Přeskočit na obsah

Nejen park Mariacela se dočká schválení svého názvu. Další ulice připomenou architekta či fyzika

11. května 2022
Pracovní skupina pro názvosloví města Brna souhlasila s návrhy názvů nových ulic. Ty nyní doporučili ke schválení zastupitelům na svém jednání také radní. Nově pojmenované ulice se nacházejí v městských částech Brno-jih, Brno-střed, Brno-sever a Brno-Žebětín. V katastrálním území Komárov svůj název získá nový park.

Čtyři městské části podaly návrhy na pojmenování nových ulic a na pojmenování prodloužení stávající ulice, potvrzení názvu se dočká i jeden park. Jména projednala Pracovní skupina pro názvosloví města Brna a doporučila ke schválení Radě města Brna. Posledním krokem k oficiálnímu posvěcení označení ulic je schválení zastupitelstvem. 

„Své jméno Mariacela, o kterém rozhodli v loňském roce v anketě samotní Brňané, dostane i nový park v Komárově. Tento název připomíná zaniklou obec Malá Mariacela. Ta byla původně shromaždištěm moravských poutníků před výpravou na poutní místo Mariazell v Rakousku. Současný park připomene bohatý místopis Brna,“ nastínila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Další nová ulice se nachází v katastrálním území Horní Heršpice, a protože vede k hojně využívanému biotopu, nese název Ke Koupališti. Ve stejném katastrálním území najdeme i novou ulici Jižní, jež bude součástí budoucí výstavby v lokalitě. Vede z ulice Sokolovy jižním směrem zhruba rovnoběžně s Kšírovou.  

Brno-střed bude mít dvě nové ulice, obě se nacházejí v katastrálním území Trnitá. První vzdá hold architektu Bohuslavu Fuchsovi. Ulice Fuchsova v budoucnosti povede od Trnité směrem k Novým sadům. V blízkosti Trnité také vyroste Placzkova, podle brněnského rodáka fyzika Georga Placzka. Obě nové ulice souvisejí s budoucí výstavbou v lokalitě.

V městské části Brno-sever, konkrétně v katastrálním území Soběšice, oslaví nadlesního a správce velkostatku v Králově Poli Karla Morávka. Ulice Morávkova vede od Dohnalovy severovýchodním směrem. 

Ulice Pod Kopcem v městské části Brno-Žebětín bude pokračovat v prodloužení i nadále pod stejným jménem. Důvodem je pokračující výstavba.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.  

Aprílový úklid jako Brno

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.