dechové hudby. Přesný program najdete na webu. 

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.