Přeskočit na obsah

Nejen park Mariacela se dočká schválení svého názvu. Další ulice připomenou architekta či fyzika

11. května 2022

Pracovní skupina pro názvosloví města Brna souhlasila s návrhy názvů nových ulic. Ty nyní doporučili ke schválení zastupitelům na svém jednání také radní. Nově pojmenované ulice se nacházejí v městských částech Brno-jih, Brno-střed, Brno-sever a Brno-Žebětín. V katastrálním území Komárov svůj název získá nový park.

Čtyři městské části podaly návrhy na pojmenování nových ulic a na pojmenování prodloužení stávající ulice, potvrzení názvu se dočká i jeden park. Jména projednala Pracovní skupina pro názvosloví města Brna a doporučila ke schválení Radě města Brna. Posledním krokem k oficiálnímu posvěcení označení ulic je schválení zastupitelstvem. 

„Své jméno Mariacela, o kterém rozhodli v loňském roce v anketě samotní Brňané, dostane i nový park v Komárově. Tento název připomíná zaniklou obec Malá Mariacela. Ta byla původně shromaždištěm moravských poutníků před výpravou na poutní místo Mariazell v Rakousku. Současný park připomene bohatý místopis Brna,“ nastínila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Další nová ulice se nachází v katastrálním území Horní Heršpice, a protože vede k hojně využívanému biotopu, nese název Ke Koupališti. Ve stejném katastrálním území najdeme i novou ulici Jižní, jež bude součástí budoucí výstavby v lokalitě. Vede z ulice Sokolovy jižním směrem zhruba rovnoběžně s Kšírovou.  

Brno-střed bude mít dvě nové ulice, obě se nacházejí v katastrálním území Trnitá. První vzdá hold architektu Bohuslavu Fuchsovi. Ulice Fuchsova v budoucnosti povede od Trnité směrem k Novým sadům. V blízkosti Trnité také vyroste Placzkova, podle brněnského rodáka fyzika Georga Placzka. Obě nové ulice souvisejí s budoucí výstavbou v lokalitě.

V městské části Brno-sever, konkrétně v katastrálním území Soběšice, oslaví nadlesního a správce velkostatku v Králově Poli Karla Morávka. Ulice Morávkova vede od Dohnalovy severovýchodním směrem. 

Ulice Pod Kopcem v městské části Brno-Žebětín bude pokračovat v prodloužení i nadále pod stejným jménem. Důvodem je pokračující výstavba.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.